metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: David PortMAFRA

Pražské volby - Saudek, Hušák, jachetní kapitán i řada starostů

  9:45
Deník Metro prošel kandidátky všech uskupení a vybral několik zajímavostí.

Někteří Pražané budou volit hned třikrát. Do zastupitelstva městských částí, na magistrát a část také do Senátu. Někteří kandidáti se objevují ve více typech voleb.

Umělci

Kumštýři se to na kandidátkách jenom hemží. Zaujme například iniciativa rodiny Saudkových. Fotograf Jan Saudek je lídr kandidátky hnutí Plus, a usiluje tedy o křeslo primátora. Jeho dcera, malířka Marie, je v nabídce hnutí číslo sedm. Saudkova dlouholetá přítelkyně Sára, také fotografka, figuruje na druhém místě kandidátky Společnosti proti developerské výstavbě v Prokopském údolí.

Mnoho umělců má ProtiPirátská kandidátka. Najdete zde zvukaře, střihačku, fotografa, zpěváka, grafika či baletku Národního divadla Terezu Felcán. Lídr Romské demokratické strany, která má jen tři kandidáty, je hudebník. Zajímavý pohled je také do kandidátky Spojených sil pro Prahu. Kromě ostřílených politiků jsou zde třeba ředitel hudebního festivalu Pražské jaro Roman Bělor nebo manažer a kapelník The Tap Tap Šimon Ornest.

Sdružení Praha sobě má hned za lídrem Janem Čižinským filmovou producentku Hanu Třeštíkovou. Trojkou hnutí Dost je dost! je hudebník a herec Martin Zbrožek a zakladatele Radia Beat Karla Kasala najdete mezi uchazeči o místo v zastupitelstvu u Evropské koalice pro Prahu a zpěvačku Olivii Žižkovou, která se proslavila písněmi Evropo, dýchej a Volím SPD, uvidíte logicky právě u SPD.

Zvláštní povolání

V kandidátkách jsme našli poměrně dost řidičů tramvají nebo prostě jen řidičů. Na seznamech je také mnoho studentů, živnostníků či důchodců. Vypátrali jsme ale několik nevšedních povolání, jako jsou střelmistr, forenzní specialista, adiktolog, jachetní kapitán či výrobce těstovin.

Spolky a sdružení

Počet kandidátů

1587

Celkem 29 uskupení zapsalo v hlavním městě na kandidátky dohromady 1587 lidí. Ve hře je v pražském zastupitelstvu 65 míst.

Za jménem a věkem se řada kandidátů hlásí k určitému spolku. Ať už jde o iniciativu Ládví není autobusák, spolek Radecký Praha či Společnost Josefa Škvoreckého. Na kandidátce Nezávislých je několik členů Sokola Hostivař a kandidát hnutí Pro Zdraví a Sport je zakladatel Oficiálního fanklubu Lindsey Stirling pro ČR/SR.

Starostové

Více než tři desítky starostů různých městských částí metropole i jejího okraje míří do boje o voliče. Po devíti jich je na kandidátkách Spojených sil pro Prahu, kde figurují i Starostové a nezávislí, a také Starostové pro Prahu. Hned jedenáct jich ale dodává ODS. Tři jsou od ANO a po jednom má Praha sobě (už zmíněný Jan Čižinský) a Strana zelených, kterou zastupuje jako číslo tři starosta Prahy 4 Petr Štěpánek.

Známí z minulosti

Objevily se také některé známé tváře z minulosti. Na kandidátce Rozumných figuruje Aleš Hušák, bývalý šéf Sazky, se kterým je spojován její krach. Kandidoval už předloni do Senátu. Někdejší šéf fotbalového svazu Jan Obst, který se ve funkci musel vypořádat v roce 2004 s korupční aférou, je na kandidátce Zemanovců.

Exprezidentští kandidáti

  • Někteří z těch, kteří neuspěli ve volbách o hlavu státu, nyní chtějí zamířit do Senátu.
  • V Praze 2 kandiduje Marek Hilšer jako nezávislý, na osmičce Petr Hannig za Rozumné. Toho najdete i ve volbách do zastupitelstva. Na čtyřce je Jiří Drahoš s podporou TOP 09, KDU-ČSL, STAN a SZ. V Praze 12 Pavel Fischer jako nezávislý kandidát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek