metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praze by se hodily žabičky a víc strážníků v ulicích, radí čtenáři deníku Metro

  16:46
Doprava v Praze. Téma číslo jedna, které se v těchto dnech diskutuje mezi politiky, v médiích i v hospodě. Dokonce kvůli němu došlo i na slovní přestřelku mezi primátorem Zdeňkem Hřibem a prezidentem Milošem Zemanem. Rozkopané ulice ale nejsou to jediné, co trápí Pražany. Podle facebookové ankety deníku Metro je co vylepšovat i v dalších aspektech.

Názory čtenářů jsme rozdělili podle kategorií a přinášíme ty nejzajímavější postřehy a komentáře.

Pořádek
Několikrát se v anketě objevil názor, že je potřeba víc dohlédnout na pořádek v ulicích. „Zavedl bych žabičky jako mají v Paříži. Pro nezasvěcené, jedná se o službu, která denně uklízí parky a zeleň, především od psích produktů. Výsledkem by bylo čistší město a vzniklo by několik pracovních pozic pro málo kvalifikované,“ radí čtenář Jan Tesař.

Nepořádek vadí i dalším respondentům. „Zaměřit se na čistotu, na neúnosně přetékající koše a odpadky vůbec, v historickém a širším centru Prahy, vypadá to, jako by se o to nikdo nestaral,“ napsala Hana Adamco.

Buďte slyšet

  • Z podnětů našich čtenářů často vznikají články. Problém je pak následně i vyřešen.
  • Vaše tipy i s fotkou můžete posílat na mms@metro.cz. Názory čtenářů na dění v Praze i Česku pro změnu vybíráme z pošty, která do razí na dopisy@metro.cz.

Toalety
Mezi problémy Prahy se několikrát objevil i nedostatek veřejných toalet a jejich cena. Například čtenářka Jana Bečvářová napsala: „Přidat veřejné WC a o hodně. A taky by nemuselo stát 20 korun. Kdo se pak může divit, že lidi chodí vykonávat potřebu do křoví nebo do průchodu? V Evropských metropolích jsou WC zdarma naprostou normou.“

Strážníci
V posledních měsících je často zmiňován nepořádek v okolí stanice Anděl. Místním vadí hlavně přítomnost narkomanů. Také tuto situaci čtenáři v anketě doporučovali a zároveň navrhovali v souvislosti s ní posílit hlídky městské policie. Více strážců zákona v ulicích by si přálo hned několik respondentů. „Policejním hlídkám bych dal i větší pravomoce, protože občas je to na těchto a jiných místech opravdu o hubu,“ komentoval situaci na Smíchově Vašek Aerondight Kotous.

Doprava
Mezi pražskými neduhy se pochopitelně objevovala i výše zmiňovaná dopravní situace. Pražské silnice byly v anketě například překřtěny na tankodrom. Kromě kvality dopravních cest se čtenáři vyjadřovali ale například i k cyklodopravě. „Zrušil bych cyklostezky na náplavkách. Cyklisti a koloběžkáři se tam prohánějí po pěší zóně vysokou rychlostí, ohrožují chodce, děti a rodiny s kočárky na jednom z mála míst v Praze, které slouží k procházkám a odpočinku,“ píše Květoslav Botek.

Bydlení
Jedním z témat, které se v anketě opakovalo, byla i bytová situace. Například Jaromír Vít napsal: „Dokud je (bytové komplexy – pozn. red.) budou stavět soukromí developeři a pak pronajímat soukromníci, tak bude nájemné deregulované za účelem nejvyššího možného zisku a tím nedostupné pro běžné lidi.

Veselé návrhy
Jak to tak v internetových diskusích bývá, v anketě se objevili i šprýmaři. Čtenář Jan Klásek by například lépe opravil cestu na předměstí zvané Brno a Radmil Srb by pro změnu v Praze postavil pro poslance prosklenou budovu. „Aby na ně bylo z venku vidět, jak pracují a že v práci nespí,“ vysvětluje svůj návrh čtenář. 

Hlaste nepořádek a graffiti

Moderní technologie nabízejí řadu možností, jak nahlásit problém v ulicích. Deník Metro vybral několik aplikací a webů, které se mohou hodit.

Přeplněné koše, černá skládka, autovrak nebo nesvítící lampa. Tyto problémy lze hlásit v aplikaci Zmente.to. Podnět můžete lokalizovat přímo na mapě, připojit fotku a s krátkým komentářem odeslat. Havarijní stav se řeší okamžitě, v ostatních případech obdržíte odpověď nejpozději do 30dnů. Ne vždy ale hlášení vede k řešení. Na webu aplikace existuje sice seznam úspěšně vyřešených podnětů. Poslední záznam je však z roku 2018. K dobru aplikace lze ale naopak přičíst to, že deník Metro ji několikrát testoval a často byly naše podněty vyslyšeny. Z ulic zmizelo několik vraků a na některých místech přibyly odpadkové koše.

Podobně funguje také aplikace Bez graffiti. Jak její název napovídá, je zaměřena na pokreslené zdi. Opět stačí jen vyfotit čmáranici a označit místo na mapě. Město by se mělo postarat o odstranění graffiti. Problém ale je, když je pokreslen objekt, který nepatří městu. Deník Metro například nahlásil posprejovanou zeď na panelovém domě na sídlišti Novodvorská. V odpovědi od Technologií hlavního města Prahy jsme se ale dozvěděli, že objekt patří soukromé osobě, která si správu svého majetku řeší sama.

Užitečná je i Mapa.pid.cz. Ta ukazuje aktuální polohu vozidel Pražské integrované dopravy. Díky tomu lze vyčíst například aktuální zpoždění vašeho spoje. Omezení a výluky pro změnu zobrazuje aplikace PID Lítačka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek