„Něco tlustého a aby se to dobře četlo,“ chrlí své požadavky na prodavače jedna ze zákaznic u klasického prodejního pultu, kde měl Josef Abrhám ve slavném filmu schované kouzelné červené tlačítko na zavírání dveří. Nevypadá to, že by zde měli o zákazníky nouzi, spíše naopak. Během chvíle se jich tu střídá několik desítek.
„Je velká škoda, že se nám to tu zavře. Chodím sem od dob studií konzervatoře a to už bude třicet let,“ vzpomíná herečka a dabérka Martina Hudečková, která si od Fišera odnáší Irvingovu knihu. „Vždy jsem si tu pořídila něco, co jsem nepotřebovala, ale co mě potěšilo,“ líčí kouzlo místa Hudečková.
Z neodvratného konce místa není nadšený ani jeho provozní Aleš Miřička. „Dnes už nejsou devadesátá léta a na knižním trhu se ledacos změnilo. Zákazníků máme dost, jen těch studentů je možná o něco míň, než když jsme si sem zamlada chodívali pro knížky my,“ říká Miřička.
Majitelka knihkupectví Fišer se nedohodla s místním bytovým družstvem Rovnost a k 31. prosinci musí skončit. Družstvo totiž dalo přednost před zachováním charakteru místa soukromému investorovi, který chce prostory zrekonstruovat a udělat z knihkupectví Fišer moderní literární kavárnu, která ponese také jiné jméno.
„Ráda bych knihkupectví zachránila, ponechala si polovinu a druhou polovinu bychom prodali s tím, že bychom do prodejny společně investovali v řádech statisíců korun,“ řekla deníku Metro majitelka knihkupectví a jednatelka Nakladatelství Paseka Anna Rezková Horáčková. Osud slavného knihkupectví tak možná není uzavřen.
Hlavním argumentem, který ze strany družstva v minulosti zazněl, bylo to, že by nový investor přinesl také peníze potřebné na rekonstrukci této části domu.
„Bojím se, že nejsme schopni najít společnou řeč. Přesto stále doufám, že se objeví silný hráč, který dokáže knihkupectví zachránit,“ doplňuje Horáčková.