metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Voda na Střeleckém ostrově opadla, může pokračovat jeho rekonstrukce. | foto: Josef Kurka

Pražské ostrovy se probouzejí k životu. Většinou jsou ale nepřístupné

  6:00
Ustupující voda odhaluje škody, které napáchaly záplavy na pražských ostrovech. Pražané se na ně asi ještě dlouho nevydají na procházku nebo za kulturou.

Jedním ze symbolů povodní se určitě stal Střelecký ostrov, kde Praha 1 už několik měsíců prování rekonstrukci za desítky milionů korun a který během povodní zmizel pod hladinou kalné řeky "Střelecký ostrov je od bláta, ale jinak je skoro nezničen, doufáme že ho koncem září otevřeme," uvedla mluvčí Praha 1 Veronika Blažková.

Ještě lépe je na tom Kampa. Ta narozdíl od povodní v roce 2002 zaplavena nebyla. Voda jen podmáčela park, kam je nyní vstup zakázán, a narušila jednu z opěrných zdí. Škody na Muzeu Kampa jsou stejné jako při záplavách v roce 2002, tedy kolem 20 milionů korun. "Škody na umění zatím žádné nejsou, na domě ale určitě budou škody v rozsahu roku 2002," řekl Jiří Lammel, ředitel Nadace Jana a Medy Mládkových, která muzeum provozuje.

Slovanský ostrov se propadá, Císařský se rozpůlil na dva

Radnice Prahy 1 už začala zjišťovat i škody na Slovanském ostrově. Zatímco jeho přední část, včetně paláce Žofín je v pořádku, v jeho zadní části kde je dětské hřiště se ostrov nebezpečně propadá a radnice zjistí jeho stav pomocí radarové diagnostika. "Nemůžeme tam nikoho pustit, tato část je a bude zatím nepřístupná," potvrzuje Blažková.

Nejvíce poškodila voda Císařský ostrov. Povodněmi narušený ostrov doslova přepůlila Vltava v neděli večer po silné přívalové bouři. "Napříč ostrovem nyní proudí novým korytem voda, která ohrožuje Ústřední čistírnu odpadních vod," uvedl náměstek primátora Pavel Richter. Ostrov je rozpůlen v úrovni proti zoologické zahradě a trojskému zámku. Na ostrov začnou ženisté  vozit kamení, aby se koryto nemohlo rozšiřovat a postupně ho zasypou.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy