metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Dalších 10 fotografií v galerii
Mláďata surikat se narodila v říjnu letošního roku a daří se jim velmi dobře. | foto: ZOO Praha - Petr Hamerník

Pražská zoo láme rekordy. Letos rozmnožila 228 druhů zvířat

  12:50
Pražská zoologická zahrada letos rozmnožila 228 druhů zvířat, což je nejvíce v její historii. Do konce listopadu se v ní narodilo 1227 mláďat. Některé chovatelské pokusy však skončily neúspěchem. Kritické první období ze zajímavých mláďat nepřežili například vzácný papoušek kakadu palmový nebo hrabáč kapský.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek dnes zdůraznil vysoký počet výjimečných odchovů. „Velmi často to jsou druhy ohrožené, velmi obtížně množitelné. V některých případech jsme je rozmnožili jako první, někdy na světě, někdy v Evropě,“ uvedl. Považuje za pochopitelné, že rozmnožování vzácných živočichů není spojeno jen s úspěchy. „Neúspěchy k tomu patří, vždy k nim dochází navzdory velké péči,“ doplnil ho kurátor plazů a obojživelníků Petr Velenský. Ten se musel smířit s tím, že nepřežila mláďata želvy egyptské.

Poprvé se podařilo odchovat trnorepa mezopotámského

Pražské zoo se však ze zvířat, které má Velenský na starosti, podařilo jako první na světě odchovat trnorepa mezopotámského. „Podařilo se nám ho rozmnožit dokonce dvakrát, což je vzácnost,“ poznamenal Velenský. Z nakladených vajíček samice Sáry se vylíhlo 27 mláďat tohoto býložravého ještěra, který pochází z pomezí Iráku a Íránu. Po pětiletém úsilí se jeho tým dočkal pěti mláďat velmi vzácného varana moluckého.

Mezi savci má především pro odborníky mimořádný význam odchov rypoše obřího, což je podzemní hlodavec, kterého pražská zoo chová jako jediná v Evropě. V říjnu se narodila tři mláďata tohoto zvířete, které žije celý život v podzemí a orientuje se mimo jiné podle vibrací a magnetismu. Pro návštěvníky však budou zřejmě zajímavější čtyři gepardí koťata, která by měla být ve výběhu k vidění na jaře. „Brzy jim budou čtyři týdny, to nejhorší mají zdárně za sebou,“ řekl kurátor savců Pavel Brandl.

Kachničky nikde nepřežily, v Praze ano

Z ptáků v pražské zoo dokázali jako první v Evropě odchovat mláďata kachničky obojkové. „Nikde je dosud nedokázali udržet při životě,“ řekl kurátor ptáků Antonín Vaidl. Výjimečný byl také odchov tří mláďat supa mrchožravého v jednom hnízdě, protože obvykle tam bývají jen dvě. Po devíti letech se podařilo zahradě odchovat papouška amazoňana modrobradého.

Nová mláďata si pražská zoo slibuje také od řady nových zvířat, která do ní přibyla. S cílem oplodnit samice pořídila sloního samce Ankhora. Rozmnožit by se mohly rovněž páry gibonů, mravenečníků nebo jedovatého hada chřestýšovce mangšanského, kterého vědci objevili teprve před pětadvaceti lety.

Komentáře

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Muž zaplatil nové parkovací oprávnění, i tak mu přišly pokuty. Zasáhl ombudsman

vydáno 25. dubna 2024  17:22

Brněnský senior dostal od města automaticky vygenerovaný mail s upozorněním, že mu končí platnost parkovacího oprávnění. Zopakoval tak platbu z...  celý článek

Tvář stará tisíc let. Podobu sv. Vojtěcha odhadli odborníci podle lebky z pokladu

vydáno 25. dubna 2024  17:12

Pravděpodobnou podobu patrona pražského arcibiskupství sv. Vojtěcha ve čtvrtek odhalili zástupci arcibiskupství a odborníci, kteří se na práci podíleli....  celý článek