metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
Demonstrace proti přistěhovalcům na Václavském náměstí. | foto: Gabriela UhrováMetro.cz

Prahu čekají demonstrace odpůrců i zastánců uprchlíků

  18:15
Na sobotní odpoledne je v centru města naplánováno několik demonstrací odpůrců i podporovatelů uprchlíků. Oba tábory uspořádají svá shromáždění na Václavském náměstí. Magistrát eviduje čtyři akce - dvě na podporu přijetí migrantů, dvě proti nim.

Na nedávné demonstraci odpůrců imigrace na Václavském náměstí se objevily makety šibenice pro vlastizrádce. Policie nezasáhla, podle dnes zveřejněných výsledků kontroly ale nepochybila. Před pár dny uvedla, že někteří účastníci mohli spáchat trestný čin.

Reakcí na tuto akci odpůrců je první ze sobotních shromáždění, které má začít ve 14 hodin ve spodní části Václavského náměstí. Účastníci chtějí vyjádřit uprchlíkům svou solidaritu a odmítnout xenofobii v české společnosti. „Jsme sluníčkáři! Nezapomeňte na žlutou barvu a sluníčka s sebou!“ vyzvala na facebooku svolavatelka akce Romana Červenková. Později napsala, že se jí sice označení „sluníčkář“ nelíbí, ona i další se ho ale rozhodli brát s humorem a recesí. Považuje je za největší zbraň.

Příznivci imigrace se vydají centrem na Karlovo náměstí

Od 15.15 hodin se účastníci vypraví na Karlovo náměstí na piknik. Půjdou ulicí 28. října, Jungmannovou a Vodičkovou. Od 17 hodin pak v blízkých podnicích následují koncerty, divadelní představení či happeningy, které pořádá iniciativa Stop nenávisti.

V 15 hodin má u sochy svatého Václava začít akce odpůrců imigrace. Shromáždění by se pak mělo vydat na pochod na Hradčanské náměstí. Organizátoři ohlásili trasu po Národní, mostu Legií, Vítězné, Újezdu, Karmelitské, Malostranském náměstí a Nerudově. Na facebooku pak ale uvedli, že tuto trasu změní a novou oznámí až na demonstraci, a to údajně z bezpečnostních důvodů.

Odpůrci Evropské unie půjdou k úřadu vlády

Za vystoupení z Evropské unie, proti kvótám a imigraci chtějí od 17 hodin na Můstku protestovat ti, které svolala extremistická Národní demokracie. Její předseda Adam B. Bartoš považuje nošení maket šibenic za adekvátní způsob vyjádření nesouhlasu. Účastníci této akce se pak vypraví ulicí Na Můstku, Železnou, přes Staroměstské náměstí, náměstí Franze Kafky, Kaprovou, náměstí Jana Palacha, Mánesův most a Klárov k sídlu vlády.

Ve stejnou dobu, tedy od 17 hodin hned vedle na začátku ulice Na Příkopě začne shromáždění proti extremismu, násilí a na podporu EU. Pořadatelé chtějí navázat na demonstraci solidarity s uprchlíky, kterou podporují.

Konat se měla ještě třetí akce na podporu uprchlíků. Její pořadatelé ale zvolili stejné místo a čas jako odpůrci. Magistrát setkání proto zakázal.

Težkooděnci budou připraveni zasáhnout

Policie podle svého mluvčího pošle do ulic navíc několik desítek policistů. Na místě budou členové antikonfliktního týmu. „V záloze budou připraveni i policisté ze speciální pořádkové jednotky, kdyby se narušil pořádek na shromážděních zásadnější či masivnější formou,“ uvedl Hulan.

Dopravu v době demonstrací a průvodů pak bude řídit dopravní policie. Řidičům případně poradí náhradní trasu. Magistrát upozornil, že se akce dotknou i tramvajových linek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Vaše fotky z Prahy