metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Další 2 fotografie v galerii
U šedesátky číslice zčervená. | foto: Marek Peška, Metro.cz

Před měřiči hluku se opilci rádi přeřvávají

  8:32
Opatření na Malém náměstí mělo flamendry utišit. Místo toho jich tu burácí stovky denně.

„Héj! Jazda, ku.va!“ rozléhá se ulicemi Starého Města směrem od Malého náměstí. Je sobota, tři hodiny ráno a nejde tu o nic neobvyklého. Problémy s hlukem se zde radnice první městské části rozhodla vyřešit tím, že před pár dny doprostřed náměstí umístila měřič hladiny hluku opatřený světelným displejem. Ten ale místo aby rozjuchané partičky zkrotil, nevědomky vytvořil novou opileckou kratochvíli.

„Nejenom že se tu teď opilci přeřvávají, kdo bude mít na displeji víc decibelů. Dokonce už jsem tu viděla dva motorkáře, kteří se předháněli v hlasitosti túrování svých strojů,“ líčí situaci na Malém náměstí čtenářka deníku Metro Petra.

První městská část bojuje s hlukovou zátěží již několik let. Testovací měřič hluku měl podle tiskového odboru radnice utišit především Dlouhou ulici, ulici V Kolkovně a také Kozí a Masnou. Odtud radnice Prahy 1 téměř denně dostává stížnosti rezidentů na noční hluk.

„Vybrali jsme kamerový sloup na Malém náměstí, kde se tyto ulice sbíhají a v jehož okolí jsou desítky barů. Zároveň těmito místy procházejí takzvané pub crawly, kdy ulicemi od baru k baru táhnou stovky opilých a hlučících turistů. V okolních domech přitom žijí lidé, často i s dětmi, kteří kvůli nadměrnému hluku z ulice dlouhodobě nemohou spát,“ stěžuje si radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil s tím, že situaci moc nepomáhá ani nedostatek strážníků.

Ačkoliv mají měřiče podle místních zcela opačný efekt, než by měly mít, radnice dle svých slov počítá s jejich umístěním i jinde. Kromě ukazatele aktuálního hluku, který se rozsvítí červeně, pokud hladina překročí šedesát decibelů, totiž přístroje sbírají také data a do budoucna mohou Praze 1 přinést cennou statistiku.

Podobný měřič už je delší čas také v baru Steampunk v ulici V Kolkovně, který tam měří hluk v interiéru a zároveň zaznamenává i počet lidí v baru. „Občané bydlící v okolí Ovocného trhu uvedli, že by byli ochotni se na financování podobného měřiče umístěného právě na tomto místě podílet. Také mi psali lidé z okolí Betlémského náměstí,“ dodává Solil.

Zneužívané měřiče

  • Praha 4 včera v Podolí umístila sčítač chodců a cyklistů. Podobný se nachází i v Modřanech. Počítadla ale lákají šprýmaře. Ti záměrně procházejí tam a zpět vícekrát, aby měřidla zmátli.
  • Řidiče baví také rychlostní měřiče, které lze potkat na okrajích obcí. Zejména u těch, které nejsou napojeny na radar, se někteří motoristé předháněli, kdo projede rychleji. Podobné kratochvíle zkoušejí i cyklisté.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek