metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Pátek, 18. ledna 2019. Svátek má Vladislav.
U šedesátky číslice zčervená.
Další 2 fotografie v galerii
U šedesátky číslice zčervená. | foto: Marek Peška, Metro.cz

Před měřiči hluku se opilci rádi přeřvávají

18. září 2018  8:32 Filip Jaroševský Metro.cz
Opatření na Malém náměstí mělo flamendry utišit. Místo toho jich tu burácí stovky denně.

„Héj! Jazda, ku.va!“ rozléhá se ulicemi Starého Města směrem od Malého náměstí. Je sobota, tři hodiny ráno a nejde tu o nic neobvyklého. Problémy s hlukem se zde radnice první městské části rozhodla vyřešit tím, že před pár dny doprostřed náměstí umístila měřič hladiny hluku opatřený světelným displejem. Ten ale místo aby rozjuchané partičky zkrotil, nevědomky vytvořil novou opileckou kratochvíli.

„Nejenom že se tu teď opilci přeřvávají, kdo bude mít na displeji víc decibelů. Dokonce už jsem tu viděla dva motorkáře, kteří se předháněli v hlasitosti túrování svých strojů,“ líčí situaci na Malém náměstí čtenářka deníku Metro Petra.

První městská část bojuje s hlukovou zátěží již několik let. Testovací měřič hluku měl podle tiskového odboru radnice utišit především Dlouhou ulici, ulici V Kolkovně a také Kozí a Masnou. Odtud radnice Prahy 1 téměř denně dostává stížnosti rezidentů na noční hluk.

Fotogalerie

„Vybrali jsme kamerový sloup na Malém náměstí, kde se tyto ulice sbíhají a v jehož okolí jsou desítky barů. Zároveň těmito místy procházejí takzvané pub crawly, kdy ulicemi od baru k baru táhnou stovky opilých a hlučících turistů. V okolních domech přitom žijí lidé, často i s dětmi, kteří kvůli nadměrnému hluku z ulice dlouhodobě nemohou spát,“ stěžuje si radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil s tím, že situaci moc nepomáhá ani nedostatek strážníků.

Ačkoliv mají měřiče podle místních zcela opačný efekt, než by měly mít, radnice dle svých slov počítá s jejich umístěním i jinde. Kromě ukazatele aktuálního hluku, který se rozsvítí červeně, pokud hladina překročí šedesát decibelů, totiž přístroje sbírají také data a do budoucna mohou Praze 1 přinést cennou statistiku.

Podobný měřič už je delší čas také v baru Steampunk v ulici V Kolkovně, který tam měří hluk v interiéru a zároveň zaznamenává i počet lidí v baru. „Občané bydlící v okolí Ovocného trhu uvedli, že by byli ochotni se na financování podobného měřiče umístěného právě na tomto místě podílet. Také mi psali lidé z okolí Betlémského náměstí,“ dodává Solil.

Zneužívané měřiče

  • Praha 4 včera v Podolí umístila sčítač chodců a cyklistů. Podobný se nachází i v Modřanech. Počítadla ale lákají šprýmaře. Ti záměrně procházejí tam a zpět vícekrát, aby měřidla zmátli.
  • Řidiče baví také rychlostní měřiče, které lze potkat na okrajích obcí. Zejména u těch, které nejsou napojeny na radar, se někteří motoristé předháněli, kdo projede rychleji. Podobné kratochvíle zkoušejí i cyklisté.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Výluky potrápí Střešovice i centrum

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  9:59

Krátkodobých výluk se koná v hlavním městě více než stovka ročně. Většinou za ně mohou nejrůznější opravy, jejichž cena se podle mluvčí dopravního podniku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám