metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Pražské zkratky vás zavedou i do míst, kde se plní přání

  14:55
Divadla, muzea i kina jsou zavřená. Nekonají se ani kroužky. V domácnosti vládne hlavně nuda. Proto vám přinášíme pár tipů, kam vyrazit. A to i v tomhle nehezkém počasí. „Neexistuje zima, ale jen špatně oblečení lidé. Doporučuji pořádně se obléct, vzít termosku s teplým čajem a vyrazit na rodinnou hru Záhada hlavolamu,“ říká Růžena Jeleneková, autorka projektu Pražské zkratky.
Růžena Jeleneková | foto: Metro.cz

Pro koho váš průvodce je?
Zaměřuji se na rodiče s dětmi, kteří chtějí projít Prahou vlastním tempem, bez průvodce a současně chtějí děti seznámit s historií Prahy. Snažím se zjednodušit plánování výletu. Cílem je zabavit děti nejen během procházky, ale získat i „čas“ pro rodiče či prarodiče, například během zastávky na kávu či oběd.

Tipy nejen na místa

  • Na Prazskezkratky.cz najdete tipy nejen na zajímavé procházky, ale třeba i na knihy nebo hry o Praze.
  • Autorku projektu například zaujala hra Záhada hlavolamu. Ta je až do 8. března dostupná zdarma na webu Rychlesipy.org. „S menšími dětmi je vhodné si hru rozdělit na dvě části. Navíc jen kousek od trasy najdete kluziště na Ovocném trhu. Nyní funguje i během víkendu,“ radí rodičům Růžena Jeleneková.

Jak se projekt zrodil?
Samotný vznik iniciovaly moje děti a snaha přiblížit jim krásy Prahy. Je pro mě důležité, aby znaly město, kde se narodily a kde žijí. Hledala jsem pro ně cenově dostupné oživení našich procházek – a nenašla jsem. Ano, existují krásné dětské knihy o Praze i aplikace Skryté příběhy je skvělá, ale moje představa byla trochu jiná. Nechtěla jsem se procházet podle mobilu ani během procházky číst z knihy. Vysnila jsem si cenově dostupné sešitové vydání trasy, které nezabere příliš místa v batohu, které děti nejen motivuje k procházce, ale poskytne jim také základní informace k místu procházky. Zkusila jsem trasu vytvořit a uvidíme, zda má ještě někdo stejnou představu o procházce Prahou s dětmi.

Jak dlouho na Pražských zkratkách pracujete?
Projekt je teprve na začátku, protože loni krátce po rozjezdu projektu jsem vážně onemocněla a musela jsem vše zastavit. Teď vlastně začínám znovu a nyní připravuji do tisku zmiňované vydání první procházky Prahou pro rodiny s dětmi. Bude se jmenovat Od Muzea k Prašné bráně a vydáme se v ní napříč centrem, připomeneme si základní historická fakta i méně známé zajímavosti o Praze. Procházka má dvacet dva zastávek. Trasa v sešitovém vydání je doplněna nejen o barevné samolepky, ale i o omalovánku, doplňovačku a spojovačku. Součástí jsou i praktické tipy na občerstvení, fontány s pitnou vodou, kojící koutky a toalety.

Přicházíte s originálními tipy, kam vyrazit. Líbí se mi například ten, kde popisujete místa v Praze, kde se plní přání. Kde jsou?
Děkuji. Nejznámější je mřížka u sochy sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě a Pražské Jezulátko v kostele Panny Marie Vítězné pod Petřínem v Karmelitské ulici. Se svým přáním chodí také lidé za Judou Tadeášem do kostela sv. Josefa, který najdete hned vedle OC Palladium. Čtvrté místo navštívila i Michelle Obamová v roce 2009 a svoje ručně psané přání položila na hrob Rabiho Lowa na židovském hřbitově na Starém Městě.

Který z tipů měl zatím největší odezvu?
Díky masivnímu sdílení na Facebooku měl největší ohlas seznam 20 zážitků pro děti v Praze. Trochu menší měl článek o dětských hřištích v centru Prahy. Překvapilo mě, kolik rodičů netuší o dětském hřišti kousek od Staroměstského náměstí.

Kde berete nápady?
Největší inspirací je mi samotné „courání se“ po Praze společně s třemi dětmi. Řadu let jsem je vodila do školky, nyní i do školy v centru Prahy. Zároveň je mi v této chvíli velkou inspirací kurz na průvodce Prahou. Každá z přednášek mi přináší řadu zajímavých informací, které bych ráda předala nejen svým dětem. A v neposlední řadě jsou to knihy o Praze.

Jak váš projekt zasáhl koronavirus?
Pandemie projekt zaměřila více na české rodiny s dětmi. Původní záměr byl přeložit trasy procházek do více jazyků, nyní se budu snažit o více různých tras.  

Vydejte se hledat pražské rekordy

Víte, kde je v Praze nejstarší  zahrada a kde je nejužší dům? Autorka projektu Pražské zkratky má pro vás pár tipů:

  • Největší náměstí: Karlovo náměstí je nejen největší v Praze, ale i v České republice. Patří také mezi největší náměstí v celé Evropě.
  • Nejmenší dům: Za nejmenší dům je v Praze považován ten, který najdete v Anežské ulici. Má číslo 1043/4. Za zelenou fasádou domu je nyní už jen průčelí původní stavby.
  • Nejstarší patník: Najdete ho na rohu ulice Husovy a Na Perštýně. Jedná se o nárožní patník – maskaron. 
  • Nejdelší skluzavka: Je přístupná zdarma a najdete ji v parku na Parukářce hned za základní školou Chelčického.
  • Nejužší dům: Najdete ho jen kousek od Mariánského náměstí v Seminářské ulici. Na šířku má jen 3,28 m.
  • Nejstarší zahrada: Jen kousek od Karlova mostu se nachází údajně nejstarší zahrada v Praze. Malé dětské hřiště není jediným lákadlem pro zastávku, Vojanovy sady jsou proslulé svými pávy.
  • Nejstarší synagoga: Staronová synagoga je nejstarší funkční synagogou nejen v Praze, ale i v Evropě. Stojí tady už od roku 1270.
  • Nejdelšího lva: Při troše představivosti jej najdete na Karlově mostě u sochy svatého Víta. Sokl má podobu jeskyně, ze které vylézají lvi. Která další dvě zvířata na jeskyni najdete? 
  • Nejneobvyklejší hodiny: Najdete je na bývalé židovské radnici. Hodiny ve štítu nad bočním průčelím zdobí čísla hebrejská. A protože hebrejské písmo se čte zprava doleva, pohybují se ručičky v obráceném směru. Čas tak měří vlastně pozpátku. Navíc menší ručička ukazuje minuty, větší pak hodiny.
  • Nejstarší dlažba: Přímo pod viničním sloupem se sochou sv. Václava na Křižovnickém náměstí se nachází nejstarší dlažební kostky v Praze. Pocházejí z Juditina mostu, který v těchto místech vedl přes Vltavu už od druhé poloviny 12. století.
Zobrazit více
Sbalit
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek