metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Volby (ilustrační foto) | foto: ČTK

Pražané budou na podzim volit pouze v jednom volebním obvodu

  12:48
Obyvatelé hlavního města budou v podzimních komunálních volbách do zastupitelstva hlavního města volit v jednom volebním obvodu. Zastupitelů bude nově 65 namísto nynějších 63. Shodli se na tom dnes jednomyslně pražští zastupitelé. Prodiskutovali rovněž návrh změny zákona, kterým ČSSD chce, aby se do zastupitelstva Prahy již letos nevolilo podle zákona o volbách do zastupitelstev obcí, ale krajů, a chtějí, aby zastupitelstvo vzešlé z letošních voleb vládlo jen dva roky a termín voleb v Praze se tak srovnal s volbami do krajů.

Podle primátora Tomáše Hudečka vznik jednoho volebního obvodu zabrání účelové manipulaci s volbami. "Osobně to považuji za konec kšeftování a dělení Prahy podle politické zvůle," řekl Hudeček. V minulých volbách v roce 2010 byla Praha tehdy vládnoucími občanskými demokraty ODS rozdělena do sedmi obvodů. Například Strana zelených to označovala za účelové, znevýhodňovalo to podle ní malé strany. U ústavního soudu se stížností ale tehdy neuspěla. Na sjednocení obvodů a nového počtu zastupitelů se shodli všichni zastupitelé napříč politickými stranami. Pro hlasovalo všech 47 přítomných zastupitelů.

Zastupitelé v rámci diskuse rovněž projednali návrh změny zákona, kterou iniciovala ČSSD. Pražské zastupitelstvo má kompetence kraje, voleno je ale na základě zákona o volbách do zastupitelstev obcí. Socialisté také chtějí ústavní zákon, aby následující zastupitelstvo vládlo pouze dva roky. Po nich by přišly nové volby a termín "pražských" voleb by se tak srovnal s volbami ve zbylých krajích. Také podle tohoto návrhu ČSSD by v Praze byl jeden volební obvod.

S tím ale nesouhlasili zástupci TOP 09 a ODS. Podle zastupitele Rudolfa Blažka způsobí změna to, že se budou volby do zastupitelstev Prahy a městských částí konat v jiných termínech a lidé by tak chodili k volbám každé dva roky. "Existují elegantnější řešení," řekl Blažek. Dodal, že by stačilo doplnit zákon o volbách do obcí. Zastupitelé chtějí na Blažkův popud jménem Prahy vyzvat poslance, aby volby do zastupitelstev města a jednotlivých radnic byly v jednom termínu. S námitkami nesouhlasil zastupitel ČSSD Karel Březina. Uvedl, že nikdo ze zastupitelů nepozná, kdy hlasuje jako zastupitel obce a kdy jako zastupitel kraje.

Jak to bylo s volebními obvody?

V Praze se naposledy volilo v jediném obvodu v roce 2006. V předchozích i následujících volbách se město dělilo do několika vícemandátových volebních obvodů. Například v roce 1998 se volilo v deseti, v roce 2002 pak v pěti a v roce 2010 v sedmi volebních obvodech. Právě poslední rozhodnutí jako účelové napadly tři strany u Ústavního soudu.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek