metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Čtvrtek 11. srpna 2022. Svátek má Zuzana

Dalších 7 fotografií v galerii
Průvod anarchistů vyšel ze Střeleckého ostrova na náměstí Míru. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

Prahou vyrazilo 200 anarchistů. Pochodují proti válce a policii

  14:46
Více než 200 anarchistů vyrazilo ze Střeleckého ostrova na pochod městem až na náměstí Míru. Chtějí tak protestovat proti válce, ale zároveň proti policejnímu zásahu proti extremistům z tohoto týdne. A právě policisté je při jejich průvodu doprovázejí.

Pochod vyšel na cestu centrem krátce před 14. hodinou. Zamířil přes Národní třídu ke Karlovu náměstí a má skončit na vinohradském náměstí Míru.

V čele průvodu je transparent s nápisem Válku válce. Před odchodem z ostrova pronesli anarchisté několik projevů, ve kterých kritizovali politiky a společenskou elitu. Zmiňovali například válečný konflikt na Ukrajině. „Nestojíme ani na jedné straně. Nebudeme nenávidět obyčejné obyčejné Američany, ani Rusy. Naše hněv směřuje k mocným,“ uvedl jeden z řečníků.

Akce se účastní také anarchisté z Ruska. „Válka je jeden z nástrojů kapitalismu, který šíří nenávist mezi lidmi. Válku vyvolávají politici, ale umírají v ní obyčejní lidé,“ dodal jeden z nich.

Anarchisté také kritizovali policejní zátah z předchozích dní a označili jej jako projev represe. „Nenecháme se zastrašit. Nazývají nás dokonce teroristy,“ zaznělo mimo jiné z megafonu.

Policejní zásah na radikály - šest obviněných, tři ve vazbě

Policisté zasahovali na několika místech v Česku v úterý. Soud pak poslal do vazby tři z šesti obviněných lidí. Právní kvalifikaci trestných činů státní zastupitelství vzhledem k pokračujícímu vyšetřování neupřesnilo. Podle serveru Lidovky.cz policejní operace mířila proti levicovým radikálům.

„Síť revolučních buněk nejméně od ledna roku 2014 umisťuje na veřejně přístupných webových stránkách prohlášení k útoku... prostřednictvím takto publikovaných prohlášení se hlásí k dosud pěti případům poškození cizí věci,“ stojí v policejních dokumentech, které má server k dispozici.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek

Čára není zeď. Zákaz odbočení na Chodově řidiči ignorují

vydáno 11. srpna 2022  4:07

Nejen změna uspořádání křižovatky způsobila jedenáct nehod. Za většinu mohli „pospíchálci“.  celý článek

Komerční sdělení

Triatlon Podroužek prověří všestrannost závodníků

vydáno 11. srpna 2022

Autokemp Podroužek u Netolic bude o víkendu 13. a 14. srpna přitahovat pozornost všech, kteří jsou stejně dobře doma ve vodě jako na souši. Uskuteční se...  celý článek

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek