metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Zoo slaví dvojnásobný přírůstek. V Troji se vylíhla dravá dvojčata

  12:19
Trojská zoo se může pyšnit nejproduktivnějším párem orlů kamčatských. Impozantní dravci Matyáš a Matylda zasedli koncem ledna na hnízdo - z vajec se nyní vylíhla dvě mláďata.

Další 1 fotografie v galerii
Orel kamčatský | foto: ZOO Praha

Orel východní, zvaný též kamčatský, je majestátním dravcem, který na sebe poutá pozornost nejen díky své velikosti, ale i impozantnímu vzezřením. V pražské zoo je zastoupen chovným samcem Matyášem a samicí Matyldou.

Oba si od první chvíle padli do oka

"Tento orlí pár jsme složili před osmi lety, kdy Matyáš přišel do Prahy po zranění křídla. Vzhledem k jeho hendikepu jsme se spojení s naší samicí Matyldou, která pobývala v Praze od roku 2000, poněkud obávali. Oba si však od první chvíle padli do oka," popisuje Antonín Vaidl, kurátor ptáků Zoo Praha. "Později se navíc ukázali jako vzorní rodiče, kteří mají dnes na kontě již více než desítku úspěšně odchovaných mláďat," dodává.

Letošní zahnízdění jednoho z nejúspěšnějších párů orlů východních v Evropě proběhlo s mírným předstihem. Matylda snesla vejce na přelomu ledna a února, následně s Matyášem zasedla na hnízdo. Po 42 dnech inkubační doby se jim vylíhla dvojčata. "Mláďata zůstanou na hnízdě. V péči svých rodičů budou zhruba 3,5 měsíce. Poté začnou vyskakovat na okraj hnízda, až vylétnou ven," uvádí Antonín Vaidl. Návštěvníci mohou nahlédnout do soukromí orlího páru a sledovat péči starostlivých rodičů. Voliéry dravců jsou umístěny ve spodní části areálu zoo.

Zoo tvoří záložní populaci

  • Orel východní je ohroženým druhem. V přírodě je jeho populace odhadována na pouhých 5000 jedinců, přičemž počet orlů stále klesá především v důsledku znečišťování a změn prostředí.
  • Na seznamu ohrožených druhů je orel východní zařazen jako zranitelný, každé mládě odchované v zoologické zahradě je posilou pro vytvoření záložní populace.
Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

vydáno 16. června 2024  20:22

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Vozík se zasekl a...  celý článek