metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Jiří Vávra | foto: ČTK

Prahu jsme prohráli, běduje TOP 09. Radši zvolí odchod opozici než těsnou většinu

  12:20
Pražská TOP 09 vyjednává o možné koalici, pokud by ale spolupráce měla stát na křehké většině, zvolí TOP 09 raději odchod do opozičních lavic. Odmítá i podíl na případné menšinové vládě. „Do žádných chatrných koalic nepůjdeme,“ řekl dnes pražský předseda Jiří Vávra. Volby v Praze jsou podle něj pro TOP 09 prohrou, protože „v pravicové metropoli zvítězil levicový populistický subjekt“. TOP 09 bude muset přistoupit k „vnitřní sebereflexi“, uvedl Vávra.

„Je pravda, že kdyby TOP 09 vedl v Praze jiný lídr, byla by i jiná kampaň,“ naznačil Vávra, který se kvůli sporům s primátorem a volebním lídrem TOP 09 Tomášem Hudečkem na kandidátku nedostal. „Zatím nebudu dělat radikální řez, nechci stranu oslabovat uprostřed koaličních jednání,“ řekl.

Spojení ANO a TOP 09 spolupráci odmítají

Koaliční jednání zatím napovídají, že nejpravděpodobnější je spolupráce kopírující vládní půdorys, tedy ANO, ČSSD a Trojkoalice, v níž jsou vedle Strany zelených a STAN i vládní lidovci. Bez podpory Pirátů, kteří jsou v pražském zastupitelstvu stejně jako ANO nováčkem, ale bude mít koalice jen tu nejtěsnější většinu.

TOP 09 v čele s Hudečkem v minulých dnech několikrát odmítla spojení s ANO. Pravděpodobně se tak připravila o možnost znovu usednout v radě. Většinu by nezískala ani v případě, že by se přes všechno domluvila s ČSSD a Trojkoalicí. Piráti navíc vyloučili podporu koalici, v níž by usedli lidé z ČSSD, ODS a KSČM. ODS nejspíš zamíří do opozice. „Jsme připraveni být konstruktivní opozicí,“ uvedl Vávra.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy