metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa, 23. června 2021. Svátek má Zdeňka.
Slávistická radost po trefě Milana Škody v derby minulý týden. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Derby je fenomén a má obrovskou tradici, říkají zástupci Slavie a Sparty

  8:44
Od prvního fotbalového derby nejslavnějších pražských klubů Slavie a Sparty uplynulo přesně 120 let. Archivář červenobílých Karel Zuska poodkryl detaily z historie a bývalý obránce Sparty Jiří Novotný zase zavzpomínal na poměrně nedávná léta, kdy získal v dresu letenského týmu čtrnáct ligových titulů a sehrál i několik zajímavých bitev proti Slavii.

Karel ZuskaDerby je událost, která přežila všechno


Jak to tedy bylo s prvním derby 29. března 1896?
Hrálo se na Královské louce v rámci soutěže Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících. Sparťané vyhráli 1:0. Po utkání dle tehdy platných zvyklostí byla branka po jednání rozhodčího Rösslera-Ořovského s kapitánem Slavie odvolána. Oficiálně tak utkání skončilo 0:0. Sparťané se cítili tímto rozhodnutím dotčeni a první spor mezi oběma tábory byl na světě.

5 nej derby pražských „S“

  • Nejkrásnější duel Sparty a Slavie se hrál v roce 2001, kdy jubilejní 250. derby skončilo nerozhodně 4:4.
  • Nejvyšší výhru v derby zaznamenala Slavia v roce 1907, kdy porazila Spartu 9:1. Naopak ta zvítězila nad sešívanými nejvíce 8:1, v roce 1952.
  • Nejvíce diváků sledovalo derby v roce 1965, kdy na Strahov přišlo 50 105 diváků.
  • Nejvíce gólů v derby zápasech nastřílel slávistický kanonýr Josef Bican, celkem 35.
  • Nejvíce branek v jednom utkání mezi odvěkými rivaly padlo v roce 1943, kdy Slavia porazila Spartu 8:4.

Hned další naplánované derby ve stejném roce se ale nakonec nehrálo, proč?

Sedm hráčů SK Slavie bylo anonymně udáno u ředitelství škol a profesoři jim přímo na hřišti zakázali nastoupit. Kapitán Slavie Freja rozhodčímu oznámil: „Je nás málo, nemůžeme hrát, kantoři nás vyhmátli, vzdáváme boj.“

Jak řevnivost mezi kluby pokračovala?

Příkladem je nedohrané mistrovské utkání z roku 1912, kde došlo k vyloučení hráčů Fivebra a Rozmajzla pro vzájemnou „strkanici“. Ti odmítli ze hřiště odejít a rozhodčí Květ utkání ukončil, následoval konec idylky mezi fanoušky. Nebo pohárové finále z roku 1931. Utkání bylo plné hrubých faulů, hrálo se systémem „oko za oko, zub za zub“. Sparťan Breine zlomil slávistovi Novákovi nohu a dohlížející policejní komisař na něho podal trestní oznámení. Mezi oběma tábory byla vykopána „válečná sekera“.

Co pro vás znamená, když se řekne derby „S“?
Představuji si událost, která přežila Rakousko-Uhersko,první republiku a dvě světové války. Derby je fenomén, kdy utkání může skončit jakkoliv a právě v tom spočívá jeho kouzlo.

A jakou máte největší osobní vzpomínku na duely Slavie a Sparty?

Hned na to první, které se hrálo jako „Přebor republiky“ (liga) 1. července 1953 na stadionu Spartaku Praha Sokolovo (Sparta), kde hosté Dynamo Praha (Slavia) vyhráli 3:1 a nestárnoucí Pepi Bican, kterému tehdy bylo čtyřicet let, vstřelil dvě branky.

Bývalý fotbalista AC Sparta Praha Jiří Novotný (2000)

Bývalý fotbalista AC Sparta Praha Jiří Novotný (2000)

Jiří NovotnýDerby je pro mě něco výjimečného

Co pro vás znamená derby?
Je to vždy nejvíce vypjaté utkání. Má obrovskou tradici, doprovází ho plné stadiony a pro mě je to něco výjimečného.

Jeden ze svých titulů jste získal v roce 2000 po výhře nad Slavií 5:1. Navíc jste dal poslední gól Sparty...
Dobře si na to pamatuji. Prohrávali jsme po poločase 0:1, pak jsme to ale otočili a? já dal gól hlavou. V tu chvíli jsme si ale neuvědomili, že máme titul, to až později.

Vzpomenete si ještě na jiné význačné derby?
Ano, v roce 1995 se hrálo v Edenu, kdy se vrátil Pepa Chovanec. Slavia byla lepší, ale my jsme vyhráli, když v poslední minutě dal krásný gól Pavel Nedvěd.

Poslední derby vyhrála před týdnem Sparta. Věříte, že ještě získá titul?
Ano věřím. Je dobře, že se naučila otáčet a vyhrávat důležité zápasy.

Spartě se nyní daří, a to na v evropských pohárech. Dalo by se to přirovnat k jejím týmu ze začátku 90. let, kdy jste také uspěli doma i v Evropě?
Já bych to nesrovnával. Týmy se mění, fotbal je agresivnější a rychlejší. Ale je dobře, že současná Sparta zvládá těžké zápasy.

Vy si ještě atmosféru derby užijete při těch Silvestrovských. Pořád tam cítíte tu rivalitu?
Těch zápasů jsme mezi sebou sehráli bezpočet. Na Silvestra si jdeme spíše zahrát, měla by to být oslava fotbalu a příchodu nového roku. Je to tedy spíš pro fanoušky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Řádili v Zahradním Městě Pat a Mat? Modré zóny vedou podél fiktivního chodníku

vydáno 23. června 2021  15:34

Podivný úkaz vyfotografovala čtenářka v Konvalinkové ulici v Praze 10. Od deníku Metro získává odměnu 300 korun.   celý článek

Nejvíc špindírů se v průběhu pandemie urodilo v Praze. Každý desátý Čech zlenivěl

vydáno 23. června 2021  6:00

Snídaně v posteli, oběd možná u stolu v kuchyni a večeře? Ještě uvidíme. Home office změnil nejen „pracovní návyky“.  celý článek

Do pražských kohoutků zase teče Vltava. V podolském chrámu vody to opět hučí

vydáno 22. června 2021  17:00

Příjemný chládek. Kolem asi dvacet přihlížejících novinářů. Náměstek primátora Petr Hlubuček právě stiskl dotykovou obrazovku na velkém panelu. Gesto...  celý článek

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Vaše fotky z Prahy