metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Před Vánoci rapidně stoupá čas, který v práci věnujeme soukromým záležitostem

  15:01
„Zajeďte se podívat teď ve všední den dopoledne k nějakému obchodnímu centru,“ telefonovala do deníku Metro pražská důchodkyně Marta. Půl hodiny hledala volné místo k zaparkování.

Nákupy v pracovní době byly oblíbeným tématem „kritických“ televizních reportáží za socialismu. Využívání pracovní doby k řešení osobních věcí je fenoménem i za kapitalismu. Dnes už kvůli nákupu nemusíme sice odbíhat z práce ven, o to víc času ale věnujeme brouzdání po internetu. Hlavně kvůli nákupům. Před sedmi lety jsme takhle prolelkovali 51 minut, předloni už o šest minut víc. Letos se doba vyšplhala už na pětašedesát minut denně.

„Elektronická zahálka v administrativních pozicích stojí firmy v přepočtu na jednoho zaměstnance měsíčně 3995 korun, celoročně téměř 48 tisíc korun,“ říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion, která firmám pomáhá bránit se proti zneužívání informačních technologií a zjišťovat, jak je zaměstnanci reálně využívají. 

V předvánočním čase se prohlížení internetu kvůli nakupování v pracovní době protahuje až o polovinu na více než sto minut denně. „Může za to i zvýšený tlak na výkonnost, lidé mají méně volného času, a tak se snaží své záležitosti vyřídit i v práci,“ zdůvodňuje realitu Jan Skovajsa z firmy myTimi, která se zabývá tím, že pomáhá klientům zařizovat jejich záležitosti v době, kdy jsou v zaměstnání, za ně.

Někteří v práci i pracují

20

Tolik procent zaměstnanců řeší denně své osobní záležitosti během pracovní doby. Přibližně polovina se jim věnuje několikrát do týdne. Jen osm procent zvládá během pracovní doby jen pracovat.

Specifickou kategorií je využívání majetku firem k soukromým účelům. Například služebních aut. Dokud neexistovaly lokátory GPS, které mapovaly skutečné trasy, přicházely firmy leckdy o desítky milionů korun ročně na projetém palivu a opotřebení, když zaměstnanci používali auta k nákupům a jiným nepracovním cestám, ale ve výkazech lhali.

„Dodnes jsem s řadou firem v kontaktu a leckdy se musím divit, jak dokážou zaměstnanci podvádět,“ poznamenává europoslanec Tomáš Zdechovský. Před vstupem do politiky se totiž problematikou zabýval. Není to podle něho jen česká záležitost. Z nedávné doby ho zaujal případ rakouské firmy. Její zaměstnanec vyřídil během pracovní doby a s pracovním autem dvě firemní zakázky. „Jenže těch vlastních kšeftíků zvládl čtrnáct,“ popisuje Zdechovský. Filutu zradil lokátor v autě, muž nevěděl, že ho tam zaměstnavatel namontoval. 

Mlaďoši jsou roztěkaní

Pracovníci v průměru „proflákají“ jeden den v měsíci.

  • Třem čtvrtinám šéfů nevadí, když si jejich podřízení sem tam v práci vyřídí i své věci.
  • Podle průzkumu společnosti PEAL prokouří Čech v práci 15 dní ročně. Cigareta vyjde zaměstnavatele na 25 korun.
  • Nejpoctivější jsou podle MyTimi ve využívání pracovní doby padesátníci, nejroztěkanější pak mladá generace do 30 let. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek