metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec
Voda na Střeleckém ostrově opadla, může pokračovat jeho rekonstrukce. | foto: Josef Kurka

Pražské ostrovy se probouzejí k životu. Většinou jsou ale nepřístupné

  6:00
Ustupující voda odhaluje škody, které napáchaly záplavy na pražských ostrovech. Pražané se na ně asi ještě dlouho nevydají na procházku nebo za kulturou.

Jedním ze symbolů povodní se určitě stal Střelecký ostrov, kde Praha 1 už několik měsíců prování rekonstrukci za desítky milionů korun a který během povodní zmizel pod hladinou kalné řeky "Střelecký ostrov je od bláta, ale jinak je skoro nezničen, doufáme že ho koncem září otevřeme," uvedla mluvčí Praha 1 Veronika Blažková.

Ještě lépe je na tom Kampa. Ta narozdíl od povodní v roce 2002 zaplavena nebyla. Voda jen podmáčela park, kam je nyní vstup zakázán, a narušila jednu z opěrných zdí. Škody na Muzeu Kampa jsou stejné jako při záplavách v roce 2002, tedy kolem 20 milionů korun. "Škody na umění zatím žádné nejsou, na domě ale určitě budou škody v rozsahu roku 2002," řekl Jiří Lammel, ředitel Nadace Jana a Medy Mládkových, která muzeum provozuje.

Slovanský ostrov se propadá, Císařský se rozpůlil na dva

Radnice Prahy 1 už začala zjišťovat i škody na Slovanském ostrově. Zatímco jeho přední část, včetně paláce Žofín je v pořádku, v jeho zadní části kde je dětské hřiště se ostrov nebezpečně propadá a radnice zjistí jeho stav pomocí radarové diagnostika. "Nemůžeme tam nikoho pustit, tato část je a bude zatím nepřístupná," potvrzuje Blažková.

Nejvíce poškodila voda Císařský ostrov. Povodněmi narušený ostrov doslova přepůlila Vltava v neděli večer po silné přívalové bouři. "Napříč ostrovem nyní proudí novým korytem voda, která ohrožuje Ústřední čistírnu odpadních vod," uvedl náměstek primátora Pavel Richter. Ostrov je rozpůlen v úrovni proti zoologické zahradě a trojskému zámku. Na ostrov začnou ženisté  vozit kamení, aby se koryto nemohlo rozšiřovat a postupně ho zasypou.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek