metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

  4:24
„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“ hlásí v novém spotu organizátora pražské dopravy ROPID herec a dabér Jan Vondráček. Činí tak prostřednictvím role „PIDiatra“ Mh.D. Blaže Vršnika, tedy fiktivního odborníka, který se ve videích z produkce organizátora dopravy snažil zejména během loňského roku popsat a vymýtit hlavní nešvary pražských cestujících. Teď má trochu jiný úkol. Uklidnit ty cestující, kteří mají obavy z brzkého převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení.

Další 1 fotografie v galerii
„PIDiatr“ Mh.D. Blaž Vršnik alias herec a dabér Jan Vondráček popisoval nešvary. Teď ve spotu radí, jak si „stopnout“ autobus. | foto: Metro.cz

„K avizované změně dojde od 29. června na každé zastávce v Praze i Středočeském kraji,“ říká pro deník Metro mluvčí ROPID Filip Drápal.

Od příští soboty bude nově pro všechny autobusové zastávky včetně trolejbusových v rámci Pražské integrované dopravy platit jednotné pravidlo. Když budete chtít vystoupit na zastávce, stisknete tlačítko. Nejde o novinku v pravém slova smyslu. Už nyní je potřeba pro výstup na zhruba tisícovce zastávek v Praze a třech tisících ve Středočeském kraji dát znamení řidiči nejčastěji červeného tlačítka s nápisem stop nebo s vyobrazením dveří.

„Variant tlačítek je trochu více, ale všechna mají stejnou funkci. Upozornit řidiče, že na další zastávce musí zastavit,“ dodává Drápal.

Co se mění pro cestující?
Nástup má být podle ROPID v podstatě stejný jako v současnosti u zastávek na znamení. Stačí, když budete viditelně stát na zastávce, autobus vám musí zastavit. To platí i v případě, když na zastávce už stojí jiný autobus, za ním by totiž mohl být cestující čekající na jiný spoj.

Už 1. června můžete lidem z ROPID volat déle. O víkendech a svátcích jsou na drátě od 7 do 19 hodin a ve všední dny od 5.30 do 21.30.

„Před výstupem budete muset zmáčknout tlačítko stop nebo tlačítko pro otevření dveří. Tlačítko pro výstup cestujících s kočárkem nebo na invalidním vozíku má stejnou funkci, ale měli by ho používat pouze zmínění,“ doplňuje Drápal.

Proč je to potřeba?
Zástupci magistrátu a především ROPID chtějí vše zjednodušit a sjednotit tak, aby cestující nemuseli řešit, kde tlačítko mačkat a kde ne. Pro zjednodušení bude třeba tlačítko zmáčknout vždy.“Inspirujeme se v zahraničí. Třeba v Londýně, Vídni, Berlíně či Paříži. Nemusíme však chodit moc daleko, v Ústeckém a Libereckém kraji nebo v Jihlavě to již funguje pěknou řádku let naprosto spolehlivě a nedávno to zavedli třeba také v Bratislavě. Celkově tak změnou snížíme počty hlášení v autobusech, můžeme snižovat zpoždění z hustého provozu, ušetří se pohonné hmoty, a také se sníží hluk a emise z neustálých rozjezdů,“ vysvětluje ROPID na svém webu.

Současně se podle jeho zástupců sníží četnost oprav vozidel a pro řidiče má být práce pohodovější. „Zejména večer a o víkendech můžeme v některých případech dokonce snížit intervaly mezi spoji při stejném počtu řidičů a vozidel,“ tvrdí lidé z ROPID.

Neztrácet hlavu
Do redakce Metra k dnešnímu dni dorazila celá řada reakcí na chystanou změnu na autobusových zastávkách. Všechny se nesly v odmítavém, případně kritickém duchu. ROPID před nedávnem prodloužil provozní dobu své infolinky a vše do detailu vysvětluje na svém webu PID.cz. Jeho zástupci radí: Buďte na zastávkách vidět. To bohatě stačí. Řidič si vás všimne a zastaví. Nemusíte mávat. U výstupu ale stisknutí tlačítka stop platí stále.

Infolinka PID, ale i dopravního podniku

  • Máte problém? Máte dotaz či pochvalu? Řidič nezastavil? V určitých denních dobách funguje infolinka ROPID na čísle 234 704 560 a také infolinka pražského dopravního podniku pro jím obsluhované linky 296 19 18 17.
  • Na číslech uvedených výše mohou operátoři prostřednictvím dispečerů zjistit, co se děje, jestliže o předmětné provozní nepravidelnosti nemají sami zprávu, kterou by předtím cestujícím sdělili, načež tak mohou i díky upozornění případně učinit.
  • Od roku 2011 již nemusejí Pražané na autobusových zastávkách na řidiče mávat. O plošném převedení zastávek do režimu na znamení se pak naposled jednalo v roce 2018.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek