metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Petr Eret, MF DNES

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

  5:41
Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od června instaluje na svítidla stožárů veřejného osvětlení bezdrátové komunikátory, které jsou schopny předávat informace o stavu zařízení směrem k dispečinku THMP a přijímat pokyny k dálkové regulaci intenzity osvětlení.

„Komunikátory umisťuje THMP na svítidla s moderní LED technologií, kterých je prozatím v metropoli necelých deset tisíc. Instalují se u všech nově realizovaných projektů a v rámci obnovy veřejného osvětlení, při které se nahrazují stará sodíková svítidla,“ říká mluvčí THMP Petra Macháčková.

Úspora elektrické energie je v tomto případě hned na dvou místech. „Jednak díky tomu, že svítidla s LED technologií jsou úspornější než stará sodíková, a také tím, že díky komunikátorům THMP snadno reguluje intenzitu osvětlení. Pro pozdní noční hodiny může nastavit na vybraných lokalitách intenzitu nižší a nad ránem ji postupně opět zvyšuje. Díky tomu tvoří ušetřený podíl energie v některých lokalitách až padesát procent,“ dodává Jan Chabr, radní, do jehož gesce osvětlení spadá.

Zmiňovaná technologie již byla ověřena v rámci pilotního projektu. Ten proběhl například v Ladronce, Riegrových sadech, Fidlovačce či na Libeňském mostě.

Takzvanou regulační křivku – tedy intenzitu osvětlení hodinu po hodině – lze nastavit pro každé svítidlo s komunikátorem jednotlivě. Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka je to navíc nezbytné. „Při své práci se musíme řídit normami, které pro každý typ komunikace určují minimální intenzitu osvětlení. Například na parkovištích může být nižší než na rychlostních komunikacích,“ uzavírá Jílek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek