metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 2 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Vizionář Martin Holečko
Větší foto
Vizionář Martin Holečko | foto: ArchivMetro.cz

Pražané na budoucnost slyší

6. září 2018  9:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Holešovická tržnice se stává evropským technologickým epicentrem.

Roboti, elektrická auta, domy, které vám nakoupí a připraví snídani, superpočítače, drony, 3D tiskárny či nanotechnologie. Tyto vychytávky nebo alespoň jejich funkční modely zaplaví dnes a zítra areál Pražské tržnice v Holešovicích v rámci největší vizionářské a futuristické akce ve střední a východní Evropě Future Port Prague.

„Naším cílem je dostat Prahu na technologickou mapu Evropy, přitáhnout sem inspiraci a odborníky ze světa a tak do Česka dostat zahraniční investice do inovací a výzkumů, nikoli jen do montáže strojové výroby, jako je tomu často dnes,“ říká vizionář Martin Holečko, který má akci v hlavním městě již druhým rokem na starosti.

Festival hostí také padesátku řečníků z celého světa. Mezi největší lákadla patří například kosmická inženýrka NASA Anita Sengupta, viceprezident studia Disney Charlie Fink či světově uznávaný odborník na umělou inteligence Roman Yampolskiy.

„Svět moderních technologií, ať už se bavíme o umělé inteligenci, virtuální realitě, nových materiálech, či robotice, je natolik vzrušující, že sám o sobě přináší řadu překvapení. Jedním z hlavních poslání festivalu je přiblížit technologie lidem a ukázat jejich využití v podnikání a každodenním životě. Že se jich nemusíme obávat, pokud je budeme umět s rozumem využívat,“ dodává Holečko.

Organizátorům se v loňském roce potvrdilo, že Pražané i přespolní mají o svět zítřka velký zájem. V jednom dni akci loni navštívilo čtyři a půl tisíce návštěvníků. Tento výsledek tvůrce pro letošek natolik povzbudil, že se rozhodli akci o den prodloužit.

„Stejně jako loni je její součástí konference, festival s více než sto vystavovateli, venkovní open-air program za účasti řečníků, kteří se během dvou dnů vystřídají na festivalovém pódiu. Nově se akce rozšířila o sympozium o etice strojů a odborné workshopy,“ doplňuje Holečko.

Samotné workshopy, kterých proběhne v Holešovicích více než dvacítka, budou dle organizátorů opravdovou výzvou. Společně s lektory si zde budou zájemci moci vyzkoušet výrobu chatbotů – počítačových programů určených k automatizované komunikaci s lidmi, zkoumat nanovlákna či vyzkoušet virtuální realitu.

Vizionářský festival Future Port Prague 2018

Futuristická akce se koná dnes a zítra v prostorách Pražské tržnice v Praze 7.

  • Vstupné na oba dny vyjde dospělého na 790 korun. Děti do patnácti let mají vstup zdarma. Účast na workshopech se platí zvlášť.
  • Na jednom místě se na akci opět setkají špičkoví zahraniční i tuzemští technologičtí lídři, aby diskutovali o dopadu technologií na byznys i naše životy, a představí technologie, které v metropoli dosud pohromadě nebyly.
  • Organizátor akce Martin Holečko je zajímavou osobností. Otestoval například stav beztíže, pět let žil v buddhistickém centru, jako jediný Čech vystudoval prestižní on-line školu Setha Godina altMBA. Je také spoluzakladatelem jedné z prvních takzvaně svobodných firem v Česku, kde nejsou rozhodovací procesy vedeny „shora“, ale „zdola“.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám