metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Neděle, 13. června 2021. Svátek má Antonín.

Větší foto
Václav Novotný | foto: praha.euMetro.cz

Pražská menšinová koalice v čele s TOP 09 dostává trhliny

  14:37
Menšinová koalice, která se v hlavním městě rodí pod vedením TOP 09, dostává první trhliny. Trojkoalice, kterou tvoří lidovci, Strana zelených a STAN, je totiž ochotna diskutovat rovněž o široké koalici s ANO a ČSSD. Nebrání se ani jednání s ODS.

Pětice stran v čele s TOP 09 v úterý po poledni po koaličním jednání jednohlasně oznámila, že od ledna by v metropoli mohla vládnout menšinová koalice s podporou ODS. TOP 09, ODS, Trojkoalice, nezávislí a piráti by měli v pětašedesátičlenném zastupitelstvu 35 hlasů. Poslali by tak dosud vládnoucí ANO a ČSSD do opozičních lavic. Vedení pražského ANO a ČSSD na to reagovalo mimořádnou večerní schůzkou, po které vyzvali TOP 09, ODS a Trojkoalici k jednání o široké koalici.

Předseda pražských lidovců a pražský radní pro kulturu Jan Wolf.

Předseda pražských lidovců a pražský radní pro kulturu Jan Wolf.

„Nabídka se dala očekávat a je dobře, že přišla, protože dává možnost vytvoření stabilní koalice,“ reagoval dnes předseda pražských lidovců Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Lidovci podle něj nabídku očekávali, už v pondělí se proto usnesli, že budou případně jednat o obou koaličních variantách. „Jako konzervativní strana KDU-ČSL upřednostňujeme menší pravicovou koalici, ta má bohužel jen 35 hlasů, zatímco velká koalice jde napříč politickým spektrem,“ doplnil Wolf.

Václav Novotný

Václav Novotný

TOP 09 výrok Trojkoalice překvapil. „Nepovažuji to za solidní přístup,“ řekl předseda klubu zastupitelů Václav Novotný (TOP 09). Projekt menšinové koalice, na kterém se dohodlo všech pět partnerů, je tím podle něj méně jednoznačný, než se v úterý zdálo. Chce o tom s Trojkoalicí jednat.

Petr Štěpánek - Starosta městské části Praha 4

Petr Štěpánek - Starosta městské části Praha 4

Předseda zastupitelů Trojkoalice Petr Štěpánek později v sms zprávě reagoval, že s výzvou ve čtvrtek seznámí klub. „Dle úterního vyjádření připravujeme koalici demokratických stran s termínem lednové schůzce zastupitelstva,“ zopakoval Štepánek úterní stanovisko Trojkoalice.

Zastupitelka Aleksandra Udženija

Zastupitelka Aleksandra Udženija

„ANO vyhrálo volby, s velkou slávou si rozdělilo křesla, a pak zjistilo, že to vůbec neumí. Spolu s ČSSD za rok uvedli Prahu do chaosu a teď, když cítí, že by o křesla mohli přijít, se probudili s apelem,“ reagovala předsedkyně zastupitelů za ODS Alexandra Udženija. „Každopádně si vyslechneme, jak vážně to s návrhem myslí,“ doplnila.

Po loňských volbách vládla v Praze koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Skončila poté, co byli v říjnu odvoláni čtyři z 11 radních.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Pankráci vznikne pamětní deska, která tu už nějaký čas existuje

PRAHA? AHA!
vydáno 13. června 2021  11:12,  aktualizováno  13:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám