metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Věra Pohlová
Dalších 18 fotografií v galerii
Věra Pohlová | foto: Tajemné hlubiny internetů

Před 15 lety Věra Pohlová v anketě Metra "zakázala všechny ty internety". Stala se z ní legenda

13. března 2012  8:00,  aktualizováno  17.9 11:25 Jiří Bigas Metro.cz
„Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala,“ odpověděla rezolutně 17. září 1999 důchodkyně Věra Pohlová na otázku týkající se zneužití informací o sporožirových účtech klientů České spořitelny. Ačkoli o pravdivosti výroku panovaly od počátku pochybnosti, deník Metro pomohl nechtěně stvořit jednu z největších legend českého internetu. Zakázala by i tento článek a celý náš web?

Výrok Věry Pohlové, ať už byl citován přesně, anebo jej tehdejší redakce mírně vyšperkovala, jak se opakovaně spekulovalo, se bezpochyby stal jedním z nejcitovanějších a nejparodovanějších na českém webu. Její slova byla v mnoha obměnách znovu a znovu parafrázována při bezpočtu zpravodajsky atraktivních i zcela bezvýznamných událostí.

Pokroucené citáty odráží a obnažují naši vlastní náturu

Z Věry Pohlové se ale stal mnohem víc než jen terč vtipálků, úsměvná internetová legenda nebo symbol nedůvěry starší generace k moderním technologiím. To, co některým může připadat jako parazitování na jejím výroku, nedůstojné zesměšňování starší paní, která se nemůže bránit, má i hlubší význam. Pokroucené citáty odráží a obnažují, podobně jako výroky dobrého vojáka Švejka z pera Jaroslava Haška, naši vlastní náturu. Ve své domnělé naivitě tento humor ve skutečnosti nápaditě paroduje zkratkovité uvažování zastánců starých pořádků a volání po nejjednodušších řešeních. Fiktivní „zákazy“ Věry Pohlové coby Švejka v sukních jednadvacátého století jazykem předlistopadových hlasatelů nastavují zrcadlo naší vlastní průměrnosti.

Věra Pohlová by za posledních 15 let díky tvořivosti virtuálních vtipálků zakázala kocoura Mikeše, Radka Hulána, sčítání lidu, teleporty, metanol i urychlovače částic. Její pověst ale dávno přesáhla hlubiny internetového humoru, i když především v jeho vodách je nadále jako doma. Rozhodná dáma si i přes svůj odpor k moderním technologiím vysloužila dokonce vlastní stránku na Facebooku, kterou si oblíbilo skoro 6 tisíc fanoušků. Její obdivovatele najdete i na Twitteru. A značnou pozornost jí věnuje rovněž záznam na české Wikipedii a řadě dalších zpravodajských serverů.

„Věra Pohlová byla velice pokroková“

Naneštěstí se nikdy nikomu nepodařilo beze zbytku vyvrátit, či doložit, že Věra Pohlová není jen smyšlenou personou, které před 15 lety vdechl život některý žoviální editor. Pokud bychom ale měli věřit vyjádření jejího údajného vnuka Marka, které se objevilo před třemi lety právě na facebookové stránce věnované Věře Pohlové, nechtěná internetová celebrita zemřela 27. července 2011 ve věku 84 let.

„Rád bych touto cestou řekl všem recesistům, že to byla moc hodná paní, které záleželo na tom, abychom se měli dobře a i když to podle jednoho jediného výroku, který redakce Metra kdysi uveřejnila, nemusí tak vypadat, byla velice pokroková,“ vzkázal virtuálním vtipálkům. Počítač podle něj měla rodina od roku 1996 a když jeho babička přišla na návštěvu, zkoušela s ním rovněž pracovat. „Později, když už byla upoutaná kvůli cukrovce na lůžko, pořídili jsme jí dokonce notebook, na kterém si četla denní zpravodajství,“ napsal její vnuk Marek Pohl na Facebook s tím, že není uživatelem této sociální sítě, a proto nebude na další komentáře reagovat.

Osud Věry Pohlové tak - a možná že je to ve skutečnosti dobře - zůstane zřejmě i nadále zahalen rouškou tajemství.

Komentáře Věry Pohlové ze stránky na Facebooku

Fanoušci Věry Pohlové dovedou vtipně glosovat i nudnou zprávu.

  • Článek: Kotva lodi odstřihla východní Afriku od internetu
  • Věra Pohlová: Jedu takhle lodí...
  • Článek: Ruský ministr vnitra chce omezit internet
  • Věra Pohlová: Na dovolené v Rusku jsem se účastnila pár vyjednávání...
  • Článek: Důchodkyně na hodiny přerušila internet: přestřihla kabel
  • Věra Pohlová: Kamarádka, se kterou jsem se potkala na dovolené v Egyptě. Jsem ráda, že si jí to alespoň na chvilku povedlo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čeština pro mě byla výzva, říká Mirka Miškechová

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová
vydáno 24. února 2019  6:05

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová korzuje po pódiích již několik let. Osudovým se jí stalo vítězství v soutěži a následné předskakování na turné...  celý článek

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám