metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada
Ondřej Mirovský | foto: SZ

Pražské zelené povede místostarosta Prahy 7 Mirovský, vystřídal Štěpánka

  19:09
Pražskou Stranu zelených povede městský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský, který v čele strany nahradí starostu Prahy 4 Petra Štěpánka. O výsledku dnešní krajské volební konference informoval mluvčí strany Jan Žáček. Členové volili předsedu napodruhé. Dnes zelení zopakovali neúspěšnou únorovou volbu, z níž nevzešel nikdo vítězně.

Zelení na magistrátu

  • Strana zelených, na pražském magistrátu v koalici se STAN a KDU-ČSL, vládne spolu s vítězným ANO a ČSSD.
  • Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) v lednu údajně porušil koaliční smlouvu, když nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání tendru na svoz odpadu. Koalice kvůli tomu vstoupila do dohodovacího řízení.

Do pražského zastupitelstva stejně jako do vedení Prahy 7 vynesly Mirovského loňské komunální volby, před nimiž byl v Praze 7 opozičním zastupitelem. Vystudoval ochranu životního prostředí v Praze a environmentální management v Amsterdamu.

V Praze 7 vystupoval Mirovský v rámci Strany zelených proti hernám. Podílel se také na organizování petice proti stavbě nové budovy radnice, od níž muselo minulé vedení městské části po místním referendu upustit. Veřejně se stavěl třeba proti výstavbě na Letné a mimo jiné pořádal protest proti Olympijskému parku Soči-Letná. V poslední době podepsal petici Prezidente, odejděte!, která požaduje po senátorech, aby se zabývali jednáním prezidenta Miloše Zemana a případně se obrátili na Ústavní soud.

Štěpánek už má funkcí dost, tvrdí Mirovský

Mirovský podle svého webu do čela pražských zelených kandidoval s tím, že Štěpánek soustřeďuje příliš mnoho funkcí a je třeba zlepšit informování o práci zelených v pražském zastupitelstvu směrem ke krajské organizaci strany. Navrhl také vytvořit skupinu pro mediální prezentaci a získávání peněz pro volby v letech 2016 a 2018. „Chci se zaměřit na zkvalitnění MHD a omezení tranzitní dopravy. Důležitou prioritou pro nás bude také podpora sociálního bydlení,“ uvedl dnes.

Štěpánek je starostou Prahy 4 a předsedou klubu zelených v pražském zastupitelstvu. Strana zelených ho na lednovém sjezdu zvolila prvním místopředsedu, ačkoli kandidoval na předsedu strany. Tou se stala starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová. Získala 115 ze 198 možných hlasů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek