metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 14 °C

Čtvrtek, 21. října 2021. Svátek má Brigita.
Senioři a ženy se cvičí v sebeobraně. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Pražští senioři mohou jezdit na tábory nebo se naučit sebeobranu

  11:01
Letní tábor, kurzy sebeobrany nebo třeba dotované plavání nabízí v současné době jednotlivé městské části pražským seniorům. Vzhledem k všeobecnému stárnutí obyvatelstva lidí nad 65 let přibývá.

Radnice se stále častěji zabývají nejen bydlením a zdravotní péčí pro starší spoluobčany, ale například i jejich volnočasovými aktivitami. Většinu projektů pro seniory radnice dotují.

"Už to není jen o tom, že se seniorům vystrčí křesílka na zahrádku. U nás se například velmi osvědčily kurzy na počítačích, oblíbený je také pétanque v parku Lanová, kde jsme pro seniory instalovali i speciální cvičební prvky," uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Z centra města mohou lidé vyrazit na tábor do přírody

V centrální městské části, která má asi 30 tisíc obyvatel, tvoří důchodci 17 procent. Středisko sociálních služeb zde spravuje pět domů s pečovatelskou službou, čtyři kluby seniorů a jeden denní stacionář. Senioři mají možnost chodit na koncerty, zúčastnit se exkurzí po historických památkách nebo jet na výlet za město.

Specialitou Prahy 1 jsou letní tábory pro seniory. Loni se prvního ročníku zúčastnilo 25 důchodců. Letos už chystá městská část dva turnusy pro 50 seniorů; navíc budou tematicky zaměřené - jeden s podtitulem Let balonem, druhý Plavba lodí. "Důchodci připlácejí asi 1200 korun, zbytek pobytu dotuje městská část," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Praha 10 zase vymyslela kurzy sebeobrany. "Tyto kurzy jsou zaměřeny na ženy a seniory, jelikož právě tyto skupiny obyvatel se mohou nejsnáze stát oběťmi fyzického napadení," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Důchodci se v kurzu naučí různé techniky sebeobrany přizpůsobené jejich fyzickým dispozicím. Instruktoři učí také to, jak zvládat krizové situace, jak nepodléhat strachu nebo jak odolat nátlaku. Pro lidi žijící v Praze 10 jsou kurzy zdarma.

Senioři mohou i za kulturou

Některé městské části nabízejí seniorům volné vstupy do bazénů, jinde pro ně organizují cvičení v parcích. Praha 2 má speciální klub Dvojka pro seniory. Jeho členové mají slevy nebo vstupy zdarma na vybrané kulturní a sportovní akce, zvýhodněný přístup na internet nebo slevy ve vybraných kavárnách, restauracích a obchodech Prahy 2.

Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2011 ve více jak milionové metropoli 214 tisíc lidí nad 65 let. V celém Česku je asi 1,67 milionu lidí nad 65 let - bezmála milion žen a 680 tisíc mužů. Dvě pětiny seniorů nemají podle zjištění statistiků žádný dlouhodobý zdravotní problém. Dalších 12 procent sice zdravotní potíže má, ale neomezují je.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kontejnery na stříkačky si drogově závislí uklízejí sami

vydáno 21. října 2021  7:31

Na území hlavního města je přes třicet košů na injekční odpad a další přibývají. Jsou i pro diabetiky.   celý článek

V blízkosti O2 areny má vzniknout náměstí a tisíce nových bytů

vydáno 20. října 2021  12:17

Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je přirozeným středem celé městské části Praha 9. Místní radnice chce tohoto faktu využít a místo výrobních hal v...  celý článek

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Vaše fotky z Prahy