metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Záhada gumového ptáka s hlavou vzhůru nohama. Žije, ale utopí se i v misce vody

  11:27
Převrácený pohled na svět mělo divoké káně ze Šumavy, kterému se hlava otočila o 180 stupňů, a na měsíc ji mělo mezi koleny špičkou zobáku nahoru. Metro.cz zjistilo, že stejné případy se odehrávají i v Praze. Mohou za to úrazy i viry.

Další 2 fotografie v galerii
Káně s otočenou hlavou | foto: Správa NP a CHKO Šumava

Mládě káněte bylo vyčerpané, možná přiotrávené, nemohlo létat. Hlavu ještě mělo v pořádku. V takovém stavu se dostalo na začátku října do Stanice pro handicapovaná divoká zvířata v Klášterci u Vimperka poté, co ho někdo našel a zavolal záchranáře.

"Káně jen muselo nabrat síly. Normálně několik dní žralo a plánoval jsem, že ho za týden vypustíme zpátky do přírody," popisuje Petr Juha, vedoucí záchranné stanice. Jaké ale bylo jeho překvapení, když měl pták druhý den hlavu mezi koleny a krk obrácený o 180 stupňů.

Nad překrouceným ptákem kroutili hlavami

Nad celým případem kroutili hlavou zvěrolékaři i zkušení šumavští ošetřovatelé. "Vůbec jsme nevěděli, co se děje. Obvolal jsem několik známých záchranných stanic v republice, ale nikdo nám neporadil," řekl Juha. Zvláštní podle něj bylo, že káně i v této obrácené životní poloze normálně fungovalo.

Snažilo se chodit a také žralo. "Samozřejmě mu ta chůze nešla a často se převracelo na záda," podotkl Juhův kolega Petr Toman. Tento stav trval zhruba jeden měsíc. Minulý týden došla Petru Juhovi trpělivost - i z toho důvodu, že káněti docházely síly i chuť do života.

Pomohla také masáž krku v rukavicích?

Káně dnes
Káně dnes

Nasadil si rukavice, krk malého dravce promnul a snažil se ho opatrně vrátit nahoru. Nepodařilo se a vypadalo to, že je s kánětem konec. Když šel druhý den káně krmit, čekal na něj v kleci zcela normální pták s narovnaným a vzpřímeným krkem.

"Od té doby normálně žere, má se čile k světu, všechno je jak má být. Přitom jsem nic zvláštního neudělal. Každopádně to vypadá, že káně i vypustíme zpátky do přírody," dodal Juha.

Obrácené ptačí hlavy v pražských Jinonicích

Ptačí medicína toho stále neví o nemocech opeřenců dost. Tvrdí to Věra Přibylová, která se v Praze stará o nemocná zvířata už třicet let. Když ji Metro.cz oslovilo kvůli tomuto případu, okamžitě věděla, o co se jedná. Sama se s podobnými ptáky s otočeným krkem mnohokrát setkala.

"Ve většině případů za to může zánět mozku kvůli otravě. Často jde o botulismus u labutí a kachen nebo paramixovirus u holubů. Ale měla jsem tady poštolku, které se podobný případ stal po nárazu auta," říká zkušená zachránkyně, které prošly rukama tisíce zvířat od ptáků, včetně dravců, přes psy, lišky i vlka.

K utopení stačí obyčejná miska vody k napití

Ptákům se podle Věry Přibylové zkroutí krk podle typu otravy. Buď jen do strany, nebo se otočí zcela jako v případě šumavského káněte. "Problém je, že se pták stane dezorientovaným. Točí se do kolečka, není schopen letět, pak už ani chodit," zmiňuje.

"Děsivé je, že se nejsou schopni nažrat ani napít. Musíme jim pomáhat. Mohou se utopit v misce vody, stačí jeden nádech," podotýká. Nejčastějšími oběťmi „nemoci otočených krků“ jsou holubi. Sami nemoc nezvládnou a stávají se kořistí predátorů, kolem Vltavy třeba potkanů.

Naděje pro velké ptáky a schovávání se

"Holuby také necháváme humánně utratit veterinářem. Zjistili jsme, že tento nemocný pták se sice může vyléčit, ale stane se přenašečem nemoci na ostatní," vysvětluje Věra Přibylová. Naopak velkou šanci na přežití i bez pomoci člověka mají labutě.

"Mohou se sice vzhledem k otočenému krku utopit, když plavou v řece, ale zase mají velké zásoby a energie a vydrží bez potravy i deset dní," dodává žena ze záchranné stanice v pražských Jinonicích.

Tvrdí, že sama má málo informací a neumí ani odhadnout, kolika případům se ve volné přírodě podaří přežít: "Divoké zvíře po svém zranění udělá vše, aby ho nikdo neviděl. Aby se nestalo kořistí predátora. Nevíme, kolik se jich otráví a zemře."

Autor: Jan David Metro.cz

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

vydáno 16. června 2024  20:22

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Vozík se zasekl a...  celý článek