metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Před Vánoci rapidně stoupá čas, který v práci věnujeme soukromým záležitostem

  15:01
„Zajeďte se podívat teď ve všední den dopoledne k nějakému obchodnímu centru,“ telefonovala do deníku Metro pražská důchodkyně Marta. Půl hodiny hledala volné místo k zaparkování.

Nákupy v pracovní době byly oblíbeným tématem „kritických“ televizních reportáží za socialismu. Využívání pracovní doby k řešení osobních věcí je fenoménem i za kapitalismu. Dnes už kvůli nákupu nemusíme sice odbíhat z práce ven, o to víc času ale věnujeme brouzdání po internetu. Hlavně kvůli nákupům. Před sedmi lety jsme takhle prolelkovali 51 minut, předloni už o šest minut víc. Letos se doba vyšplhala už na pětašedesát minut denně.

„Elektronická zahálka v administrativních pozicích stojí firmy v přepočtu na jednoho zaměstnance měsíčně 3995 korun, celoročně téměř 48 tisíc korun,“ říká Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion, která firmám pomáhá bránit se proti zneužívání informačních technologií a zjišťovat, jak je zaměstnanci reálně využívají. 

V předvánočním čase se prohlížení internetu kvůli nakupování v pracovní době protahuje až o polovinu na více než sto minut denně. „Může za to i zvýšený tlak na výkonnost, lidé mají méně volného času, a tak se snaží své záležitosti vyřídit i v práci,“ zdůvodňuje realitu Jan Skovajsa z firmy myTimi, která se zabývá tím, že pomáhá klientům zařizovat jejich záležitosti v době, kdy jsou v zaměstnání, za ně.

Někteří v práci i pracují

20

Tolik procent zaměstnanců řeší denně své osobní záležitosti během pracovní doby. Přibližně polovina se jim věnuje několikrát do týdne. Jen osm procent zvládá během pracovní doby jen pracovat.

Specifickou kategorií je využívání majetku firem k soukromým účelům. Například služebních aut. Dokud neexistovaly lokátory GPS, které mapovaly skutečné trasy, přicházely firmy leckdy o desítky milionů korun ročně na projetém palivu a opotřebení, když zaměstnanci používali auta k nákupům a jiným nepracovním cestám, ale ve výkazech lhali.

„Dodnes jsem s řadou firem v kontaktu a leckdy se musím divit, jak dokážou zaměstnanci podvádět,“ poznamenává europoslanec Tomáš Zdechovský. Před vstupem do politiky se totiž problematikou zabýval. Není to podle něho jen česká záležitost. Z nedávné doby ho zaujal případ rakouské firmy. Její zaměstnanec vyřídil během pracovní doby a s pracovním autem dvě firemní zakázky. „Jenže těch vlastních kšeftíků zvládl čtrnáct,“ popisuje Zdechovský. Filutu zradil lokátor v autě, muž nevěděl, že ho tam zaměstnavatel namontoval. 

Mlaďoši jsou roztěkaní

Pracovníci v průměru „proflákají“ jeden den v měsíci.

  • Třem čtvrtinám šéfů nevadí, když si jejich podřízení sem tam v práci vyřídí i své věci.
  • Podle průzkumu společnosti PEAL prokouří Čech v práci 15 dní ročně. Cigareta vyjde zaměstnavatele na 25 korun.
  • Nejpoctivější jsou podle MyTimi ve využívání pracovní doby padesátníci, nejroztěkanější pak mladá generace do 30 let. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy