metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Sobota, 19. ledna 2019. Svátek má Doubravka.
Oheň zničil koš.
Další 3 fotografie v galerii
Oheň zničil koš. | foto: Metro.cz

Pražské koše. Některé „zdobí“ vandalové, jiné hledají autora

16. srpna 2018  6:08 Filip Jaroševský Metro.cz
V centru metropole lze narazit na téměř padesátku různých odpadkových nádob.

Ve Vysočanech si můžete zapálit s Vrchlickým. Nikdo ale neví, kdo s tímto nápadem přišel. Tak by se dala shrnout situace kolem místního nákupního centra, jež tu již druhým rokem obklopují červené koše opatřené tematickými citáty spojenými s touto neřestí. Ačkoliv plakáty s citáty na odpadkové nádoby dalo umístit pravděpodobně samotné vedení centra, od loňského roku se jeho pracovníkům nepodařilo vypátrat, kdo přesně a proč tak vlastně učinil.

„Bohužel, skutečně nevím, kdo citáty připravoval,“ říká pro deník Metro Henrieta Halovská z marketingového oddělení Galerie Fénix.

V metropoli jde přitom o unikát. Koše tu sice čas od času ozdobí povedená reklama či nějaký kreativní pouliční umělec, ale nastálo vyvěšené citáty básníka a dramatika Vrchlického či polského básníka a překladatele Juliana Tuwima mají pouze ve Vysočanech. „Takové oživení je přece skvělé,“ dodává Veronika Rysová, která od obchodního domu bydlí jen kousek přes park.

„Plaň v šeru, než smrt řekne svoje veto, s tvým ohněm i můj oheň zhasíná, má cigareto!“ píše se na jednom z vysočanských košů. Nejde však zdaleka o jediný nápis, jehož fotografii čtenáři deníku Metro zaslali do našeho Hlídače. Na jednom z košů u východu ze stanice metra C Nádraží Holešovice se nedávno objevil nasprejovaný nápis: Vadíš mi. Za zaslání fotografie tohoto úkazu získává čtenář Roman Kubarič odměnu 300 korun.

Nové koše od IPR

Pražané si budou v říjnu sedat na tmavé dřevo u tmavě hnědého koše.

  • Pražský mobiliář bude v budoucnu tmavě hnědý. Nerozhodli o tom však radní ani sami Pražané, ale anonymní mezinárodní designérská soutěž Institutu plánování a rozvoje (IPR). Vítězem se loni stali Michal Froněk a Jan Němeček ze společnosti Artěl. 
  • „Do října by se vítězný set měl objevit ve Stromovce, u Národního muzea, na Petříně a v Klapkově ulici,“ říká mluvčí IPR Marek Vácha.

Odpadkové koše, které v ulicích metropole můžeme zahlédnout v téměř padesáti různých variantách, se ale bohužel stávají jedním z nejčastějších terčů vandalů. Nevzhledný úkaz rozpadlého betonového koše na Staroměstském náměstí deníku Metro zaslal čtenář David Sedlecký. „Ať už se jedná o práci vandala, nebo únavu materiálu, některé odpadkové koše v centru Prahy jsou ve velmi špatném stavu,“ komentuje úlovek Sedlecký.

V horkých dnech jsou v hlavním městě občas k vidění i hořící koše. Rozteklý pozůstatek jednoho z nich vyfotografoval jeden z členů redakce. Odpadky podle čtenářů občas zaplanou například v parku u smíchovského nádraží či u metra na Černém Mostě. Výjimkou nejsou ani nádoby na odpad u metra Ládví nebo u vlakových nádražích. Nezřídka situaci obvykle zachraňují místní živnostníci s PET lahvemi plnými vody v rukou.

„Těch vajglů sem kuřáci cpou prostě moc, takže se pak popelník přeplní, do toho to vedro a najednou šup a už to hoří,“ svěřil se deníku Metro strážný smíchovské pasáže Zlatý Anděl Jiří, který tu prý loni „hasil“ v jednom kuse. Dalším oblíbeným řešením nejen pražských kuřáků je po dokouření zahodit nedopalek do kanálu. To se ale zase nelíbí Pražským vodovodům a kanalizacím, kterým ucpávají nedopalky zachycovací mříže.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je ta Florenc, nebo ten Florenc? Deník Metro oslovil onomastika

Freska zlatého anděla – podle ní má místo název.
vydáno 19. ledna 2019  12:20

Starousedlíkům občas novější pojmenovávání vadí. Deník Metro sídlí na Andělu, nebo u Anděla? Redakce oslovila Pavla Štěpána, onomastika z Ústavu pro jazyk...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám