metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 2 fotografie v galerii
Nově zrekonstruovaný areál koupaliště Petynka | foto: Praha 6

Pražská koupaliště bojují s nízkou návštěvností

  5:08
Špatné počasí a koronavirus omezují pražské venkovní plovárny. Někde stihli otevřít nové prostory, jinde na to nemají peníze.

S komplikacemi během letošní plavkové sezony se potýkají provozovatelé venkovních koupališť v hlavním městě. Někde sice stihli připravit několik novinek a provést větší rekonstrukce, většina majitelů se ale shoduje, že kvůli proměnlivému počasí a malému množství teplých dnů chybí finanční prostředky na provoz i modernizaci.

„Návštěvnost v našich koupalištích je přibližně o osmdesát procent nižší než v minulých letech,“ řekla deníku Metro Aneta Segmüllerová, zástupkyně společnosti Anelis, která provozuje plovárny Stírka, Čakovice a Ládví. S podobnými čísly bojují vodní areály po celé Praze. Například v Klánovicích nejsou, podle majitele koupaliště Borise Kučery, počty platících ani na třetinovém množství v porovnání s minulými lety.

Kvůli nízké návštěvnosti nemuseli provozovatelé bojovat s vládními nařízeními ohledně zredukovaného počtu osob na jednom místě. „Zpočátku jsme byli nuceni omezit provoz do pěti set lidí, ale to trvalo jen chvilku. Vzhledem ke špatnému počasí jsme tuto kapacitu nikdy nenaplnili,“ vysvětlil ředitel Sportovního a rekreačního areálu Pražačka Václav Bartásek.

Koupaliště v areálu Pražačka

Snížený maximální počet návštěvníků měli například také na koupališti Petynka, kde je provoz omezen na tisíc lidí. Běžná kapacita je přitom skoro dvojnásobná.

Před letošní sezonou prošly některé venkovní vodní areály značnou modernizací, jako třeba zmíněná Petynka. „Venkovní padesát metrů dlouhý plavecký bazén byl osazen novou nerezovou vanou, na návštěvníky čekají také zrekonstruované šatny, sprchy i další zázemí areálu,“ vzkazuje pražské veřejnosti místostarosta Prahy 6 pro sport a volný čas Jan Lacina a dodává, že při úpravách došlo také na opravu povrchu ochozů po obvodu bazénu a brodítka.

V Čakovicích zase otevřeli novou terasu se zahrádkou, zprovoznili zrekonstruované toalety a sprchy. V Klánovicích zvětšili relaxační zónu a vybudovali nové dětské hřiště. Ne všude ale byl na modernizaci prostor a finance.

„Vzhledem k výpadku příjmů kvůli koronaviru jsme museli omezit investiční plány a v tomto roce neplánujeme novinky, které by stály za zmínku. Ostatně venkovní koupaliště jsme rekonstruovali v roce 2018,“ popsal deníku Metro Václav Bartásek ze žižkovského areálu Pražačka, kam patří i fotbalové hřiště, atletický ovál či posilovny.

Na koupalištích také stále platí některá speciální opatření, která mají zamezit šíření nemoci covid-19. „Všude po areálu, u vstupu, na toaletách, na baru i v občerstvení, jsou umístěny dezinfekce. Dále neustále čistíme lehátka,“ uvedla o čakovické plovárně Aneta Segmüllerová. Například v Ládví mohou návštěvníci neustále používat dezinfekci zejména díky přispění městské části Praha 8.

Netradiční metodu používají ke splnění hygienických podmínek pro otevření v Klánovicích. „Každý den po uzavření je prováděno po celém areálu čištění ozonem. Jinak jsme vybaveni dávkovači dezinfekce a posílili jsme celkové úklidové služby,“ popsal majitel Kučera.

Biotop v Radotíně

V Praze se samozřejmě nachází i několik přírodních koupališť a biotopů. Zde bývá každoročně největší úskalí v čistotě a kvalitě vody, což kontroluje městská hygienická stanice. Podle nedávného měření je nejvyšší stupeň jakosti v motolském rybníku a koupalištích ve Lhotce, Radotíně a Divoké Šárce.

Příznivá situace panuje také v kunratickém rybníku Šeberák a vodní nádrži Džbán. Voda je tam zakalená, ale koupání v ní by zdraví návštěvníků v žádném případě ohrozit nemělo. S nejhorším stavem se potýkají v Hostivařské přehradě, kde se objevily sinice.

Areál s největší vodní plochou v Praze je ale stále otevřen a návštěvníci se o tom, zda je Hostivařská přehrada aktuálně v provozu, dozvídají na webových stránkách pomocí barevných čtverečků. Zelená znamená, že je možné se v přehradě koupat a provozovatelé vybírají vstupné. Pokud svítí barva modrá, v areálu jsou otevřená pouze sportoviště na základě předchozí rezervace. V případě nepříznivého počasí se objeví červené políčko a celý areál je v takovém případě do odvolání uzavřený. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek