metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 12 °C

Pátek, 26. února 2021. Svátek má Dorota.
Neobvyklý plakátek
Větší foto
Neobvyklý plakátek | foto: METRO

Pražské útulky vyprázdnil vir

6. ledna 2021  10:39 Filip Jaroševský Metro.cz
Zatoulaných zvířat bez pána je méně i po Novém roce. Štěňata došla.

„U sochy svatého Jana Nepomuckého v ulici Nad Hliníkem byla nalezena černobílá kočka/kocour se skvrnou na čumáku. Byla umístěna do útulku v Dolních Měcholupech.“ Tak zní text ručně vyrobeného plakátku, který visí na sloupu veřejného osvětlení na území páté městské části. Podobných cedulek, obvykle opatřených vytištěnou fotografií zvířecího nalezence či pohřešovaného, za normálních okolností visívá touto dobou po metropoli větší množství. Letos ale klidnější domácí „koronavirový“ Silvestr mazlíčky z domů tolik nevyháněl.

Chcete mě?

  • V trojském útulku mívají začátkem ledna obvykle 120 psů. Teď jen polovičku.
  • Z přijatých zvířat do trojského útulku Městské policie Praha se majitelům vrací asi čtyři pětiny nalezenců. „V tomto směru máme velmi dobré výsledky. Náš útulek funguje více než dvacet let a první kroky v podobě telefonního kontaktu většiny majitelů zvířat míří právě k nám,“ chlubí se Seifertová.

„Letos skutečně evidujeme mírný pokles ztracených a zatoulaných zvířat. Ze silvestrovské noci jsou pak již všichni psi až na jednoho u svých majitelů,“ říká pro deník Metro mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Pod ně totiž spadají dva hlavní pražské útulky, tedy ten kočičí v Měcholupech a psí v Troji.

Právě v těchto útočištích pro zvířata dochází díky pandemii k zajímavému úkazu. Protože byli Pražané během posledních měsíců více doma, psi jim nejen méně utíkali, ale také měli lidé větší zájem o nové. Zaměstnanci útulku si to vysvětlují tím, že mají lidé více času na domácí aktivity. „Co se týká příjmu nových zvířat, během covidové doby se obecně pohybujeme něco mezi 60 až 70 procenty, než tomu bylo před ní. U nalezenců se pak jedná o takovou kolísavou křivku. Jsou dny, kdy máme telefonátů týkajících se ztrát a nálezů až patnáct denně, průměr se pohybuje něco mezi pěti až deseti, ale najdou se v měsíci i dny, kdy nemáme jediné volání. Ale to jsou skutečně spíše výjimky,“ dodává Seifertová, podle které je tak v koncovém důsledku telefonátů podobné množství jako před covidem.

Mezi nově přijímanými zvířaty v útulcích pak nejsou v poslední době téměř žádná štěňata. Ostatní psi se pak podle Seifertové průběžně vydávají novým i původním majitelům pouze po telefonické domluvě. I za tuhle překážku může pandemie. „Také my musíme chránit nejen naše zaměstnance, ale i svěřence. V útulku teď máme dlouhodobě psy spíše starší, kteří se obecně hůře vydávají. Přesto by si zasloužili nový domov. Jejich nabídku je možné sledovat jak na webových stránkách útulku, tak na jeho instagramovém profilu,“ vyzývá čtenáře Metra k nahlédnutí Seifertová.

V útulku Šanta kočičí v Modřanech rovněž evidují meziroční pokles koček. Podle jeho vedoucí Jany Kohoutové jsou čísla skoro na polovině těch loňských, což v současnosti činí přesně 37 koček. „Problém však je, že nám kvůli covidu doslova stojí ve frontě množství kočiček po zemřelých majitelích a majitelkách. A to je, jak víme, rovněž fenomén letošního roku,“ vysvětluje pro Metro Kohoutová. „Podobně, jako se tomu děje i v jiných pražských útulcích, i my vnímáme, že nám v útulku zůstávají spíše starší zvířata. Je to bohužel stejné jako u lidí. Čím jsou starší, tím potřebují více péče a zdravotně na tom jsou hůře,“ uzavírá Kohoutová. 

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Deset let od úmrtí Lustiga. Kniha, nadační fond i vzkaz pro mladé

Arnošt Lustig v roce 2010
vydáno 26. února 2021  4:53

Známého spisovatele Arnošta Lustiga odhaluje nová publikace také jako novináře. „Byl novinář dobrodružný, pozorný, vnímavý. Říkal, že se v branži naučil...  celý článek

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

Poskalí
vydáno 25. února 2021  17:30

Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.  celý článek

Češi státu nevěří, jsou švejci

Švejk
vydáno 25. února 2021  5:45

Odkazem na „neposlušné“ odborníky si zdůvodňujeme i vlastní neochotu dodržovat pravidla.  celý článek

Pro svá střeva dělejte víc. Pozor na jídlo, dopřejte si probiotika

Petr Ryšávka
vydáno 24. února 2021  20:00

Taky jste se vždy domnívali, že v lidských střevech všechno končí? Pravda je ale taková, že ve střevech se nachází většina imunity, která je nejen v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám