metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Tak to před centrem vypadá dnes.
Větší foto
Tak to před centrem vypadá dnes. | foto: TADEÁŠ HAVLÍK

Před vchody do obchoďáku jsou nové protiteroristické sloupky

11. října 2018  8:02 Filip Jaroševský Metro.cz
Trojici vstupů do smíchovského obchodního centra střeží od úterka stříbrní hlídači. Nové kovové sloupky tu nahradily nevzhledná betonová svodidla, takzvané city bloky, které sem před rokem vedení obchodního domu umístilo.

Podle mluvčího centra Pavla Pažitky se tu totiž předchozí zátaras proti případnému vjezdu teroristů netěšil velké oblibě ani ve chvíli, kdy na něj vedení umístilo květináče se zelení. Navíc si na betonové bloky sedali někteří lidé čekající před vchodem na kamarády.

„Betonové bloky byly pouze dočasné. Doba dočasnosti nyní končí a instalujeme tedy certifikované sloupky. Zelení jsme je osadili právě proto, aby byly hezčí a aby se na nich nesedělo. Ani jedno se nepovedlo na sto procent,“ přiznává mluvčí centra Pažitka, podle kterého sloupky stály několik set tisíc korun. „Přece jen se jedná o všechny tři vchody,“ dodává Pažitka.

Betonové zátarasy před rokem u centra Nový Smíchov nevyrostly kvůli konkrétní hrozbě. Jeho vedení se tehdy pro deník Metro dalo slyšet, že jde pouze o součást protiteroristických opatření, jež nadnárodní společnost dělá v celé Evropě. Podobné zábrany po- užil magistrát před dvěma lety v centru metropole na základě doporučení policistů. Nyní jsou bloky k vidění na Staroměstském náměstí a také na Pražském hradě.

Podle mluvčího Prahy Víta Hofmana nyní vedení metropole jedná s odborníky z ČVUT o modernějších a efektivnějších zábranách. Bloky totiž nevypadají v historickém centru příliš esteticky.

„O možnosti úpravy vzhledu bychom mohli uvažovat, stále je ale nutné upřednostňovat bezpečnost před estetikou,“ vysvětluje pro deník Metro Hofman. Rada hlavního města v polovině letošního února schválila zásady pro umísťování přechodných bezpečnostních prvků, zejména zmíněných city bloků. Počítá se také s tím, že by na vybraných místech v centru mohly v průjezdu nejen teroristům v budoucnu bránit moderní zajížděcí sloupky.

„Hlavní město již poskytlo městské části Praha 1 na zmíněné sloupky dotaci a ta je před časem umístila v Maiselově ulici. Podle svého vyjádření chce Praha 1 v rozšiřování sloupků pokračovat,“ dodává Hofman.

City bloky nepůsobí dle řady turistů i Pražanů příliš esteticky ani při návštěvě Pražského hradu. Deník Metro proto oslovil tiskový odbor prezidenta republiky s otázkou, zda se tu nechystají nějaké změny. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka se však Hrad o informace, jež se týkají místní bezpečnostní politiky, nehodlá dělit. „O změnách v bezpečnostních opatřeních nikdy neinformuji prostřednictvím médií,“ řekl Metru Ovčáček. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám