metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 1 fotografie v galerii
Děti sázejí stromky. | foto: LHMP

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

  6:00,  aktualizováno  6:45
Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.

„Tak to je ona! Letošní vánoční jedlička, se kterou můžete oslavit svátky a potom jí za to věnovat budoucnost. Ne tu smutnou chvíli u popelnic, ale opravdovou budoucnost u vás na zahradě nebo přímo v lese mezi ostatními stromy. Spustili jsme už šestý ročník,“ oznámila v pátek na Facebooku mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Stejně jako v předchozích letech si lze za sto padesát korun pořídit na pěti výdejních místech malý stromeček v květináči. Na oplátku máte od správce pražských lesů zaručeno, že byla jeho lesní sazenice vypěstovaná v lesní školce v Čimickém háji a je určená pro výsadbu v krajině. Taková sazenice nemusí podle Fišerové nutně splňovat estetické parametry dokonalého vánočního stromu. Kupujícímu ale může přinést lepší pocit.

„Pro jedličku si můžete dojít do Zahradnictví Ďáblice, do ekocentra Prales v

Stromeček k pronájmu

  • Jedli či smrk v květináči, které pak můžete zasadit, nabízí i řada zahradnictví. Živý symbol Vánoc si lze také pronajmout.
  • l První půjčovna dřevin u nás vznikla před deseti lety. Nabízí je i pujcovna-stromku.cz z Libochovic, pujcovnastromku.cz z České Sibiře nebo pronajemstromku.cz.

Praze 19, k hájovně Čimice, Hostivař, Chuchle, Šárka a Běchovice. Otevírací doby naleznete na našem webu,“ radí čtenářům deníku Metro Fišerová.

Podle některých Pražanů ale v případě stromků od Lesů platí každý rok pravidlo „kdo neváhá, ten si vybírá“. Uživatelka Lenka Motyčková si na Facebooku postěžovala, že bývají začátkem prosince stromečky již hodně probrané. Její slova ale Fišerová vyvrací. „Jedličky budeme prodávat až do Vánoc. Máme jich tisíc, takže jich bude dostatek. Je samozřejmě pravdou, že se může stát, že se někde krátkodobě vyprodají. Typicky v hostivařské hájovně, kde to hodně jede. V takovém případě mají zájemci dvě možnosti. Buď si jedličku pořídí na jiném k tomu určeném prodejním místě, nebo se staví jindy, kdy již budou stromky doplněny,“ vysvětluje pro deník Metro Fišerová.

Kdo bude chtít stromek vysadit přímo do lesa, může jej na jaře příštího roku vzít na akci Den pro jedličku v Kunratickém lese, kde se budou bývalé vánoční jedličky pod dohledem lesníků vysazovat. Teoreticky je ale podle Fišerové možné si jedličku vysadit i u sebe na zahradě. Musí se to ale udělat správně. „Při dodržení postupu jako pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné vlhkosti mají tyto sazenice dobrou šanci zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených pražských domech a bytech a posléze i přesun do země na zahradě,“ míní Fišerová.

Rozhodnete-li se pro přesazení na zahradu, udělejte to ideálně v předjaří. „K hlavním faktorům při výsadbě ve městě pak patří nedostatek půdního vzduchu, skladba půd a znečištění vzduchu,“ komentuje dendrolog Aleš Rudl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek