metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Další 3 fotografie v galerii
Pražská záchranka | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Pražská záchranka má letos velké plány

  15:20
Přibýt by měly ženy ve službě i výjezdní stanoviště, ale i moderní sanitky nebo nové sídlo.

Osm žen záchranářek přijala loni pražská záchranka. Metropole byla do loňska posledním městem, kde v posádkách sanitek nesloužily ženy. „Čtyři už slouží v provozu, další čtyři prochází adaptačním procesem,“ popisuje její mluvčí Dominik Hron.

Fotogalerie

Ženský element ale není jedinou letošní novinkou. Záchranka otevřela i nové výjezdové stanoviště v nemocnici pod Petřínem, do pěti let chce mít sedm nových stanic, pro které bude potřebovat asi o devadesát zaměstnanců víc, a ročně chce obměnit patnáct sanitek. Nyní je záchranářů 491, sídlí v 19 základnách a mají 65 sanitek.

„Navrhujeme, aby základen během pěti let přibylo šest a finálně jich bylo 25, možná 26,“ uvedl její ředitel Petr Kolouch.

Zákon nařizuje sanitkám přijet k nehodě do 20 minut, v Praze je v případě ohrožení života tento čas v průměru pod osm minut. Letos by měly být otevřeny dvě nové základny. Společně s hasiči budou záchranáři sídlit v Průběžné ulici ve Strašnicích a v Radotíně. Nově by mělo město od státu získat objekt v ulici 28. pluku ve Vršovicích.

„Máme novou nájemní smlouvu, která umožní opravy. V dohledné době by také mělo dojít k převodu,“ dodal Kolouch. Nová základna by v budoucnu měla vyrůst i v Suchdole.

Záchranáři žádají hlavní město o nové sanitky. Chtějí vypsat zakázku na dodání 15 vozů letos a dalších 15 příští rok. Věk sanitek, dokdy se vyplatí vozidla opravovat, je šest let a asi tři sta tisíc najetých kilometrů, dodal Kolouch.

Letos by také mělo být dořešeno, kde bude nové sídlo organizace. Město i záchranka by ho nejraději viděly v nedostavěné radnici Prahy 8 na Palmovce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy