metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Úterý, 11. srpna 2020. Svátek má Zuzana.
Nově zrekonstruovaný areál koupaliště Petynka
Další 2 fotografie v galerii
Nově zrekonstruovaný areál koupaliště Petynka | foto: Praha 6

Pražská koupaliště bojují s nízkou návštěvností

28. července 2020  5:08 JIŘÍ LIZEC
Špatné počasí a koronavirus omezují pražské venkovní plovárny. Někde stihli otevřít nové prostory, jinde na to nemají peníze.

S komplikacemi během letošní plavkové sezony se potýkají provozovatelé venkovních koupališť v hlavním městě. Někde sice stihli připravit několik novinek a provést větší rekonstrukce, většina majitelů se ale shoduje, že kvůli proměnlivému počasí a malému množství teplých dnů chybí finanční prostředky na provoz i modernizaci.

„Návštěvnost v našich koupalištích je přibližně o osmdesát procent nižší než v minulých letech,“ řekla deníku Metro Aneta Segmüllerová, zástupkyně společnosti Anelis, která provozuje plovárny Stírka, Čakovice a Ládví. S podobnými čísly bojují vodní areály po celé Praze. Například v Klánovicích nejsou, podle majitele koupaliště Borise Kučery, počty platících ani na třetinovém množství v porovnání s minulými lety.

Kvůli nízké návštěvnosti nemuseli provozovatelé bojovat s vládními nařízeními ohledně zredukovaného počtu osob na jednom místě. „Zpočátku jsme byli nuceni omezit provoz do pěti set lidí, ale to trvalo jen chvilku. Vzhledem ke špatnému počasí jsme tuto kapacitu nikdy nenaplnili,“ vysvětlil ředitel Sportovního a rekreačního areálu Pražačka Václav Bartásek.

Koupaliště v areálu Pražačka

Koupaliště v areálu Pražačka

Snížený maximální počet návštěvníků měli například také na koupališti Petynka, kde je provoz omezen na tisíc lidí. Běžná kapacita je přitom skoro dvojnásobná.

Před letošní sezonou prošly některé venkovní vodní areály značnou modernizací, jako třeba zmíněná Petynka. „Venkovní padesát metrů dlouhý plavecký bazén byl osazen novou nerezovou vanou, na návštěvníky čekají také zrekonstruované šatny, sprchy i další zázemí areálu,“ vzkazuje pražské veřejnosti místostarosta Prahy 6 pro sport a volný čas Jan Lacina a dodává, že při úpravách došlo také na opravu povrchu ochozů po obvodu bazénu a brodítka.

V Čakovicích zase otevřeli novou terasu se zahrádkou, zprovoznili zrekonstruované toalety a sprchy. V Klánovicích zvětšili relaxační zónu a vybudovali nové dětské hřiště. Ne všude ale byl na modernizaci prostor a finance.

„Vzhledem k výpadku příjmů kvůli koronaviru jsme museli omezit investiční plány a v tomto roce neplánujeme novinky, které by stály za zmínku. Ostatně venkovní koupaliště jsme rekonstruovali v roce 2018,“ popsal deníku Metro Václav Bartásek ze žižkovského areálu Pražačka, kam patří i fotbalové hřiště, atletický ovál či posilovny.

Na koupalištích také stále platí některá speciální opatření, která mají zamezit šíření nemoci covid-19. „Všude po areálu, u vstupu, na toaletách, na baru i v občerstvení, jsou umístěny dezinfekce. Dále neustále čistíme lehátka,“ uvedla o čakovické plovárně Aneta Segmüllerová. Například v Ládví mohou návštěvníci neustále používat dezinfekci zejména díky přispění městské části Praha 8.

Netradiční metodu používají ke splnění hygienických podmínek pro otevření v Klánovicích. „Každý den po uzavření je prováděno po celém areálu čištění ozonem. Jinak jsme vybaveni dávkovači dezinfekce a posílili jsme celkové úklidové služby,“ popsal majitel Kučera.

Biotop v Radotíně

Biotop v Radotíně

V Praze se samozřejmě nachází i několik přírodních koupališť a biotopů. Zde bývá každoročně největší úskalí v čistotě a kvalitě vody, což kontroluje městská hygienická stanice. Podle nedávného měření je nejvyšší stupeň jakosti v motolském rybníku a koupalištích ve Lhotce, Radotíně a Divoké Šárce.

Příznivá situace panuje také v kunratickém rybníku Šeberák a vodní nádrži Džbán. Voda je tam zakalená, ale koupání v ní by zdraví návštěvníků v žádném případě ohrozit nemělo. S nejhorším stavem se potýkají v Hostivařské přehradě, kde se objevily sinice.

Areál s největší vodní plochou v Praze je ale stále otevřen a návštěvníci se o tom, zda je Hostivařská přehrada aktuálně v provozu, dozvídají na webových stránkách pomocí barevných čtverečků. Zelená znamená, že je možné se v přehradě koupat a provozovatelé vybírají vstupné. Pokud svítí barva modrá, v areálu jsou otevřená pouze sportoviště na základě předchozí rezervace. V případě nepříznivého počasí se objeví červené políčko a celý areál je v takovém případě do odvolání uzavřený. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Stejně jako pivo, tak i víno teď prochází zcela novou chutí

Vinařství Sádek na Třebíčsku.
vydáno 11. srpna 2020  15:38

Jabčák. Rybízové či višňové víno. To, co vznikalo dříve doma, teď najdete v jiné podobě také v obchodech.  celý článek

Plánovači mají své youtubery. Po Kokořínsku přijdou další

Integracemi provází amatérský redaktor Jan Škopek.
vydáno 11. srpna 2020  12:51

K pražské MHD se připojují spoje napříč celým Středočeským krajem. Integraci Ropid propaguje spoty.  celý článek

Komplikace na kolejích. Floru od Korunní odtrhnul vodovod

Vodovod v Korunní ulici potrápí i ty okolní.
vydáno 11. srpna 2020  9:48

Od včerejška opět jezdí tramvaje Ječnou ulicí. Do Jičínské se naopak kvůli „záludnému živlu“ vrátí až koncem měsíce.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: První český letec skončil v celeru

První let pro publikum proběhl 11. srpna. Na dvoře nuselského pivovaru byla... Vzpomínky na Prahu
vydáno 11. srpna 2020  5:25

Přepište dějiny, prvním pilotem v českých zemích nebyl inženýr Jan Kašpar. Ne. Jméno prvního odvážlivce znělo Josef Vydra a byl to taneční mistr, který...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám