metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
Senioři a ženy se cvičí v sebeobraně. (ilustrační foto)
Senioři a ženy se cvičí v sebeobraně. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Pražští senioři mohou jezdit na tábory nebo se naučit sebeobranu

31. ledna 2013  11:01 ČTK
Letní tábor, kurzy sebeobrany nebo třeba dotované plavání nabízí v současné době jednotlivé městské části pražským seniorům. Vzhledem k všeobecnému stárnutí obyvatelstva lidí nad 65 let přibývá.

Radnice se stále častěji zabývají nejen bydlením a zdravotní péčí pro starší spoluobčany, ale například i jejich volnočasovými aktivitami. Většinu projektů pro seniory radnice dotují.

"Už to není jen o tom, že se seniorům vystrčí křesílka na zahrádku. U nás se například velmi osvědčily kurzy na počítačích, oblíbený je také pétanque v parku Lanová, kde jsme pro seniory instalovali i speciální cvičební prvky," uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Z centra města mohou lidé vyrazit na tábor do přírody

V centrální městské části, která má asi 30 tisíc obyvatel, tvoří důchodci 17 procent. Středisko sociálních služeb zde spravuje pět domů s pečovatelskou službou, čtyři kluby seniorů a jeden denní stacionář. Senioři mají možnost chodit na koncerty, zúčastnit se exkurzí po historických památkách nebo jet na výlet za město.

Specialitou Prahy 1 jsou letní tábory pro seniory. Loni se prvního ročníku zúčastnilo 25 důchodců. Letos už chystá městská část dva turnusy pro 50 seniorů; navíc budou tematicky zaměřené - jeden s podtitulem Let balonem, druhý Plavba lodí. "Důchodci připlácejí asi 1200 korun, zbytek pobytu dotuje městská část," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Praha 10 zase vymyslela kurzy sebeobrany. "Tyto kurzy jsou zaměřeny na ženy a seniory, jelikož právě tyto skupiny obyvatel se mohou nejsnáze stát oběťmi fyzického napadení," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Důchodci se v kurzu naučí různé techniky sebeobrany přizpůsobené jejich fyzickým dispozicím. Instruktoři učí také to, jak zvládat krizové situace, jak nepodléhat strachu nebo jak odolat nátlaku. Pro lidi žijící v Praze 10 jsou kurzy zdarma.

Senioři mohou i za kulturou

Některé městské části nabízejí seniorům volné vstupy do bazénů, jinde pro ně organizují cvičení v parcích. Praha 2 má speciální klub Dvojka pro seniory. Jeho členové mají slevy nebo vstupy zdarma na vybrané kulturní a sportovní akce, zvýhodněný přístup na internet nebo slevy ve vybraných kavárnách, restauracích a obchodech Prahy 2.

Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2011 ve více jak milionové metropoli 214 tisíc lidí nad 65 let. V celém Česku je asi 1,67 milionu lidí nad 65 let - bezmála milion žen a 680 tisíc mužů. Dvě pětiny seniorů nemají podle zjištění statistiků žádný dlouhodobý zdravotní problém. Dalších 12 procent sice zdravotní potíže má, ale neomezují je.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy