metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí, 26. října 2020. Svátek má Erik.
Trojské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit teplomilného ještěra trnorepa...
Další 2 fotografie v galerii
Trojské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit teplomilného ještěra trnorepa mezopotámského. | foto: Zoo Praha

Pražská zoo odchovala dva vzácné pouštní trnorepy. Je jediná, která je chová

24. června 2014  12:24 ČTK
Pražské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit teplomilného ještěra trnorepa mezopotámského, kterého chová jako jediná zoo na světě. Dvanáct mláďat tohoto býložravého plaza z nedostupných oblastí Iráku a Íránu se vylíhlo před třemi týdny. Zoo v teráriu odchovala také vzácné agamky písečné, které obývají duny středoasijských pouští. Informovala o tom dnes mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Trnotep je mohutný zavalitý ještěr s kulatou hlavou a ocasem pokrytým špičatými šupinami, který dokáže žít i v prostředí s teplotou přesahující 50 stupňů Celsia. Mláďata samice Sáry a samce Adnana měří téměř deset centimetrů a váží 11 gramů. Samička Sára navíc v polovině května snesla další snůšku. "Dvojí rozmnožení v jednom roce, to je u trnorepů něco zcela nevídaného. Unikát, který není popsán ani v literatuře," řekl kurátor plazů v pražské zoo Petr Velenský.

Agamky se dožívají jen tří let

Agamky vyžadují přesnou nápodobu svého přirozeného prostředí a dožívají se jen tří let. Rozmnožovat se přitom mohou pouze dva roky. Chovatelé se tak po loňských povodních, kdy museli agamky vystěhovat z jejich terária, o chov obávali. "Vynechání jedné rozmnožovací sezony by mohlo být u takto krátkověkých živočichů fatální," podotkl Velenský.

Trojská zoologická zahrada rozmnožila i agamky písečné.

Trojská zoologická zahrada rozmnožila i agamky písečné.

Zoo však pro agamky vytvořila mimo terárium zvláštní písečnou dunu a chovatelé dohlíželi na jejich krmení. "Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata," popsal Velenský. Následovaly ale dvě další snůšky a agamky písečné tak mají v pražské zoo podle kurátora plazů dobrou perspektivu do dalších let. Vzácná pouštní mláďata jsou prozatím mimo expozice. Návštěvníci se však s nimi mohou setkat při komentovaných krmeních v Pavilonu velkých želv ve středu a v sobotu odpoledne.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budoucí studenti si své školy „osahají“ zřejmě jen na dálku

ilustrační snímek
vydáno 26. října 2020  9:51

Den otevřených dveří. Z osobních setkání jsou teď on-line prezentace.  celý článek

TIP NA VÝLET: Údolím Mnichovky ke zřícenině hradu Zlenice a říčním lázním

Zlenice jsou zřícenina hradu nad soutokem potoka Mnichovky s řekou Sázavou...
vydáno 26. října 2020  5:59

Cesta ve stínu lesa a podél vody, posezení u řeky i romantická zřícenina, kterou začlenil do mnoha svých obrázků slavný dětský ilustrátor Josef Lada – to...  celý článek

Nadšenci tajně vysadili nový trávník u Tančícího domu. Dodnes jim nikdo nepoděkoval

Vysadit trávník pomohli kamarádi Janka Rubeše.
vydáno 25. října 2020  18:36

Zatím poslední akcí Janka Rubeše je záchrana Jiráskova náměstí. Začala již v dubnu.  celý článek

Strach je jeden z mých nejlepších kamarádů, říká Miroslava Jirková

Miroslava Jirková
vydáno 25. října 2020  15:29

Před patnácti lety začala se slacklinem, tehdy už se ale věnovala i horolezectví. Miroslava Jirková se zúčastnila několika expedicí na osmitisícovky, ale...  celý článek

Vaše fotky z Prahy