metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka
Pouliční umělec (ilustrační foto) | foto: SHAN HE

Pražští pouliční umělci připravují nová pravidla pro hraní na ulici

  15:12
Pouliční umělci připravují vlastní pravidla pro hraní na ulici a návrh chtějí předat radním. Informovala o tom dnes Lucie Melecká z portálu buskerjam.cz, který sdružuje několik desítek umělců. Hraní na ulici zvané také busking, vadí především místním obyvatelům. Petici požadující jeho zákaz podepsalo přes 1000 obyvatel Prahy 1. Pouliční produkce je v Praze povolená dva roky, loni ale vznikl seznam 20 míst, kde se busking provozovat nesmí.

Umělci z iniciativy Buskerville připravují vlastní regulaci. „Uvažují o rozdělení lokalit dle atraktivnosti pro hraní a možného výdělku, omezenou dobu hraní pro jednoho buskera či kapelu a nebrání se ani poplatkům za povolení k hraní,“ uvedla Melecká.

Na sedmnácti místech se už hrát nesmí

Současná pražská vyhláška z loňského dubna stanovuje 17 míst, kde se v Praze nesmí hrát. Radní města Lukáš Manhart (TOP 09) však nevylučuje, že v ní dojde k určitým změnám. „Současnou vyhlášku je nutné považovat za určitý výkop, musíme si totiž uvědomit, že dosud nebylo pouliční umění takovýmto způsobem v Praze vůbec upraveno. Je proto nutné počítat s tím, že v budoucnu budou jistě probíhat její jistá zpřesnění,“ uvedla Manhart.

Je podle něj třeba hledat i neformální cesty k dialogu mezi občany, buskery a Prahou. Obyvatelům projekce často vadí, Praha 1 předala v létě k projednání magistrátu petici více než 1000 z nich. „Samotní buskeři jsou si toho vědomi. Současnou situaci vidí jako chaotickou. Chápou, že někteří rezidenti na Praze 1 si oprávněně stěžují na hlučnost produkce a někdy stereotypnost repertoáru,“ dodala Melecká.

Radnice chce Václavák bez hudby

Radnice Prahy 1 zároveň navrhuje další místa, kde požaduje omezení uměleckých produkcí. Nově by mezi ně chtěla zařadit například celé Václavské náměstí a Národní třídu.

Zpěv či hru na hudební nástroj zakazuje vyhláška například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí, v Husově, Jilské nebo Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny. Místní si ale stěžují i na ně, například umělec vytvářející obří bubliny podle nich nechává na dlažbě skvrny a louže.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek