metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Sobota, 29. ledna 2022. Svátek má Zdislava.

Další 4 fotografie v galerii
V Praze se konal růžový pochod. | foto: ČTK

Prahou prošel růžový pochod. Tisíce lidí proti rakovině prsu

  15:41
Už podvanácté se v hlavním městě konal takzvaný růžový pochod na podporu boje proti rakovině prsu. Do akce se zapojilo několik tisíc lidí s cílem upozornit na rizika nemoci, podpořit prevenci a přimět ženy zajít na vyšetření.

Vstupenkou na akci je každoročně růžové tričko, ani letošní pochod proto nebyl výjimkou. Cena trička byla stanovena na 399 korun s tím, že výtěžek z prodeje poputuje na prevenci, výzkum nemoci i podporu pacientek. Účastnice i účastníci, kteří si mohli za stejnou cenu koupit pánské fialové tričko s límečkem, zaplnili park Kampa, odkud se vydali do Žlutých lázní.

Průvod vedli koně a bubeníci

V čele jely čtyři policistky na koních. Hned za nimi šli dva pořadatelé s lopatkou a velkým pytlem, aby po zvířatech případně hned uklidili. Rytmus udávala skupina bubeníků, před nimi se pohybovali tanečníci na chůdách.

Pochodu na podporu boje proti rakovině se zúčastnily i české herečky.
Pochodu na podporu boje proti rakovině se zúčastnila i Aňa Gaislerová a Monika

Pochodu se již tradičně účastnily i české herečky a zpěvačky.

Na růžový dav čekaly po trase další skupinky. Největší atrakcí průvodu se stalo několik hereček a zpěvaček, které jsou takzvanými ambasadorkami akce a boje proti rakovině prsu. Mezi ně patří třeba Aňa Geislerová, Tereza Brodská či Simona Stašová.

Růžový pochod pod záštitou celebrit

"Když už člověk má to štěstí, že docílil něčeho a je známý, tak kdo jiný by měl dělat charitativní akce? S oblibou říkám, že to dělám ze sobeckých důvodů. Já si z toho vyrvávám ten dobrý pocit ze sebe sama," řekla herečka Simona Stašová. Dodala, že účast na růžovém pochodu není ale jediná její dobročinná aktivita, podporuje třeba i projekty pro nevidomé a mentálně postižené.

Česko má od roku 2002 program na odhalování rakoviny prsu. Ženám nad 45 let hradí každé dva roky preventivní mamografickou prohlídku zdravotní pojišťovny. Díky programu se tři čtvrtiny případů zjistí v počátečních stadiích a dají se dobře léčit. Bohužel, lékaři každoročně odhalí nádor prsu asi 6000 ženám a 1600 pacientek umírá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy