metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Další 1 fotografie v galerii
Ve Vídni jezdí 97,3 % cestujících s jízdenkou | foto: WIENER LINIEN

Pražan, to je poctivý cestující. Deník Metro porovnal, kde se jezdí víc na černo

  5:36
Je tu první půle ledna, a tedy i doba, kdy dopravní podniky napříč Evropou přepočítávají peníze získané z kapes černých pasažérů. Vídeňský dopravce se zkraje roku pochlubil tím, že zde místní revizoři, přestože nelenili, odhalili loni 2,7 procenta jízd na černo. Deník Metro se rozhodl porovnat statistiky rakouské metropole s čísly, která získal od pražského dopravního podniku. Ukázalo se, že mezi Vídní a Prahou lze, alespoň co se raubířství v MHD týče, nalézt nejednu podobnost.

Čísla z Vídně 
Podíl černých pasažérů ve vídeňské MHD je podle zástupců místního magistrátu relativně nízký. Revizoři dopravního podniku Wiener Linien chytili při třech milionech kontrol v uplynulém roce zmiňovaných 2,7 procenta neoprávněných cestujících. „Přirážka činí až 115 eur (asi 2812 korun, pozn. redakce) a Vídeň ji s nadsázkou označuje jako nejdražší prémiový lístek. Ve stanicích a dopravních prostředcích vídeňské MHD se denně pohybuje až stovka revizorů,“ říká pro deník Metro mediální zástupce Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa. 

V předchozích letech se podíl pasažérů bez platné jízdenky v rakouské metropoli pohyboval mezi 1,9 a dvěma procenty. Vídeňané se tak, co se přepravní morálky týče, o něco zhoršili. „Za rok 2021 zkontrolovali revizoři kolem tří milionů cestujících, o rok dříve to bylo 3,2 milionu. Podobně jako v roce 2020 se i nyní revizoři kvůli koronaviru zaměřovali spíše na individuální kontroly,“ dodává pro Metro Landa. 

Černí pasažéři musí ve Vídni počítat s okamžitou pokutou ve výši 105 eur. Zmiňovaných 115 eur platí při pozdější platbě. „Denními kontrolami se staráme o to, aby systém veřejné dopravy zůstal spravedlivý. Proto každému, koho odhalíme bez jízdenky, vystavíme náš s odstupem nejdražší lístek: jednorázovou prémiovou jízdu za 105 eur,“ vysvětluje ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl. 

Ukázněná Praha 
Ač si to někteří lidé nemyslí, Pražané mají v oblasti ježdění na černo řadu let výbornou morálku a neplatičů je minimum. V covidovém roce 2020 proto dle statistik pracovníci přepravní kontroly uložili více než 204 tisíc pokut. O rok dříve, v roce 2019, jich bylo o sedmnáct procent více, celkem téměř čtvrt milionu, přičemž revizoři zkontrolovali celkem 6,8 milionu cestujících. 

Do kontrol je zapojeno 25 strážníků, deset asistentů prevence kriminality a...

„Pro představu, v roce 2019 jsme v průměru každý pracovní den jen v metru přepravili 1,2 milionu cestujících,“ vzpomínal loni na podzim vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka. V loňském roce chytli revizoři podle mluvčí pražského dopravního podniku Anety Řehkové při činu přesně 219 607 cestujících. Z toho přesně 81 459 cestujících se rozhodlo pokutu zaplatit na místě. 

„Revizoři dopravního podniku ročně zkontrolují řádově miliony cestujících, například v roce 2019 jich bylo téměř sedm milionů. Bez jízdenky revizoři přistihnou pouze zhruba tři až čtyři procenta ze zkontrolovaných cestujících. Nicméně odhadujeme, že bez jízdenky jezdí v pražské MHD asi sedm procent lidí,“ svěřila deníku Metro Řehková. 

V srpnu loňského roku došlo ke změně ceny krátkodobých jízdenek, a to směrem nahoru. Zdražily také pokuty. Částka 1500 korun je základní přirážka, tedy pokuta, při přepravě cestujícího bez platného jízdního dokladu, která se snižuje na tisíc korun, když je zaplacena na místě kontroly nebo nejpozději patnáctý kalendářní den ode dne kontroly v doplatkové pokladně či on-line. 

Porovnání 
Podle Wiener Linien patří vídeňští cestující k těm nejčestnějším v Evropě a místní MHD zároveň v mezinárodním srovnání patří mezi nejlepší nabídky v poměru ceny a kvality. Jako srovnání uvádí dopravní podnik Berlín se třemi procenty černých pasažérů, Hamburk a Frankfurt s pěti a Paříž s deseti. Pokud pomineme fakt, že dopravní podniky jednotlivých měst přepravují ročně různé množství cestujících, vychází ze srovnávačky Praha se svými zhruba čtyřmi procenty jako jedna z nejukázněnějších metropolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek