metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Pátek, 3. dubna 2020. Svátek má Richard.
Autobusový terminál a stanice metra Černý Most (19. dubna 2019)
Větší foto
Autobusový terminál a stanice metra Černý Most (19. dubna 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Před opravou Čerňáku musí stačit infostánek

11. ledna 2020  6:12 Filip Jaroševský Metro.cz
Nádraží vzniklo před 22 lety. Od té doby mění jeho podobu jen rez, trus a vandalové. Z představy, že někdo přijede jako host do hlavního města a jako první věc uvidí neudržovaný autobusový terminál na Černém Mostě, bylo v minulosti smutno nejednomu Pražanovi. Neutěšený stav klíčového uzlu nejen MHD, kde mají konečnou také busy směřující do Hradce Králové či Liberce, se má letos začít konečně měnit k lepšímu.

Důkazem, že se věci dávají do pohybu, má být podle organizátora pražské dopravy Ropid nově otevřené infocentrum přímo u travou, rzí a trusem pokrytých střech terminálu. „Touto první vlaštovkou bychom rádi odstartovali v průběhu tohoto roku celkovou revitalizaci terminálu. Naším dlouhodobým cílem je postupné vylepšení informačního servisu autobusových terminálů nejen po celé Praze,“ říká mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Terminál na Černém Mostě se má kvůli dosud chybějícímu infostánku trochu zcivilizovat. Kromě informací o vývoji kolem rekonstrukce nádraží, kterou donedávna brzdily nejasné majetkové vztahy, se tu cestující například dozvědí informace o aktuálních jízdních řádech a spojeních v rámci celého Česka, informace o případných mimořádnostech hlášených jednotlivými dopravci či si zde budou moci koupit vnitrostátní i mezinárodní jízdenky a místenky.

Infocentrum bude prozatím otevřeno jen ve všední dny. „O víkendu je zájem o tyto služby výrazně nižší, stejně jako počet cestujících, kteří terminálem projdou. Není ale vyloučeno, že v budoucnu provozní dobu rozšíříme,“ píše Ropid na svém Facebooku.

Autobusové nádraží na Černém Mostě vzniklo v roce 1998 a od té doby neprošlo žádnou výraznou úpravou nebo rekonstrukcí. Terminál jako celek totiž neměl oficiálně nikdo ve své správě. To se změnilo zhruba v polovině loňského roku, kdy se dostal oficiálně do rukou Technické správy komunikací. Ta zde od té doby provedla několik menších úprav. Na koncepční řešení a rekonstrukci celého nádraží však cestující dosud čekali marně.

O neutěšeném stavu nádraží na Černém Mostě informoval deník Metro čtenáře již několikrát. Jen přestupovat z metra na autobusy je totiž podle mnoha cestujících zážitek na vlastní nebezpečí. Do železných pilířů, které tu podpírají zastřešení terminálu, se totiž pořádně zakousla rez a kolem horních částí sloupů protéká voda proudem. V zimních měsících statiku sloupů narušují ledové krápníky a zmrzlé vodopády. „Cestující se tu už naučili chodit a postávat ve správných částech nástupišť, aby jim nenateklo na hlavu,“ okomentovala dříve pro Metro čtenářka z Prahy 14.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Velký přehled. Jak lze chránit auto před viry

Nejlepší na dezinfekci interiéru je isopropylalkohol a mikrovláknový hadřík.
vydáno 2. dubna 2020  19:07

Bude-li to možné, zdržujte se doma. A když to nepůjde, využívejte auto. Jak vůz ale čistit, abyste s sebou nevozili také viry?  celý článek

Jsem vlastně jen „ušatý reproduktor“, říká Aleš Háma

Kde domov můj? Soutěžní pořad České televize se vysílá od roku 2016. Aleš Háma...
vydáno 2. dubna 2020  17:30

Aleš Háma moderuje v posledním desetiletí už druhou vědomostní soutěž. Po Taxíku je teď několik let „maskotem“ pořadu Kde domov můj? Od pondělí do pátku...  celý článek

V roce, kdy se všechny akce odkládají nebo ruší, to někteří sportovci zabalili úplně

Loučící se biatlonista Michal Šlesingr
vydáno 2. dubna 2020  14:19

Martin Fourcade, Maria Šarapovová nebo Miroslava Topinková Knapková. Ve svých odvětvích velké osobnosti, které se v uplynulých týdnech rozhodly pověsit...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám