metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava
Podle Pražských služeb se v pražských ulicích denně pohybuje 97 až 103 vozidel určených ke sběru komunálního odpadu. | foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Pražané se naučili pracovat s bioodpadem. Třídí ho stále více lidí

  12:16
Množství odevzdaného bioodpadu v Praze stále roste. Zatímco v roce 2007 Pražané odevzdali na sběrné místo v Malešicích 254,3 tuny bioodpadu, loni to bylo již 778,5 tuny. Stejně tak roste podle Pražských služeb (PSAS) zájem o popelnice na bioodpad. Za poslední zhruba rok se přidala téměř tisícovka lidí a PSAS evidují přes 8000 domácností a firem využívajících tyto popelnice. Celkem vyjde nakládání s bioodpadem Prahu na zhruba 1,89 milionů korun ročně.

Pražané mohou zahradní odpad odevzdávat i ve sběrných dvorech nebo do velkoobjemových kontejnerů, které se po městě přesunují podle harmonogramu. Podle mluvčího PSAS Radima Many mohou lidé do popelnic na bioodpad vyhazovat například listí a trávu, zbytky rostlin, dřevní štěpku, piliny, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky či kávovou sedlinu. Naopak tam nepatří kosti, oleje, maso či uhynulá zvířata. Cena za pronájem nádob se odvíjí od jejich velikosti - například za 120litrové popelnice zaplatí domácnost ročně 900 korun. PSAS je vyvážejí jednou za 14 dní.

V Praze je 17 sběrných dvorů

V rámci takzvaného stabilního sběru provozuje hlavní město 17 sběrných dvorů. Do sběrných dvorů ale lidé nevozí pouze bioodpad, ale rovněž například vysloužilou elektrotechniku nebo počítače. Jejich provoz prostřednictvím najatých firem stojí magistrát ročně okolo 60 milionů korun. Ze sběrných dvorů jeho provozovatel posílá zahradní odpad či staré dřevo do kompostárny v Malešicích.

Další možností, jak se zbavit bioodpadu, je odvézt jej na sběrné místo v Malešicích. To ale mohou pouze lidé s trvalým bydlištěm v Praze a měsíčně sem mohou dopravit maximálně 250 kilogramů bioodpadu měsíčně. Pro obyvatele je služba zdarma, právnické osoby musí zaplatit. Pražané, kteří odevzdávají v Malešicích bioodpad pravidelně, dostanou zdarma část kompostu.

Z popelnice do kompostárny

V rámci třídění odpadu v Praze funguje ještě takzvaný mobilní svoz prostřednictvím velkoobjemových kontejnerů. Ten má každý rok pevně daný harmonogram. U každého kontejneru je vždy obsluha, která dohlíží na čistotu sběru. Od roku 2010 do roku 2013 tímto způsobem bylo v Praze sebráno 2941 tun bioodpadu.

Tříděný bioodpad putuje do kompostárny, kde je zpracován. Následně jej mohou využívat zemědělci, zahrádkáři nebo je používán při údržbě městské zeleně.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek