metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Dalších 7 fotografií v galerii
Průvod anarchistů vyšel ze Střeleckého ostrova na náměstí Míru. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

Prahou vyrazilo 200 anarchistů. Pochodují proti válce a policii

  14:46
Více než 200 anarchistů vyrazilo ze Střeleckého ostrova na pochod městem až na náměstí Míru. Chtějí tak protestovat proti válce, ale zároveň proti policejnímu zásahu proti extremistům z tohoto týdne. A právě policisté je při jejich průvodu doprovázejí.

Pochod vyšel na cestu centrem krátce před 14. hodinou. Zamířil přes Národní třídu ke Karlovu náměstí a má skončit na vinohradském náměstí Míru.

V čele průvodu je transparent s nápisem Válku válce. Před odchodem z ostrova pronesli anarchisté několik projevů, ve kterých kritizovali politiky a společenskou elitu. Zmiňovali například válečný konflikt na Ukrajině. „Nestojíme ani na jedné straně. Nebudeme nenávidět obyčejné obyčejné Američany, ani Rusy. Naše hněv směřuje k mocným,“ uvedl jeden z řečníků.

Akce se účastní také anarchisté z Ruska. „Válka je jeden z nástrojů kapitalismu, který šíří nenávist mezi lidmi. Válku vyvolávají politici, ale umírají v ní obyčejní lidé,“ dodal jeden z nich.

Anarchisté také kritizovali policejní zátah z předchozích dní a označili jej jako projev represe. „Nenecháme se zastrašit. Nazývají nás dokonce teroristy,“ zaznělo mimo jiné z megafonu.

Policejní zásah na radikály - šest obviněných, tři ve vazbě

Policisté zasahovali na několika místech v Česku v úterý. Soud pak poslal do vazby tři z šesti obviněných lidí. Právní kvalifikaci trestných činů státní zastupitelství vzhledem k pokračujícímu vyšetřování neupřesnilo. Podle serveru Lidovky.cz policejní operace mířila proti levicovým radikálům.

„Síť revolučních buněk nejméně od ledna roku 2014 umisťuje na veřejně přístupných webových stránkách prohlášení k útoku... prostřednictvím takto publikovaných prohlášení se hlásí k dosud pěti případům poškození cizí věci,“ stojí v policejních dokumentech, které má server k dispozici.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Vaše fotky z Prahy