metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Neděle, 5. prosince 2021. Svátek má Jitka.

Větší foto
Vůz Městské policie hl. m. Prahy, kterým svážejí opilé lidi na záchytnou stanici. | foto: Městská policie hl. m. PrahyMetro.cz

Pražská záchytka prokoukla. Opilci se cestou sem i svlékají

  20:32
Když to v hlavním městě pořádně přeženete s alkoholem, tropíte výtržnosti a nemá se o vás kdo postarat, strážci zákona vás odvezou na jediné místo. Do protialkoholní záchytné stanice, která sídlí v areálu Nemocnice Na Bulovce. Ta je ale v jednom kuse přecpaná, a tak zde magistrát od loňského března prováděl rekonstrukci, jež navýšila počet lůžek ze šesti na pětadvacet.

„Poplatek za jednu noc strávenou na pražské záchytné stanici činí tři tisíce korun, tuto částku ale uhradí asi jen čtvrtina klientů, což je srovnatelné se záchytnými stanicemi v ostatních městech. Od roku 2013 se vyšplhala dlužná částka za neuhrazené pobyty na 60 milionů korun. Klienty jsou ale minimálně z dvaceti procent osoby bez domova a dlužné částky se tak dají jen velmi těžko vymáhat,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Astra 150
V metropoli zajišťuje svoz podnapilých osob již patnáctým rokem speciální hlídka pražských strážníků. Říká se jí Astra 150 a kmenovou základnu má tato skupina sestávající z osmi speciálně vycvičených odborníků na obvodním ředitelství v Praze 1. „Ale svoz zajišťuje pro celou oblast Prahy ve 24hodinovém režimu. Jedná se o jedinou hlídku s působností po celém území Prahy, která je součástí obvodního ředitelství. Celoplošnou působnost mají vedle Astry 150 pouze strážníci z Hlídkového útvaru, Útvaru psovodů a Poříčního útvaru. Strážníci z této hlídky patří k nejstabilnějším u městské policie vůbec,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Podnapilí

  • Celkem 1308 podnapilých osob odvezla speciální jednotka strážníků na záchytku Na Bulovce za loňský rok. Z toho pouze 158 žen.
  • Od začátku letošního roku pak strážníci zajistili převoz 147 osobám, z nichž pouze 21 bylo žen.
  • Tříčlennou osádku Astry 150 tvoří dva strážníci a až na výjimky také jeden policista.

Kolegové podle ní říkají, že přestože se jedná v podstatě o stereotypní činnost, je pestrá škálou lidí, se kterými se při ní potkávají. „Zažili s nimi jak smutné, tak úsměvné příběhy, a nejen proto mají tuto práci rádi a neměnili by,“ dodává Seifertová.

Promile nerozhodují
Aby osoba mohla být převezena do protialkoholní záchytné stanice, musí splňovat určitá kritéria. Podle Seifertové to ale nejsou promile alkoholu v krvi, která by hrála nějak zásadnější roli. Každé tělo totiž reaguje na přítomnost alkoholu jinak. „Typickým příkladem klienta je taková osoba, která neovládá své chování, často vzbuzuje veřejné pohoršení, ohrožuje nejen svoji bezpečnost, ale je nebezpečná také pro okolí. Nebo svým jednáním třeba poškozuje veřejné zařízení. Nesmí být ale nijak zraněna. Pokud by tomu tak bylo, hlídka okamžitě volá na pomoc záchrannou službu. Pak je posouzení na zdravotnících,“ popisuje Seifertová.

Bohužel se velmi často stává, že je kapacita záchytky velmi brzy naplněna. „V takové chvíli je pak hlavní snahou strážníků opilé osoby takzvaně rozchodit, tedy pokusit se o to, aby dotyčný zvládl sám cestu domů. Další variantou je snaha získat kontakt na osobu blízkou, aby si opilého příbuzného převzala a odvedla domů. V případech, kdy se to nepodaří, musí strážníci opilého člověka předat záchranné službě. V nejednom případě pak hlídka asistuje u jeho převozu do nemocnice, protože jsou dotyční agresivní,“ doplňuje Seifertová.

Striptýz jako pomsta
Skladba klientů putujících na pražskou záchytku bývá velmi pestrá. Běžně se tak podle strážníků stává, že se během jedné noci sveze speciálně upraveným vozem na převoz opilců bezdomovec, vrcholový manažer nebo cizinec. Pod obraz se opíjejí hlavně muži a nezřídka se jedná o účastníky nejrůznějších oslav. „Osobně jsem byla u případu cizince, který se opil na letišti a místo toho, aby nasedl do letadla, putoval na záchytku. Ráno byl velmi překvapen, kde se ocitl,“ vzpomíná Seifertová.

Tím ale její výčet tragikomických situací nekončí. „Také si pamatuji na opilou urostlou ženu, která byla velmi agresivní a dvoučlenná hlídka měla velký problém ji dostat do vozidla. Ženě se skoro třemi promile se převoz na záchytnou stanici velmi nelíbil, i přes množství vypitého alkoholu se strážníkům chtěla pomstít. Přestože byla připoutána, svlékla se donaha a pak obvinila strážníky ze znásilnění. Vůz byl naštěstí v té chvíli monitorován Gopro kamerou,“ usmívá se Seifertová.

Modernější záchytka

  • Protialkoholní záchytná stanice Praha plně obnovila svůj provoz minulý týden. Během necelého roku, kdy byla stanice kompletně rekonstruována, fungovala v omezeném režimu se šesti lůžky. Hlavní město za všechny práce zaplatilo celkem přes 18 milionů bez DPH.
  • Zásadní změnou je přístavba s novým výtahem, který umožní přesun klientů na pokoj v prvním patře v poloze vleže. Během rekonstrukce byla provedena celá řada dalších stavebních úprav, jako výměna oken, osazení nových a bytelnějších dveří v pokojích, položení nové podlahové krytiny. Dále prošel modernizací kamerový systém, veškeré vnitřní rozvody a vzduchotechnika s temperováním vzduchu.
  • Úplnou novinkou je signalizační systém, který slouží ke komunikaci mezi sestrou a pacientem.
  • Protialkoholní záchytnou stanici původně provozovala pro Prahu Fakultní nemocnice Bulovka. Od roku 2013
  • zajišťuje její chod město prostřednictvím své příspěvkové organizace Městské polikliniky Praha.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy