metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Zvony v pátek ohlásí Noc kostelů. Modlit se můžete i na kole

  14:24
Podvečerní zvonění zvonů v pátek odstartuje další ročník Noci kostelů. Církve pro zájemce připravili tematické okruhy návštěv kostelů - trasu metrem, jižní okraj Prahy, cestu po pražských varhanách, královskou cestu, noční kostely na kole, jednu noc v devíti církvích nebo cestu za patronem svatým Václavem.
Půlnoční mše v kostele svatého Jakuba většího. | foto: ČTK

Tento pátek se již počtvrté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny po celé zemi. V Praze je na páteční večer připraven bohatý program. "Oproti loňskému roku přibylo míst, která mohou lidé navštívit," říká pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Kostelů od loňska přibylo

Zatímco loni se tak do akce zapojilo více než 1200 kostelů, letos jich potvrdilo účast na akci již 1365. Jejich počet se však může do pátečního večera ještě zvýšit. Akce je nejen mezi Čechy velmi populární. "Loni se dalo do pohybu téměř půl milionu lidí, kteří takto obcházeli kostely," popisuje předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml.

V Praze a Středočeském kraji se otevře na 230 kostelů a modliteben. Připraveny jsou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení. Zpřístupněny budou některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako například varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady.

Mobil napoví, kam zajít

Mimo papírových průvodců, které jsou pro zájemce připraveny, se mohou lidé zoriantovat díky mobilní aplikaci iKostel. Ta podle GPS polohy určí nejbližší kostel či modlitebnu, kde je v rámci akce otevřeno.

Připraveny jsou také speciální tématické trasy.  Vydat se můžete po kostelech, kterými procházeli významní panovníci či se třeba vydat na trasu, kterou lze absolvovat na kole.

Kam v pátek zajít

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha: program začne v 18 hodin a potrvá do 22.30 hodin. Celý večer si můžete prohlédnout interiér katedrály, zvonice a zvonů, hrobku českých králů a Svatováclavskou kapli.

kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici: program začne již v 16 hodin a poběží až do půlnoci. Každý návštěvník bude mít možnost zapálit svíčku.

kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí: varhany zahájí program v 18.45 a také jej ukončí v 23.30. Odborný lektor bude každou hodinu provádět návštěvníky.

kostel svatého Apolináře v Apolinářské: otevře brány v osm hodin večer, připraven je koncert. Program bude končit v 22.30

kostel svaté Ludmily na náměstí Míru: v 16:30 zde začne mše svatá, poté je připraven bohatý program. O půlnoci bude ukončen modlitbou před spaním.

Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek