metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Další 1 fotografie v galerii
Lálová a Piškula ovládli StarDance | foto: VeronikaLalova.cz

Pravá brazilská samba a ta naše nemají nic společného, říká tanečnice Lálová

  16:10
Na konci února příštího roku se na slavném karnevalu v Rio de Janeiru zřejmě představí také Češka. Mezi vybrané tanečníky, kteří předvedou brazilskou sambu, by se měla dostat Veronika Lálová (27). Tu můžete znát ze soutěže StarDance, o níž v rozhovoru pro Metro také mluvila.

Co všechno obnáší dostat se na karneval do Ria coby účastnice?
Není to žádná jednoduchá cesta. Jednou už jsem na karnevalu v Riu byla. Měla jsem i to štěstí si tam zatančit, ale ne přímo v části, kde tancují Brazilky sambu. Právě to je můj největší sen.

Nevezmete tak někomu místo, když i pro samotné Brazilky je to čest i prestiž?
Možná ano a ráda bych (smích). Ne, vážně, s cizinci je to tak, že pokud Brazilci vidí, že sambu umíte, tak se k nim můžete připojit a vytvoří se vlastně jedno místečko navíc. Nerada bych někomu vzala pozici. Cizinci mají sice pozvánky, ale moc toho nevyužívají, protože je těžké se sambu naučit, když nežijete přímo v Riu nebo nemáte zkušenosti, abyste mohli prezentovat danou taneční školu. Ta, která vyhraje, má totiž potom velkou prestiž a soutěží se i o finanční odměny.

Co pro svůj sen děláte? V čem spočívá příprava?
Byla jsem už potřetí v Riu, kam se jezdím vzdělávat. Obětuji tomu hodně času, úsilí a peněz. A samozřejmě také musím zdokonalovat tréninky doma. Musím jim posílat kvalitní videa.

Už máte nějakou konkrétní školu vybranou, za kterou byste na karnevalu mohla tančit?
Těch škol je tam asi třicet nejlepších. Mám nějaké oblíbené, které mě baví hudbou nebo tím, že mají kvalitní tanečníky samby. Správně se jim říká passistas. U jiných se mi líbí zase kostýmy či téma. Mám ale svoji oblíbenou, která se jmenuje Salgueiro. Dokonce jsem se tam podívala, což byl obrovský zážitek. Nejsou to tradiční taneční školy jako u nás. Jsou to velké hangáry, mají hodně členů. A také členskou základnu bubeníků a zpěváků, to je jejich místo, kde cvičí a skládají.

Kdy se dozvíte verdikt, abyste měla čas se do nějaké školy infiltrovat?
V nejbližších týdnech se bude rozhodovat, kdo bude v těch passistas tančit. Musím tam samozřejmě pak před karnevalem jet, abych se naučila jejich choreografii a způsob, jakým tančí.

Lálová v kostýmu

A máte už nějaké signály, že by se to mohlo povést?
Ano, mám. Je to všechno na dobré cestě.

U nás se tančí samba jinak. V čem je ten rozdíl?
Je to úplně jiný tanec. Je zajímavé, že samba, kterou známe my z tanečních, a ta karnevalová, nemají nic společného. Když přijdete u nás někam na ples, tak se říká: Teď vám zahrají brazilskou sambu. Ale ta hudba je opravdu jiná. Když jsem tanečníkům v Brazílii ukazovala naši sambu, tak se mě ptali, co to je za tanec? A já mám hrozně ráda zkoumat tance opravdu v místech, kde vznikly.

A není označení brazilská samba jen zažité spojení. Jako třeba italské rizoto? I to je jiné u nás a v Itálii...
Jasně, samba vznikla v Brazílii a tančí se tam, ale hodně lidí tady vůbec neví, jak opravdu vypadá. Vždycky si pak říkám, že to není ta pravá. Jsem na to trochu citlivá.

Vy tu pravou ale ráda předvádíte, že?
Přesně tak a strašně si to užívám. Hrozně mě to baví. Souvisí to i s barevným kostýmem s peřím. Ta samba je strašně rychlá a energická a myslím, že díky tomu pak baví i ostatní lidi na akcích.

Studovala jste hispanistiku. Už máte školu zdárně za sebou?
Studovala jsem španělštinu a humanitní studia. Pak jsem přešla na Karlovu univerzitu, kde jsem ještě na hispanistice nedodělala diplomku a státnice. Pořád se totiž objevují nové pracovní příležitosti.

V Brazílii tedy mluvíte španělsky, nebo už ovládáte i portugalštinu?
Za dobu, co tam jezdím, už jsem se naučila portugalsky do té míry, že jim rozumím. A odpovídám jim španělsky. Při trénincích jsem rozuměla, takže při nácviku před karnevalem se nebojím, že bych tápala. Nějaká podobnost mezi těmi dvěma jazyky je, ale když jsem tam byla poprvé, tak jsem nerozuměla vůbec. Přirovnala bych to ke kombinaci čeština a polština.

Za pár týdnů začne desátá řada soutěže StarDance, jak se těšíte?
Těším se hodně. Tančila jsem tam dvakrát. Se Zdeňkem Piškulou a Davidem Svobodou a ani jednou jsem nevypadla před finále, takže jsem se nikdy nepodívala do publika. Letos to bude poprvé, kdy budu na druhé straně. Budeme fandit novým tanečníkům, kteří s tou soutěží nemají žádnou zkušenost. Je to jubilejní desátý ročník, tak věřím, že vymysleli zajímavé díly a bude to skvělé.

Už jste si vybrala svého favorita mezi soutěžícími?
Ještě ne. Neměla jsem čas tolik je sledovat. Počkám si na první kolo, tam se hodně ukáže. Budou vidět i jejich tréninky a choreografie. Pro mě je důležité, jestli z toho páru jde nějaká energie.

Máte různé taneční kurzy. A jeden chcete pořádat na Srí Lance. Jak vás to napadlo?
Vedu kurzy v Praze, hlavně dětské. V Hradci Králové, odkud pocházím, vedu kurzy spíše pro dámy a pro páry. Před třemi měsíci jsem ale byla pracovně na Srí Lance natáčet reportáže o jednom resortu, který vlastní Čech. Moc se mi tam líbilo, tak jsme se dohodli, že bychom udělali kurz tance na Srí Lance. Byl by spojený tanec, úžasné výlety, krásný resort u moře. Bude to v listopadu.

Na vašich stránkách mě zaujala nabídka, že učíte svatební tanec. Jaký je zájem?
Přes léto jsem měla asi sedm svateb. Hrozně se mi líbí nápad, že připravíme svatební tanec a může to být i pro hosty překvapení. Jde většinou o jednoduchou záležitost, musí to vypadat přirozeně. Někomu stačí dvě hodiny, když to ale chtějí mít vyladěné, je potřeba i pět lekcí. Více je na Veronikalalova.cz.

Do kolika let se dá vrcholově tančit?
To je hodně individuální. Pofesionální kariéra, kdy tanečník opravdu soutěží, je zhruba do třiceti. Pak se tím dá ale živit až do konce života tak, že předáváte zkušenosti a učíte. Myslím, že sambu nebudu tancovat zas tak dlouho. Jsou tam hezké odhalené kostýmy a já mám soudnost.

Natáčíte v Hradci i pořad pro místní hokejový extraligový klub. Jak jste se k tomu dostala?
Nikdy jsem hokej nesledovala, ale oslovil mě komentátor z Hradce Tomáš Borovec, jestli bych nespolupracovala na měsíčním magazínu Na hokejovém soutoku, a já si řekla, že do toho půjdu. Na první díl jsem se úplně nepřipravila a neviděla žádný zápas, takže to bylo dost náročné. Začala jsem tedy pilně sledovat hokej a chodit na zápasy a strašně mě to chytlo. Hrozně si to užívám, že si odpočinu a dostanu se mezi jiné lidi. Jdeme s hráči třeba na oběd, povídáme si o jejich životě či jak se jim líbí v Hradci, když jsou noví. Je to spíš zábavný magazín, ale fanoušky to hrozně baví. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek