metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš
Záchranka (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Pražskou záchranku bude řešit speciální tým ministerstva a magistrátu

  19:23
Problémy pražské záchranné služby, ale i novou koncepci pražského zdravotnictví bude řešit tým složený ze zástupců ministerstva zdravotnictví a magistrátu. Pokud doporučí navýšení počtu akutních lůžek, dostanou na to nemocnice od VZP víc peněz.

Spolupráci pražské záchranné služby a nemocnic v hlavním městě bude řešit společný pracovní tým ministerstva zdravotnictví a magistrátu. Měl by také dát doporučení pro tvorbu koncepce pražského zdravotnictví, včetně budování urgentních příjmů v nemocnicích a převodu některých nemocnic do majetku města. Po dnešním společném jednání to novinářům sdělili ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Zanedbání péče komise nezjistila

Oba se rovněž shodli na tom, že medializace problémů s předáváním pacientů do nemocnic řešení nepomůže. Občas prý může nastat komunikační problém, měl by se řešit na odborné úrovni, ne skandalizací, která jen znejišťuje Pražany, zda se jim v případě urgentních potíží dostane odpovídající péče.

Případy údajného zanedbání péče se minulý týden zabývala komise na ministerstvu, pochybení nezjistila. Tato komise už dál pracovat nebude, ministerstvu chybí ze zákona oprávnění zřizovat „odbornou znaleckou komisi“, která by se případy možného zanedbání péče zabývala. Ministr řekl, že bude iniciovat změnu zákona, která mu opět tuto pravomoc dá.

Problém či zviditelnění se?

Problémy s předáváním pacientů do pražských nemocnic se táhnou delší dobu, média na ně upozornil ředitel záchranky Zdeněk Schwarz. Podle ředitelů nemocnic ale Schwarz zkresluje problémy s umísťováním pacientů a jako senátor si dělá reklamu před podzimními volbami. Ministr naznačil minulý týden podobný názor, Schwarz to odmítl.

Ministr dnes uvedl, že nejde o výtky Schwarzovi, nechce situaci personifikovat, ale řešit ji. Primárně vidí problém ve špatné komunikaci, stejný názor má i Hudeček.

Nemocnice dostanou víc peněz

V chystané komisi bude polovina zástupců jmenovaných ministerstvem a polovina magistrátem. Pokud doporučí navýšení počtu akutních lůžek, ministr už předjednal s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny, že na to nemocnice dostanou zvýšené úhrady. Na budování urgentních příjmů chce získat ministr peníze ze státního rozpočtu na příští rok.

Problémy s předáváním pacientů do pražských nemocnic se dostaly do médií na jaře. Od té doby podle statistik záchranářů komplikací ubylo. Ministerstvo totiž nařídilo svým nemocnicím v Praze, že pacienty musí převzít ta nejbližší. Ke stejnému postupu vyzvalo ostatní pražské a středočeské nemocnice.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek