metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Pražský hrad za pár dní otevře zahrady

  16:54
Návštěvníci Pražského hradu musejí být připraveni na kontroly. Zavřené zatím zůstane nádvoří.

Zahrady Pražského hradu se už za pár dní otevřou veřejnosti. „Kancelář prezidenta republiky tímto krokem přispívá k rozšíření oblastí, které mohou v době lockdownu sloužit jako místo pro relaxaci, odpočinek, modlitbu či procházku v přírodě s unikátní flórou,“ uvedl vedoucí KPR Vratislav Mynář.

Dokud se platná opatření vlády a ministerstva zdravotnictví související s epidemiologickou situací nezmění, nádvoří Pražského hradu tedy prozatím musí zůstat uzavřeno.

V souvislosti s otevřením části vnějšího areálu Pražského hradu pro veřejnost dochází také k úpravě bezpečnostního režimu na vstupech. Pražský hrad je významným turistickým cílem a zároveň politickým a duchovním centrem naší země. Zajištění bezpečnosti Pražského hradu je podle Hradního kancléře Mynáře proto trvale věnována vysoká pozornost. V jeho obvodu jsou soustředěny svatyně, pokladnice, muzea, galerie i významné depozitáře a archivy. Na malé ploše národní kulturní památky číslo jedna jsou uchovávány nejvzácnější památky, včetně nejstarších rukopisů a vzácných uměleckých artefaktů. V neposlední řadě je Pražský hrad po staletí sídlem hlavy našeho státu a místem, kde jsou uchovávány české korunovační klenoty jako symbol naší státnosti. Bezpečnostní režim v areálu Pražského hradu nastavuje v souladu s platnou legislativou Kancelář prezidenta republiky v úzké spolupráci zejména s Policií České republiky, Vojenskou kanceláří prezidenta republiky, Hradní stráží a Správou Pražského hradu. „Po vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace a v souvislosti s posilováním kamerového systému a dalších prvků ochrany se na Pražském hradě ruší plošné bezpečnostní kontroly při vstupech do areálu,“ sdělil Mynář.

Provedená změna nesnižuje kvalitu ochrany Pražského hradu a jeho návštěvníků. Ti mohou do Hradu vstupovat na určených místech v době, kdy je areál otevřen pro veřejnost. Vstupy jsou vybaveny bezpečnostními technickými prostředky a střeží je policie a Hradní stráž. Policie má i nadále oprávnění vyzvat návštěvníky, aby se podrobili namátkové osobní bezpečnostní prohlídce.

„Přijatá preventivní opatření posilují bezpečí všech návštěvníků Pražského hradu, zároveň se všechny odpovědné instituce snaží, aby co nejméně obtěžovala. Prosíme proto všechny návštěvníky o pochopení a spolupráci při péči o Pražský hrad, který je naším společným národním a kulturním dědictvím,“ doplnil Mynář.

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy