metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Ondřej Mirovský | foto: SZ

Pražské zelené povede místostarosta Prahy 7 Mirovský, vystřídal Štěpánka

  19:09
Pražskou Stranu zelených povede městský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský, který v čele strany nahradí starostu Prahy 4 Petra Štěpánka. O výsledku dnešní krajské volební konference informoval mluvčí strany Jan Žáček. Členové volili předsedu napodruhé. Dnes zelení zopakovali neúspěšnou únorovou volbu, z níž nevzešel nikdo vítězně.

Zelení na magistrátu

  • Strana zelených, na pražském magistrátu v koalici se STAN a KDU-ČSL, vládne spolu s vítězným ANO a ČSSD.
  • Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) v lednu údajně porušil koaliční smlouvu, když nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání tendru na svoz odpadu. Koalice kvůli tomu vstoupila do dohodovacího řízení.

Do pražského zastupitelstva stejně jako do vedení Prahy 7 vynesly Mirovského loňské komunální volby, před nimiž byl v Praze 7 opozičním zastupitelem. Vystudoval ochranu životního prostředí v Praze a environmentální management v Amsterdamu.

V Praze 7 vystupoval Mirovský v rámci Strany zelených proti hernám. Podílel se také na organizování petice proti stavbě nové budovy radnice, od níž muselo minulé vedení městské části po místním referendu upustit. Veřejně se stavěl třeba proti výstavbě na Letné a mimo jiné pořádal protest proti Olympijskému parku Soči-Letná. V poslední době podepsal petici Prezidente, odejděte!, která požaduje po senátorech, aby se zabývali jednáním prezidenta Miloše Zemana a případně se obrátili na Ústavní soud.

Štěpánek už má funkcí dost, tvrdí Mirovský

Mirovský podle svého webu do čela pražských zelených kandidoval s tím, že Štěpánek soustřeďuje příliš mnoho funkcí a je třeba zlepšit informování o práci zelených v pražském zastupitelstvu směrem ke krajské organizaci strany. Navrhl také vytvořit skupinu pro mediální prezentaci a získávání peněz pro volby v letech 2016 a 2018. „Chci se zaměřit na zkvalitnění MHD a omezení tranzitní dopravy. Důležitou prioritou pro nás bude také podpora sociálního bydlení,“ uvedl dnes.

Štěpánek je starostou Prahy 4 a předsedou klubu zelených v pražském zastupitelstvu. Strana zelených ho na lednovém sjezdu zvolila prvním místopředsedu, ačkoli kandidoval na předsedu strany. Tou se stala starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová. Získala 115 ze 198 možných hlasů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy