metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.
Průvod anarchistů vyšel ze Střeleckého ostrova na náměstí Míru.
Dalších 7 fotografií v galerii
Průvod anarchistů vyšel ze Střeleckého ostrova na náměstí Míru. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

Prahou vyrazilo 200 anarchistů. Pochodují proti válce a policii

1. května 2015  14:46 ČTK
Více než 200 anarchistů vyrazilo ze Střeleckého ostrova na pochod městem až na náměstí Míru. Chtějí tak protestovat proti válce, ale zároveň proti policejnímu zásahu proti extremistům z tohoto týdne. A právě policisté je při jejich průvodu doprovázejí.

Pochod vyšel na cestu centrem krátce před 14. hodinou. Zamířil přes Národní třídu ke Karlovu náměstí a má skončit na vinohradském náměstí Míru.

V čele průvodu je transparent s nápisem Válku válce. Před odchodem z ostrova pronesli anarchisté několik projevů, ve kterých kritizovali politiky a společenskou elitu. Zmiňovali například válečný konflikt na Ukrajině. „Nestojíme ani na jedné straně. Nebudeme nenávidět obyčejné obyčejné Američany, ani Rusy. Naše hněv směřuje k mocným,“ uvedl jeden z řečníků.

Akce se účastní také anarchisté z Ruska. „Válka je jeden z nástrojů kapitalismu, který šíří nenávist mezi lidmi. Válku vyvolávají politici, ale umírají v ní obyčejní lidé,“ dodal jeden z nich.

Anarchisté také kritizovali policejní zátah z předchozích dní a označili jej jako projev represe. „Nenecháme se zastrašit. Nazývají nás dokonce teroristy,“ zaznělo mimo jiné z megafonu.

Policejní zásah na radikály - šest obviněných, tři ve vazbě

Policisté zasahovali na několika místech v Česku v úterý. Soud pak poslal do vazby tři z šesti obviněných lidí. Právní kvalifikaci trestných činů státní zastupitelství vzhledem k pokračujícímu vyšetřování neupřesnilo. Podle serveru Lidovky.cz policejní operace mířila proti levicovým radikálům.

„Síť revolučních buněk nejméně od ledna roku 2014 umisťuje na veřejně přístupných webových stránkách prohlášení k útoku... prostřednictvím takto publikovaných prohlášení se hlásí k dosud pěti případům poškození cizí věci,“ stojí v policejních dokumentech, které má server k dispozici.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy