metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Pátek, 18. ledna 2019. Svátek má Vladislav.
Část členek s Karolínou Světlou - foto z roku 1871.
Další 1 fotografie v galerii
Část členek s Karolínou Světlou - foto z roku 1871. | foto: americkyklubdam.wz.cz

Pravidla se za 150 let nezměnila. Klub amerických dam se schází dodnes

3. února 2015  11:19 Marek Hýř Metro.cz
První česká ženská organizace orientovaná na vzdělávání slaví jubileum. Americký klub dam vznikl v roce 1865. Proč americký? Slovo „americký“ bylo tehdy synonymem pro „pokrokový“, znamenalo to tedy moderní ženský spolek, který bude zpřístupňovat ženám nejnovější informace ze světa vědy, techniky i kultury. Dostat se do klubu, ale není jednoduché. Pravidlo pro nové členky je přísné.

Klub, který přežil obě světové války, byl v roce 1948 násilně zakázán. Od poloviny 90. let však organizace opět funguje. A zájem o něj stále je. Vzhledem k omezeným prostorům Náprstkova muzea, kde klub sídlí a velké poptávce po členství, platí stejné pravidlo jako před sto padesáti lety. Novou členku musí doporučit stávající členka. „Pokud žádnou nezná, musí se obrátit na mě,“ dodává předsedkyně klubu Milena Secká.

Jsou stále aktivní

Dnes pořádá klub pro své členky minimálně jednu akci do měsíce. Hlavní kouzlo organizace vidí předsedkyně klubu v osobním setkávání. „V dnešní přetechnizovaném světě je to daleko příjemnější,“ uvažuje Secká.

Nejbližší akcí Amerického klubu dam bude v únoru pořad nazvaný S Karlem Čapkem kolem světa, který členkám přiblíží Čapkovu sbírku gramofonových desek, která je uložena v Náprstkově muzeu. Hudební ukázky budou doplněny Čapkovými texty o jeho sbírce a hudbě vůbec.

Výlet na Jiřinkové slavnosti do Středočeského muzea v Roztokách v roce 2013.

Výlet na Jiřinkové slavnosti do Středočeského muzea v Roztokách v roce 2013.

Historie

Spolek vznikl z iniciativy Vojty Náprstka poté, co se vrátil z Ameriky a hodlal se podělit s českými ženami o poznatky, zážitky a dojmy z tamního života.

  • Na počátku bylo 49 paní a dívek, které pozvala Karolina Světlá do knihovny Vojty Náprstka na Betlémském náměstí v Praze, kde má klub sídlo dodnes. 
  • Klub se zabýval i charitativní činností. Pro školní děti pořádaly členky výlety, děti postižené a osiřelé braly na výlety, do společnosti, pořádaly pro ně nadílky.
  • Dnes má klub přes 100 členek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám