metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Neděle, 18. dubna 2021. Svátek má Valérie.
Demonstrace proti přistěhovalcům na Václavském náměstí.
Větší foto
Demonstrace proti přistěhovalcům na Václavském náměstí. | foto: Gabriela UhrováMetro.cz

Prahu čekají demonstrace odpůrců i zastánců uprchlíků

17. července 2015  18:15 ČTK, Metro.cz
Na sobotní odpoledne je v centru města naplánováno několik demonstrací odpůrců i podporovatelů uprchlíků. Oba tábory uspořádají svá shromáždění na Václavském náměstí. Magistrát eviduje čtyři akce - dvě na podporu přijetí migrantů, dvě proti nim.

Na nedávné demonstraci odpůrců imigrace na Václavském náměstí se objevily makety šibenice pro vlastizrádce. Policie nezasáhla, podle dnes zveřejněných výsledků kontroly ale nepochybila. Před pár dny uvedla, že někteří účastníci mohli spáchat trestný čin.

Reakcí na tuto akci odpůrců je první ze sobotních shromáždění, které má začít ve 14 hodin ve spodní části Václavského náměstí. Účastníci chtějí vyjádřit uprchlíkům svou solidaritu a odmítnout xenofobii v české společnosti. „Jsme sluníčkáři! Nezapomeňte na žlutou barvu a sluníčka s sebou!“ vyzvala na facebooku svolavatelka akce Romana Červenková. Později napsala, že se jí sice označení „sluníčkář“ nelíbí, ona i další se ho ale rozhodli brát s humorem a recesí. Považuje je za největší zbraň.

Příznivci imigrace se vydají centrem na Karlovo náměstí

Od 15.15 hodin se účastníci vypraví na Karlovo náměstí na piknik. Půjdou ulicí 28. října, Jungmannovou a Vodičkovou. Od 17 hodin pak v blízkých podnicích následují koncerty, divadelní představení či happeningy, které pořádá iniciativa Stop nenávisti.

V 15 hodin má u sochy svatého Václava začít akce odpůrců imigrace. Shromáždění by se pak mělo vydat na pochod na Hradčanské náměstí. Organizátoři ohlásili trasu po Národní, mostu Legií, Vítězné, Újezdu, Karmelitské, Malostranském náměstí a Nerudově. Na facebooku pak ale uvedli, že tuto trasu změní a novou oznámí až na demonstraci, a to údajně z bezpečnostních důvodů.

Odpůrci Evropské unie půjdou k úřadu vlády

Za vystoupení z Evropské unie, proti kvótám a imigraci chtějí od 17 hodin na Můstku protestovat ti, které svolala extremistická Národní demokracie. Její předseda Adam B. Bartoš považuje nošení maket šibenic za adekvátní způsob vyjádření nesouhlasu. Účastníci této akce se pak vypraví ulicí Na Můstku, Železnou, přes Staroměstské náměstí, náměstí Franze Kafky, Kaprovou, náměstí Jana Palacha, Mánesův most a Klárov k sídlu vlády.

Ve stejnou dobu, tedy od 17 hodin hned vedle na začátku ulice Na Příkopě začne shromáždění proti extremismu, násilí a na podporu EU. Pořadatelé chtějí navázat na demonstraci solidarity s uprchlíky, kterou podporují.

Konat se měla ještě třetí akce na podporu uprchlíků. Její pořadatelé ale zvolili stejné místo a čas jako odpůrci. Magistrát setkání proto zakázal.

Težkooděnci budou připraveni zasáhnout

Policie podle svého mluvčího pošle do ulic navíc několik desítek policistů. Na místě budou členové antikonfliktního týmu. „V záloze budou připraveni i policisté ze speciální pořádkové jednotky, kdyby se narušil pořádek na shromážděních zásadnější či masivnější formou,“ uvedl Hulan.

Dopravu v době demonstrací a průvodů pak bude řídit dopravní policie. Řidičům případně poradí náhradní trasu. Magistrát upozornil, že se akce dotknou i tramvajových linek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy