metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 26 °C

Pátek, 23. srpna 2019. Svátek má Sandra.
Chátrající kolonie
Dalších 10 fotografií v galerii
Chátrající kolonie | foto: David Sedlecký

Praze 5 se zlobí na magistrát. Tvrdí, že kolonii Buďánka už opravuje

14. května 2014  11:33 ČTK
Radnice Prahy 5 protestuje proti úternímu usnesení rady hlavního města ohledně osady Buďánka. Radní tvrdí, že městská část má 60 dnů na odstranění nedostatků v rámci postupu při opravě bývalé dělnické kolonie. Pokud tak neučiní, magistrát jí svěřenou osadu může nakonec i odejmout. Praha 5 se ale brání, osud Buďánek už prý řeší. Rozhodnutí vedení města pak označila za politizaci obnovy osady.

"Praha 5 již od loňského roku prezentuje veřejnosti projekt Buďánka pro Prahu, sehnala finanční podporu pět milionů od ČSOB, vyčlenila peníze ve schváleném rozpočtu a spolupracuje na projektu s místním občanským sdružením pro záchranu Buďánek. Je téměř ironií, že ve stejný den, kdy radní hlavního města vyzývají městskou část ke konání, jsme schválili již konkrétní záměr revitalizace," uvedl radní Prahy 5 Jiří Vejmelka.

Praha 5 chce z Buďánek udělat kulturní centrum

Chátrající kolonie
Chátrající kolonie

Radnice prý navíc měla ohledně revitalizace osady již domluveno na 22. května jednání se zástupci magistrátu. "Až se totiž městské části podaří Buďánka revitalizovat, radní za TOP 09 nechtějí slyšet, že za působení jejich strany ve vedení Prahy 5 se pro tamní lidi nic neudělalo," řekl Vejmelka. Po volbách v roce 2010 byl starostou Radek Klíma z TOP 09.

Praha 5 chce z Buďánek udělat kulturní centrum. Zchátralé domy budou opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených chce postavit nové ve stejném půdorysu i objemu - nebudou ale kopiemi původních. Nejdříve všechny domy prohlédne statik, následovat bude geodetický a stavebně-technický a stavebně-historický průzkum. Prvním opraveným domem bude bývalá mlékárna.

Problematické místo

  • Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn.
  • Naopak, v roce 2004 za vlády kontroverzního exstarosty Milana Jančíka nechala Praha 5 polovinu domů zbourat.
  • Buďánka je původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Chtěl samotářský džob. Půl století hlídá bunkr

Miroslava Nedvěda je bunkr Bezovka druhým domovem.
vydáno 22. srpna 2019  5:26

Pro správce Miroslava Nedvěda se stal kryt Bezovka v Praze druhým domovem. Společnost mu tu dělají ryby a ptactvo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám