metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
Demonstrace proti fašismu (ilustrační foto) | foto: ČTK

Prahu čekají v neděli 17. listopadu demonstrace, pieta i karneval

  16:27
Hlavní město v neděli čekají demonstrace neonacistů a jejich odpůrců, pietní shromáždění i satirický karnevalový průvod. Kvůli akcím svolaným u příležitosti výročí událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 budou mít v Praze pohotovost stovky policistů a desítky strážníků.

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka budou v ulicích zasahovat kriminalisté, dopravní a pořádkoví policisté i antikonfliktní tým. Pochody ohlášené na nedělní odpoledne pravděpodobně krátkodobě omezí dopravu. Obyvatelům centra Prahy policie doporučuje, aby zvážili přeparkování svých vozů z míst, na něž se demonstranti vydají.

Největší práci budou mít policisté patrně s tím, aby od sebe dokázali odklonit demonstrující pravicové extremisty a jejich odpůrce. Dělnická mládež svolala své příznivce na 15.00 na Václavské náměstí k "protirežimnímu" pochodu centrem Prahy. Projít chtějí přes Národní třídu, Masarykovo nábřeží a Karlovo náměstí zpět na Václavské náměstí. Magistrátním úředníkům ohlásili pořadatelé účast 300 lidí.

Prahou projde i karneval alegorických masek

Na Jungmannově náměstí, které leží u trasy pochodu, od 14.00 pořádá demonstraci iniciativa Ne rasisimu. Magistrát má akci nahlášenou jako "Protest proti zneužívání dne studentů 17. listopadu", účastníci oficiálně plánují projít okruh ohraničený Jungmannovou, Ostrovní, Vojtěšskou, Myslíkovou a Spálenou ulicí.

Dalším demonstrantem na Václavském náměstí bude aktivista Jan Májíček, který magistrátu bez bližšího časového určení nahlásil akci "Za svět, ve kterém chceme žít". Výročí sametové revoluce využijí také občanské spolky sdružené do iniciativy Fór_um, jež hodlá oslavit vznik občanské společnosti satirickým karnevalovým průvodem. Akce, které se zúčastní například Člověk v tísni nebo Greenpeace, začíná v 15.00 na piazzetě Národního divadla. Alegorické vozy a masky v nadživotní velikosti, které budou kritizovat různé nešvary současnosti, se přesunou přes Smetanovo nábřeží, Karlův most, Kampu a most Legií zpět k Národnímu divadlu.

Bude se vzpomínat na Jana Opletala, oběť nacismu

Již dopoledne si chce Český svaz bojovníků za svobodu a studenti připomenout památku studenta Jana Opletala, kterého zastřelili v roce 1939 při demonstraci nacisté. Sejdou se v 9.00 tradičně před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici, kde Opletal bydlel, a vyslechnou projev premiéra Jiřího Rusnoka, rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla či pražského primátora Tomáše Hudečka. Studenti se potom vydají do Žitné ulice k pamětní desce Opletala a dělníka Václava Sedláčka.

Od 11.00 bude na Opletala u Hlávkovy koleje vzpomínat také Komunistický svaz mládeže. Ve stejný čas se koná pietní vzpomínka v ruzyňských Kasárnách 17. listopadu, kam přijde uctít oběti událostí z roku 1939 mimo jiné náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Mezinárodní den studentů začal u nás

  • Na 17. listopadu připadá Mezinárodní den studentstva a český státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii. Celosvětový den studentů byl vyhlášen kvůli represím proti československým studentům v listopadu 1939. Poté, co se Opletalův pohřeb proměnil v protiokupační demonstraci, reagovali nacisté uzavřením českých vysokých škol a 17. listopadu popravili devět studentských vůdců.
  • O 50 let později odstartovalo tvrdé potlačení studentského průvodu takzvanou sametovou revoluci, která zbavila moci komunisty. Pád komunistického režimu si v neděli chtějí připomenout i zástupci některých politických stran, a to tradičně položením květin u památníku v podloubí Kaňkova paláce na Národní třídě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek