metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil

Větší foto
Neobvyklý plakátek | foto: METRO

Pražské útulky vyprázdnil vir

  10:39
Zatoulaných zvířat bez pána je méně i po Novém roce. Štěňata došla.

„U sochy svatého Jana Nepomuckého v ulici Nad Hliníkem byla nalezena černobílá kočka/kocour se skvrnou na čumáku. Byla umístěna do útulku v Dolních Měcholupech.“ Tak zní text ručně vyrobeného plakátku, který visí na sloupu veřejného osvětlení na území páté městské části. Podobných cedulek, obvykle opatřených vytištěnou fotografií zvířecího nalezence či pohřešovaného, za normálních okolností visívá touto dobou po metropoli větší množství. Letos ale klidnější domácí „koronavirový“ Silvestr mazlíčky z domů tolik nevyháněl.

Chcete mě?

  • V trojském útulku mívají začátkem ledna obvykle 120 psů. Teď jen polovičku.
  • Z přijatých zvířat do trojského útulku Městské policie Praha se majitelům vrací asi čtyři pětiny nalezenců. „V tomto směru máme velmi dobré výsledky. Náš útulek funguje více než dvacet let a první kroky v podobě telefonního kontaktu většiny majitelů zvířat míří právě k nám,“ chlubí se Seifertová.

„Letos skutečně evidujeme mírný pokles ztracených a zatoulaných zvířat. Ze silvestrovské noci jsou pak již všichni psi až na jednoho u svých majitelů,“ říká pro deník Metro mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Pod ně totiž spadají dva hlavní pražské útulky, tedy ten kočičí v Měcholupech a psí v Troji.

Právě v těchto útočištích pro zvířata dochází díky pandemii k zajímavému úkazu. Protože byli Pražané během posledních měsíců více doma, psi jim nejen méně utíkali, ale také měli lidé větší zájem o nové. Zaměstnanci útulku si to vysvětlují tím, že mají lidé více času na domácí aktivity. „Co se týká příjmu nových zvířat, během covidové doby se obecně pohybujeme něco mezi 60 až 70 procenty, než tomu bylo před ní. U nalezenců se pak jedná o takovou kolísavou křivku. Jsou dny, kdy máme telefonátů týkajících se ztrát a nálezů až patnáct denně, průměr se pohybuje něco mezi pěti až deseti, ale najdou se v měsíci i dny, kdy nemáme jediné volání. Ale to jsou skutečně spíše výjimky,“ dodává Seifertová, podle které je tak v koncovém důsledku telefonátů podobné množství jako před covidem.

Mezi nově přijímanými zvířaty v útulcích pak nejsou v poslední době téměř žádná štěňata. Ostatní psi se pak podle Seifertové průběžně vydávají novým i původním majitelům pouze po telefonické domluvě. I za tuhle překážku může pandemie. „Také my musíme chránit nejen naše zaměstnance, ale i svěřence. V útulku teď máme dlouhodobě psy spíše starší, kteří se obecně hůře vydávají. Přesto by si zasloužili nový domov. Jejich nabídku je možné sledovat jak na webových stránkách útulku, tak na jeho instagramovém profilu,“ vyzývá čtenáře Metra k nahlédnutí Seifertová.

V útulku Šanta kočičí v Modřanech rovněž evidují meziroční pokles koček. Podle jeho vedoucí Jany Kohoutové jsou čísla skoro na polovině těch loňských, což v současnosti činí přesně 37 koček. „Problém však je, že nám kvůli covidu doslova stojí ve frontě množství kočiček po zemřelých majitelích a majitelkách. A to je, jak víme, rovněž fenomén letošního roku,“ vysvětluje pro Metro Kohoutová. „Podobně, jako se tomu děje i v jiných pražských útulcích, i my vnímáme, že nám v útulku zůstávají spíše starší zvířata. Je to bohužel stejné jako u lidí. Čím jsou starší, tím potřebují více péče a zdravotně na tom jsou hůře,“ uzavírá Kohoutová. 

 

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek