metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo

Další 1 fotografie v galerii
Ve Vídni jezdí 97,3 % cestujících s jízdenkou | foto: WIENER LINIEN

Pražan, to je poctivý cestující. Deník Metro porovnal, kde se jezdí víc na černo

  5:36
Je tu první půle ledna, a tedy i doba, kdy dopravní podniky napříč Evropou přepočítávají peníze získané z kapes černých pasažérů. Vídeňský dopravce se zkraje roku pochlubil tím, že zde místní revizoři, přestože nelenili, odhalili loni 2,7 procenta jízd na černo. Deník Metro se rozhodl porovnat statistiky rakouské metropole s čísly, která získal od pražského dopravního podniku. Ukázalo se, že mezi Vídní a Prahou lze, alespoň co se raubířství v MHD týče, nalézt nejednu podobnost.

Čísla z Vídně 
Podíl černých pasažérů ve vídeňské MHD je podle zástupců místního magistrátu relativně nízký. Revizoři dopravního podniku Wiener Linien chytili při třech milionech kontrol v uplynulém roce zmiňovaných 2,7 procenta neoprávněných cestujících. „Přirážka činí až 115 eur (asi 2812 korun, pozn. redakce) a Vídeň ji s nadsázkou označuje jako nejdražší prémiový lístek. Ve stanicích a dopravních prostředcích vídeňské MHD se denně pohybuje až stovka revizorů,“ říká pro deník Metro mediální zástupce Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa. 

V předchozích letech se podíl pasažérů bez platné jízdenky v rakouské metropoli pohyboval mezi 1,9 a dvěma procenty. Vídeňané se tak, co se přepravní morálky týče, o něco zhoršili. „Za rok 2021 zkontrolovali revizoři kolem tří milionů cestujících, o rok dříve to bylo 3,2 milionu. Podobně jako v roce 2020 se i nyní revizoři kvůli koronaviru zaměřovali spíše na individuální kontroly,“ dodává pro Metro Landa. 

Černí pasažéři musí ve Vídni počítat s okamžitou pokutou ve výši 105 eur. Zmiňovaných 115 eur platí při pozdější platbě. „Denními kontrolami se staráme o to, aby systém veřejné dopravy zůstal spravedlivý. Proto každému, koho odhalíme bez jízdenky, vystavíme náš s odstupem nejdražší lístek: jednorázovou prémiovou jízdu za 105 eur,“ vysvětluje ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl. 

Ukázněná Praha 
Ač si to někteří lidé nemyslí, Pražané mají v oblasti ježdění na černo řadu let výbornou morálku a neplatičů je minimum. V covidovém roce 2020 proto dle statistik pracovníci přepravní kontroly uložili více než 204 tisíc pokut. O rok dříve, v roce 2019, jich bylo o sedmnáct procent více, celkem téměř čtvrt milionu, přičemž revizoři zkontrolovali celkem 6,8 milionu cestujících. 

Do kontrol je zapojeno 25 strážníků, deset asistentů prevence kriminality a...

„Pro představu, v roce 2019 jsme v průměru každý pracovní den jen v metru přepravili 1,2 milionu cestujících,“ vzpomínal loni na podzim vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka. V loňském roce chytli revizoři podle mluvčí pražského dopravního podniku Anety Řehkové při činu přesně 219 607 cestujících. Z toho přesně 81 459 cestujících se rozhodlo pokutu zaplatit na místě. 

„Revizoři dopravního podniku ročně zkontrolují řádově miliony cestujících, například v roce 2019 jich bylo téměř sedm milionů. Bez jízdenky revizoři přistihnou pouze zhruba tři až čtyři procenta ze zkontrolovaných cestujících. Nicméně odhadujeme, že bez jízdenky jezdí v pražské MHD asi sedm procent lidí,“ svěřila deníku Metro Řehková. 

V srpnu loňského roku došlo ke změně ceny krátkodobých jízdenek, a to směrem nahoru. Zdražily také pokuty. Částka 1500 korun je základní přirážka, tedy pokuta, při přepravě cestujícího bez platného jízdního dokladu, která se snižuje na tisíc korun, když je zaplacena na místě kontroly nebo nejpozději patnáctý kalendářní den ode dne kontroly v doplatkové pokladně či on-line. 

Porovnání 
Podle Wiener Linien patří vídeňští cestující k těm nejčestnějším v Evropě a místní MHD zároveň v mezinárodním srovnání patří mezi nejlepší nabídky v poměru ceny a kvality. Jako srovnání uvádí dopravní podnik Berlín se třemi procenty černých pasažérů, Hamburk a Frankfurt s pěti a Paříž s deseti. Pokud pomineme fakt, že dopravní podniky jednotlivých měst přepravují ročně různé množství cestujících, vychází ze srovnávačky Praha se svými zhruba čtyřmi procenty jako jedna z nejukázněnějších metropolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek