metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav

Další 4 fotografie v galerii
Pražská záchranka | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Pražská záchranka má letos velké plány

  15:20
Přibýt by měly ženy ve službě i výjezdní stanoviště, ale i moderní sanitky nebo nové sídlo.

Osm žen záchranářek přijala loni pražská záchranka. Metropole byla do loňska posledním městem, kde v posádkách sanitek nesloužily ženy. „Čtyři už slouží v provozu, další čtyři prochází adaptačním procesem,“ popisuje její mluvčí Dominik Hron.

Ženský element ale není jedinou letošní novinkou. Záchranka otevřela i nové výjezdové stanoviště v nemocnici pod Petřínem, do pěti let chce mít sedm nových stanic, pro které bude potřebovat asi o devadesát zaměstnanců víc, a ročně chce obměnit patnáct sanitek. Nyní je záchranářů 491, sídlí v 19 základnách a mají 65 sanitek.

„Navrhujeme, aby základen během pěti let přibylo šest a finálně jich bylo 25, možná 26,“ uvedl její ředitel Petr Kolouch.

Zákon nařizuje sanitkám přijet k nehodě do 20 minut, v Praze je v případě ohrožení života tento čas v průměru pod osm minut. Letos by měly být otevřeny dvě nové základny. Společně s hasiči budou záchranáři sídlit v Průběžné ulici ve Strašnicích a v Radotíně. Nově by mělo město od státu získat objekt v ulici 28. pluku ve Vršovicích.

„Máme novou nájemní smlouvu, která umožní opravy. V dohledné době by také mělo dojít k převodu,“ dodal Kolouch. Nová základna by v budoucnu měla vyrůst i v Suchdole.

Záchranáři žádají hlavní město o nové sanitky. Chtějí vypsat zakázku na dodání 15 vozů letos a dalších 15 příští rok. Věk sanitek, dokdy se vyplatí vozidla opravovat, je šest let a asi tři sta tisíc najetých kilometrů, dodal Kolouch.

Letos by také mělo být dořešeno, kde bude nové sídlo organizace. Město i záchranka by ho nejraději viděly v nedostavěné radnici Prahy 8 na Palmovce.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek