metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Vizualizace H40. V těchto dnech vzniká v Holešovicích. | foto: H40.CZ

Před sto lety se tu zpracovávaly dršťky, od jara se sem budou sjíždět fanoušci digitálního světa

  15:59
Holešovickou tržnici v Praze opustily vietnamské stánky a rozpadající se areál se postupně proměňuje. V květnu tady bude otevřen dům s názvem H40 odkazující na svoje původní označení hala 40. Tady, v posledním, třetím patře se otevře Art & Digital Lab. Tedy místo pro startupy, které pracují v oblastech kultury a digitálních oborů.

„Bude to místo pro podporu inovací, sdílení zkušeností, rozvíjení nových podnikatelských nápadů, vzdělávání a inspiraci v oblasti digitálních technologií a umění. Bude to prostor pro uskutečnění nápadů a snů začínajících společností a inovativních umělců,“ představuje vize projektu H40 projektová manažerka neziskové organizace OSE Czech republic, která H40 bude provozovat, Jitka Hvězdová.

Zaměří se tu také na kreativní průmysl, který má obrovský potenciál a v budoucnosti bude hlavním motorem rozvoje a konkurenceschopnosti. Součástí Art & Digital Lab budou laboratoře vybavené špičkovými technologiemi. Jedná se o laboratoř zaměřenou na 3D tisk, virtuální a rozšířenou realitu a audiovizuální laboratoř. „Konkrétně se jedná například o farmu 3D tiskáren, několik VR soustav, fotoaparáty a kamery, a především výkonné počítače s potřebným softwarem,“ prozrazuje Hvězdová.

H40 není v Česku prvním ani posledním digitálním inkubátorem a laboratoří. V zemi jich vzniká dost. Zajímavý je třeba brněnský Fab-Lab. Na ploše téměř 200 metrů čtverečních si mohou návštěvníci vyzkoušet práci na 3D tiskárnách, práci s roboty nebo ovládání dronů.

Podobné projekty jako holešovický H40 jsou prvním dílkem celkové skládačky digitální konkurenceschopnosti Česka ve světě. Žebříček zveřejněný v září loňského roku švýcarským institutem IMD ukázal, že Česko je v tomto ohledu na 37. místě na světě. Je to zhoršení o čtyři pozice ve srovnání s rokem 2018. Do studie se počítá problematické prostředí digitalizace firem a státní správy nebo schopnosti země osvojovat si nové technologie, schopnost vytvářet inovace a připravenost na budoucí vývoj. Na druhou stranu Česko je úspěšné v rozšířenosti robotů, počtu výzkumných pracovníků nebo kybernetické bezpečnosti. 

Inkubátory pro startupy i pro školáky

  • Pro začínající společnosti z oblasti digitálna a umění v H40 připravují individuální a sdílené inkubační programy.
  • Do inkubace se mohou hlásit nejen začínající společnosti, ale také studenti a absolventi technických i uměleckých škol a startupy, které chtějí rozjet svůj nápad a byznys.
  • Zaměřují se na podporu projektů z dvou hlavních oblastí. Program CREATE směřuje k oblasti designu, digitálnímu umění, architektuře a program CHANGE k projektům z oblasti vzdělávání, Smart City a zaměřuje se na projekty s pozitivním společenským dopadem.
  • Příkladem jsou pilotní projekty, které se zaměřují na zobrazování velkých dat z vědeckých experimentů prostřednictvím uměleckých instalací, jako je videomapping nebo virtuální realita s návazným vzdělávacím programem. 
  • Dalším příkladem je pilotní projekt na rozvoj  sdíleného 3D tisku s využitím recyklovaného materiálu. Navazuje na něj třeba i vzdělávací program a komunitní aktivity, různé workshopy a další. 
  • S Art & Digital Lab je provázána i další aktivita v H40. Jedná se o komunitní prostor, který se zaměří kromě jiného na rozvoj digitální gramotnosti dětí, mládeže a seniorů. Budou tu ale také klasické výtvarné a rukodělné dílny. „Pak také prostor pro péči o malé děti pro rodiče, kteří zde budou chtít pracovat v coworkingu. Dlouhodobě podporujeme pedagogický směr Montessori, který je nám osobně blízký, a proto jej propíšeme i do fungování komunitního prostoru,“ Hvězdová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek