metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Záchranka (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Pražskou záchranku bude řešit speciální tým ministerstva a magistrátu

  19:23
Problémy pražské záchranné služby, ale i novou koncepci pražského zdravotnictví bude řešit tým složený ze zástupců ministerstva zdravotnictví a magistrátu. Pokud doporučí navýšení počtu akutních lůžek, dostanou na to nemocnice od VZP víc peněz.

Spolupráci pražské záchranné služby a nemocnic v hlavním městě bude řešit společný pracovní tým ministerstva zdravotnictví a magistrátu. Měl by také dát doporučení pro tvorbu koncepce pražského zdravotnictví, včetně budování urgentních příjmů v nemocnicích a převodu některých nemocnic do majetku města. Po dnešním společném jednání to novinářům sdělili ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Zanedbání péče komise nezjistila

Oba se rovněž shodli na tom, že medializace problémů s předáváním pacientů do nemocnic řešení nepomůže. Občas prý může nastat komunikační problém, měl by se řešit na odborné úrovni, ne skandalizací, která jen znejišťuje Pražany, zda se jim v případě urgentních potíží dostane odpovídající péče.

Případy údajného zanedbání péče se minulý týden zabývala komise na ministerstvu, pochybení nezjistila. Tato komise už dál pracovat nebude, ministerstvu chybí ze zákona oprávnění zřizovat „odbornou znaleckou komisi“, která by se případy možného zanedbání péče zabývala. Ministr řekl, že bude iniciovat změnu zákona, která mu opět tuto pravomoc dá.

Problém či zviditelnění se?

Problémy s předáváním pacientů do pražských nemocnic se táhnou delší dobu, média na ně upozornil ředitel záchranky Zdeněk Schwarz. Podle ředitelů nemocnic ale Schwarz zkresluje problémy s umísťováním pacientů a jako senátor si dělá reklamu před podzimními volbami. Ministr naznačil minulý týden podobný názor, Schwarz to odmítl.

Ministr dnes uvedl, že nejde o výtky Schwarzovi, nechce situaci personifikovat, ale řešit ji. Primárně vidí problém ve špatné komunikaci, stejný názor má i Hudeček.

Nemocnice dostanou víc peněz

V chystané komisi bude polovina zástupců jmenovaných ministerstvem a polovina magistrátem. Pokud doporučí navýšení počtu akutních lůžek, ministr už předjednal s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny, že na to nemocnice dostanou zvýšené úhrady. Na budování urgentních příjmů chce získat ministr peníze ze státního rozpočtu na příští rok.

Problémy s předáváním pacientů do pražských nemocnic se dostaly do médií na jaře. Od té doby podle statistik záchranářů komplikací ubylo. Ministerstvo totiž nařídilo svým nemocnicím v Praze, že pacienty musí převzít ta nejbližší. Ke stejnému postupu vyzvalo ostatní pražské a středočeské nemocnice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek