metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praze by se hodily žabičky a víc strážníků v ulicích, radí čtenáři deníku Metro

  16:46
Doprava v Praze. Téma číslo jedna, které se v těchto dnech diskutuje mezi politiky, v médiích i v hospodě. Dokonce kvůli němu došlo i na slovní přestřelku mezi primátorem Zdeňkem Hřibem a prezidentem Milošem Zemanem. Rozkopané ulice ale nejsou to jediné, co trápí Pražany. Podle facebookové ankety deníku Metro je co vylepšovat i v dalších aspektech.

Názory čtenářů jsme rozdělili podle kategorií a přinášíme ty nejzajímavější postřehy a komentáře.

Pořádek
Několikrát se v anketě objevil názor, že je potřeba víc dohlédnout na pořádek v ulicích. „Zavedl bych žabičky jako mají v Paříži. Pro nezasvěcené, jedná se o službu, která denně uklízí parky a zeleň, především od psích produktů. Výsledkem by bylo čistší město a vzniklo by několik pracovních pozic pro málo kvalifikované,“ radí čtenář Jan Tesař.

Nepořádek vadí i dalším respondentům. „Zaměřit se na čistotu, na neúnosně přetékající koše a odpadky vůbec, v historickém a širším centru Prahy, vypadá to, jako by se o to nikdo nestaral,“ napsala Hana Adamco.

Buďte slyšet

  • Z podnětů našich čtenářů často vznikají články. Problém je pak následně i vyřešen.
  • Vaše tipy i s fotkou můžete posílat na mms@metro.cz. Názory čtenářů na dění v Praze i Česku pro změnu vybíráme z pošty, která do razí na dopisy@metro.cz.

Toalety
Mezi problémy Prahy se několikrát objevil i nedostatek veřejných toalet a jejich cena. Například čtenářka Jana Bečvářová napsala: „Přidat veřejné WC a o hodně. A taky by nemuselo stát 20 korun. Kdo se pak může divit, že lidi chodí vykonávat potřebu do křoví nebo do průchodu? V Evropských metropolích jsou WC zdarma naprostou normou.“

Strážníci
V posledních měsících je často zmiňován nepořádek v okolí stanice Anděl. Místním vadí hlavně přítomnost narkomanů. Také tuto situaci čtenáři v anketě doporučovali a zároveň navrhovali v souvislosti s ní posílit hlídky městské policie. Více strážců zákona v ulicích by si přálo hned několik respondentů. „Policejním hlídkám bych dal i větší pravomoce, protože občas je to na těchto a jiných místech opravdu o hubu,“ komentoval situaci na Smíchově Vašek Aerondight Kotous.

Doprava
Mezi pražskými neduhy se pochopitelně objevovala i výše zmiňovaná dopravní situace. Pražské silnice byly v anketě například překřtěny na tankodrom. Kromě kvality dopravních cest se čtenáři vyjadřovali ale například i k cyklodopravě. „Zrušil bych cyklostezky na náplavkách. Cyklisti a koloběžkáři se tam prohánějí po pěší zóně vysokou rychlostí, ohrožují chodce, děti a rodiny s kočárky na jednom z mála míst v Praze, které slouží k procházkám a odpočinku,“ píše Květoslav Botek.

Bydlení
Jedním z témat, které se v anketě opakovalo, byla i bytová situace. Například Jaromír Vít napsal: „Dokud je (bytové komplexy – pozn. red.) budou stavět soukromí developeři a pak pronajímat soukromníci, tak bude nájemné deregulované za účelem nejvyššího možného zisku a tím nedostupné pro běžné lidi.

Veselé návrhy
Jak to tak v internetových diskusích bývá, v anketě se objevili i šprýmaři. Čtenář Jan Klásek by například lépe opravil cestu na předměstí zvané Brno a Radmil Srb by pro změnu v Praze postavil pro poslance prosklenou budovu. „Aby na ně bylo z venku vidět, jak pracují a že v práci nespí,“ vysvětluje svůj návrh čtenář. 

Hlaste nepořádek a graffiti

Moderní technologie nabízejí řadu možností, jak nahlásit problém v ulicích. Deník Metro vybral několik aplikací a webů, které se mohou hodit.

Přeplněné koše, černá skládka, autovrak nebo nesvítící lampa. Tyto problémy lze hlásit v aplikaci Zmente.to. Podnět můžete lokalizovat přímo na mapě, připojit fotku a s krátkým komentářem odeslat. Havarijní stav se řeší okamžitě, v ostatních případech obdržíte odpověď nejpozději do 30dnů. Ne vždy ale hlášení vede k řešení. Na webu aplikace existuje sice seznam úspěšně vyřešených podnětů. Poslední záznam je však z roku 2018. K dobru aplikace lze ale naopak přičíst to, že deník Metro ji několikrát testoval a často byly naše podněty vyslyšeny. Z ulic zmizelo několik vraků a na některých místech přibyly odpadkové koše.

Podobně funguje také aplikace Bez graffiti. Jak její název napovídá, je zaměřena na pokreslené zdi. Opět stačí jen vyfotit čmáranici a označit místo na mapě. Město by se mělo postarat o odstranění graffiti. Problém ale je, když je pokreslen objekt, který nepatří městu. Deník Metro například nahlásil posprejovanou zeď na panelovém domě na sídlišti Novodvorská. V odpovědi od Technologií hlavního města Prahy jsme se ale dozvěděli, že objekt patří soukromé osobě, která si správu svého majetku řeší sama.

Užitečná je i Mapa.pid.cz. Ta ukazuje aktuální polohu vozidel Pražské integrované dopravy. Díky tomu lze vyčíst například aktuální zpoždění vašeho spoje. Omezení a výluky pro změnu zobrazuje aplikace PID Lítačka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

MasterChef je opět u konce. Nenáviděnou Pavlínu nahradila Slovenka Besky a Tymiaan

Strážce streamu
vydáno 26. listopadu 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Kulinářská show MasterChef Česko, která se v tuzemsku těší nemalé oblibě, dospěla tento týden opět ke svému konci. Vítězkou se stala šestadvacetiletá...  celý článek

Vaše fotky z Prahy