metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pražský holub štve i Itala

  11:27
Patří ke koloritu každého velkého i malého města. Každý si je fotí při krmení. Vedení radnic i řada lidí jsou z nich ale nešťastní. Létající krysy jsou drzými škůdci i v zahraničí. V Benátkách je dokrmují.

Populace městských holubů v Praze každoročně narůstá. Již nyní jich v metropoli žije tolik, že jejich počet dvojnásobně přesahuje například počet hlášených obyvatel sedmé městské části.

Najde se však i řada čtenářů Metra, kteří na tyto opeřence, v tuzemsku také nazývané létající krysy, nedají dopustit. Jejich krmení má v oblibě například čtenářka Miroslava Vlasáková. „Pravdou nicméně je, že jich je hodně a jsou přemnožení. Lépe než Praha to dělají radní v italských Benátkách. Holubi jsou v jejich městě koloritem, který je tam po staletí. Všechny stavby jsou opatřené sítěmi, čímž se vyšlo vstříc turistům, kteří si zde ve stánku pro ně mohou nakoupit zobání. Žádná hejna jsem tam neviděla a rozhodně Italové neříkají o holubech, že jsou to krysy,“ říká pro deník Metro Vlasáková.

Bez holubů si skutečně nelze představit některá města jako Řím, Londýn či zmiňované Benátky. V těchto metropolích se proti přemnožení holubí populace brání podobně jako Praha, tedy vybrané kusy odchytávají a hubí, zbytek odlákávají od památek sítěmi a bodci. Právě Benátky nicméně povolily krmení holubů teprve před časem jako úlitbu zmiňovaným turistům. Od té doby tu však s počtem těchto opeřenců bojují.

Holubí migrace

  • Hejna holubů se ve městě „zašívají“. Mají ve městech totiž zajištěn nekonečný přísun potravy z odpadků a od krmících turistů i důchodců. To si myslí řada Pražanů.
  • Opak je ale pravdou. Málokdo ví, že ornitologové vypozorovali, že město pravidelně neopouští jen zhruba desetina populace. Zbytek se ve velkých hejnech živí na polích kolem Prahy, a to při setí či sklizni. Z toho také vzniklo označení „holubí letka“.
  • V některých městech se využívají také speciální nátěry, které omezují destrukční vliv holubího trusu na fasády. Ty však nelze používat na památky a sochy.

„K nejvýraznějším rysům místního náměstí Svatého Marka jistě patří všudypřítomní holubi, kteří se nezdráhají sednout si komukoli na ruku či hlavu. Benátčané z nich nejsou příliš nadšení,“ uvádí webový průvodce radynacestu.cz. Regulaci počtu holubů mohou v Praze podle zákona o veterinární péči provádět pouze odborné firmy se způsobilostí pro odchyt toulavých, zdivočelých zvířat. Kromě zmiňovaných opatření se nabízí odstřel. Ten ale není možné na území hlavního města provádět.

V Brně přitom pro srovnání ještě před pár lety holubí populaci v neobydlených částech města stříleli myslivci. V osmdesátých letech, kdy zde bylo holubů nejvíce, tu měli zhruba tři až čtyři desítky těchto ptáků. V Praze i Brně se také testovalo upravené zrní, které sloužilo jako antikoncepce a ptákům bránilo se rozmnožovat. Podle ornitologů ale byla drahá a neefektivní. Proti přemnožení nevítaných opeřenců bojují také v Austrálii, a to vybíráním hnízd či chovem dravců, jako jsou sokoli a rorýsi.

Podobně je proti holubům řadu let „chráněno“ také okolí pražského letiště. Holubí populace české metropole bývá odborníky ve srovnání s jinými městy považována za relativně zdravou. Létající krysy totiž přenášejí krom roztočů také klíšťovou encefalitidu. Odhaduje se, že je v Praze podobně nakažených holubů kolem třiceti procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek