metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Zoo získala vzácné papoušky ary hyacintové, měli falešné papíry

  16:52
Návštěvníci pražské zoo mohou nově ve voliérách velkých papoušků obdivovat ary hyacintové, tedy největší létavé papoušky vůbec. Čtveřice nádherně modrých opeřenců čekala dva roky v zázemí zahrady na výsledek řízení s chovatelem, kterému papoušky kvůli jejich falešným dokladům v červnu 2010 zabavila Česká inspekce životního prostředí.
Ara hyacintový | foto: DickDaniels, Wikimedia Commons

Ptáci pocházejí z velkého zátahu proti pašerákům ohrožených druhů. "Poté, co propadli státu, se 15. května stali majetkem Zoo Praha," uvedla mluvčí zahrady Tereza Palečková. Jsou to tři samci a jedna samička, chovatelé jejich stáří odhadují na tři roky. V expozici jim dělají společnost arové zelenokřídlí.

Papoušci arové hyacintoví se v pražské zoo poprvé objevili v roce 1951 v rámci transferu z Nizozemska do Sovětského svazu. Chováni tu byli i v 80. letech až do roku 1990, kdy je zloději odcizili z tehdejšího Štěpničkova pavilonu. Poté už je Zoo Praha nechovala.

Největší létající papoušek má mnoho nepřátel

  • Největší létající papoušek světa dorůstá do délky až jednoho metru a váží okolo 1,5 kilogramu. Těžší než on už je jen pozemní nelétavý kakapo soví z Nového Zélandu.
  • Arové hyacintoví se řadí mezi ohrožené druhy, velikost jejich populace se v současné době odhaduje na 6500 jedinců.
  • Ve volné přírodě se tento druh vyskytuje v Brazílii, Bolívii a Paraguayi, hlavním místem výskytu je park Pantanal, kde žije zhruba 5000 jedinců.
  • Hnízdí v dutinách stromů nebo ve skalních průrvách. Snášejí jedno až dvě vejce, ale většinou odchovají jen jedno mládě.
  • Hlavními pronásledovateli arů hyacintových jsou obchodníci se zvířaty a lovci, kteří zabíjejí ary na maso a pro peří.
  • Cena v zajetí chovaných ptáků se pohybuje mezi 250 tisíc až 300 tisíc korun. Cena chovného páru je podle České inspekce životního prostředí ještě vyšší.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek