metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Neděle, 22. září 2019. Svátek má Darina.
Kostýmy na pódiové formace si necháváme šít na míru pro všechny mažoretky....
Dalších 10 fotografií v galerii
Kostýmy na pódiové formace si necháváme šít na míru pro všechny mažoretky. Slečny si u nás kostýmy ani kozačky neplatí zvlášť. Vše je hrazeno ze zápisného. | foto: Pražské mažoretky TJ Sokol VysočanyMetro.cz

Žádná dechovka, mažoretky jedou i v moderním rytmu

14. listopadu 2016  8:57 Lucie Mottlová Metro.cz
Uvolněné zápěstí. Krouživé pohyby hůlkou, rychleji a větší kruh, nakonec nám hůlka padá. Deník Metro představuje další sportovní kluby, tentokrát dva mažoretkové: SympA z Braníku a Pražské mažoretky TJ Sokol Vysočany.

Není to úplně jednoduché. Některé mažoretky trénují nonstop. „Přichází nám dotazy od rodičů, co máme dělat, když nám holčička s hůlkou i spí?“ přiznává Lucie Mádrová, trenérka z klubu SympA.

Ačkoliv soutěžní tým trénuje třikrát týdně dvě hodiny, holky cvičí ještě samy ve volném čase. „Já trénuju navíc denně dvě hodiny. Když si to dlouho nezkouším, tak mi to pak moc nejde. Ztrácím pak ten grif,“ přiznává mažoretka Ema.

Fotogalerie

Holky se právě učí Angel, kdy hůlka rotuje okolo těla, rybičku, ta vypadá, jako by ruka s hůlkou plavala ve vodě, a araba - šikmé salto.

„Spousta prvků má oficiální název, ale často si je pojmenováváme samy. Když se to někdo naučí jako první, tak si ho může za odměnu pojmenovat,“ říká Adéla Přenosilová, zakladatelka a trenérka klubu SympA.

Asociace mažoretek mají své vrcholové soutěže až po mistra republiky nebo mistra světa. „Bodují se tři základní kritéria: choreografie, pohybová technika a práce s hůlkou. Za každou část máte možnost mít maximálně deset bodů.

Porotci hodnotí, jak je choreografie postavená, jestli využijí celý 12metrový prostor a jestli se pohybují po prostoru správně,“ vysvětluje Přenosilová.

SympA

Klub vznikl před šesti lety a na postupové soutěže jezdí poslední dva roky.

Kromě vrcholového klubu mažoretek nabízí volnočasové kroužky na několika základních školách.

Příspěvek do klubu se platí 3400 korun plus 300 korun na víkendová soustředění. Ceny zahrnují i kostýmy, které si klub šije sám.

Kroužky trénují na ZŠ Bronzová, ZŠ Písnická, ZŠ K Sídlišti, ZŠ Břečťanová, ZŠ Angel, ZŠ Curieových, ZŠ Jižní, ZŠ Ohradní, ZŠ Pošepného náměstí, Klub Letnice a v Tanečním studiu v Braníku.

Juniorky týmu jsou mistryněmi světa v kategorii Classic baton junior a Kadetky jsou druhé vicemistryně světa v kategorii Classic baton kadet a mistryně Čech.

www.sympa.cz

Mažoretky musí správně propínat špičky, zvedat nohy, držet správně tělo. A také zvládat twirling - prvky s točením hůlky.

„Hodnotí, jestli prvky dělá celá skupina, nebo jen nějaká podskupina. Ale jsou tady i povinné prvky, které jsou v každé kategorii. A když tam nejsou, tak jsou za to samozřejmě nějaké penalizace,“ dodává Přenosilová. Porotci ale také hlídají, jestli holky nejsou moc vulgární v rámci ošacení či líčení.

Hodnotí se i kostým a výraz. „Záleží taky na štěstí, protože i když to holky umí nejlíp a jedou perfektně připravený, tak nervozita udělá svoje. A co si budeme povídat, ruce se nám potí, a občas se to nepovede tak, jak by mělo,“ říká Přenosilová. Proti pocení si s sebou vozí pytlík s magnesiem.

Zajímavostí je, že mezi týmy není na soutěžích nevraživost. „Všechny holky se mezi sebou baví, komunikují spolu a některé si i dopisují. Fandí si navzájem,“ potvrzuje Jiří Barták, rodič jedné z mažoretek.

Zároveň si ukazují různé prvky. „Nejlepší tým v hůlce jsou holky z Ostravy. Ostatní týmy si ty holky vždycky přizvou, aby je naučily nové prvky. Naopak holky z Jeseníků jsou vyhlášené na gymnastické prvky, a tak dělají různé semináře,“ říká Mádrová.

„Zrovna tento víkend máme seminář v Trutnově, kam bereme jen tři holky, ale ony si to mezi sebou předají. Snaží se to samy naučit,“ dodává Přenosilová.

„Je to hodně sport o přátelství. Kdybychom se nekamarádily, tak bychom nebyly ani ten tým,“ uzavírá mažoretka Mája.

Je dobré začít co nejdříve, v období čtyř až šesti let dítěte. Někteří rodiče říkají, že chtějí počkat ještě dva tři roky.

„Ale když k nám chtějí zařadit slečnu ve 12 - 13 letech do soutěžní skupinky, jde to horko těžko. Málokterá holčička to zvládne psychicky, když vidí, co už okolo holky umí,“ dodává Přenosilová.

Každý týden, měsíc je hodně znát. “Ale když člověk moc chce a trénuje nonstop, tak se do toho týmu dostane,“ přiznává. „Taky k nám přišly holčičky, se kterými jsme si říkaly, co budeme dělat a teď jsou jedny z nejlepších,“ vzpomíná Přenosilová.

Pražské mažoretky

Druhý tým, který představujeme, trénuje ve Vysočanech. Jsou to Pražské mažoretky TJ Sokol Vysočany. Čím se odlišují od ostatních klubů?

„Být součástí Pražských mažoretek je jako být součástí další velké rodiny. Jednotlivé skupiny se navzájem podporují a vypomáhají. Rodiče na soutěžích fandí všem Pražským mažoretkám a nejen skupině, kde mají svou dceru. Naše trenérky dělají vše ve svém volném čase bez nároku na honorář a veškeré finance, které získáme, jdou na činnost klubu - ať jsou to pronájmy tělocvičen nebo další mažoretkové vybavení,“ vysvětluje Soňa Purmová, trenérka Pražských mažoretek.

Pražské mažoretky

Pražské mažoretky, TJ Sokol Vysočany, vznikly bezmála před 20 lety.

Mají přes 100 členek. Ve Vysočanech trénují dívky od čtyř do dvaceti let.

Holky trénují jednou až třikrát týdně. Za pololetí platí 1500 až 2000 korun podle toho, jak často chodí na tréninky, což zahrnuje náklady na členské poplatky pro Sokol, Svaz mažoretek a Svaz hudebníků, náklady na kostýmy a kozačky, startovné a pohybovou průpravu.

Účastní se několika soutěží během celého roku a úspěchů mají bezpočet. Mezi jejich největší úspěchy paří tituly několikanásobný Mistr mažoretkových formací Svazu hudebníků i s oceněním pro nejlepší pódiovou formaci, dále tituly Vicemistr ČR, Mistr Čech a Oblasti. A nejvíce hrdé jsme na tituly dvojnásobný Mistr Evropy a Vicemistr Evropy. Kromě soutěží se věnují i festivalům po ČR a zájezdům s kapelou. Společně procestovaly Francii, Polsko, Srbsko, Litvu nebo také Norsko a Belgii.

www.prazskemazoretky.cz

V dnešní době se mažoretky řadí mezi plnohodnotné kolektivní sporty a věnuje se jim řada dívek. Každým rokem však roste i počet chlapců, kteří se věnují jak mažoretkovému sportu, tak disciplíně twirling.

Náročnost mažoretkového sportu každým rokem stoupá, choreografie jsou propracovanější a požadavky na mažoretky se zvyšují.

„Co před rokem dělala juniorská kategorie, letos dělá i dětská kategorie. Pokud chtějí být dívky úspěšné, musí tréninkům obětovat hodně času,“ dodává Purmová.

Tréninky Pražských mažoretek probíhají dvakrát týdně, občas se koná víkendové soustředění a v létě je týdenní soustředění samozřejmostí. „Během jara, kdy vrcholí mažoretková sezona, se potkáváme téměř denně,“ přiznává Purmová.

V pondělí rozdávaly oba týmy mažoretek deník Metro například na Kačerově, Vysočanské, Budějovické a dalších stanicích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hraboši útočí dál! Ve hře je opět jed

ilustrační snímek
vydáno 22. září 2019  0:29

Jsou nemilosrdní jako mloci z Čapkova dramatu. Škodí hlavně na Moravě.  celý článek

Metro.cz je offline. Tento článek si přečtěte až zítra

Ilustrační černá
vydáno 21. září 2019  0:41

V úterý to bylo 20 let, kdy důchodkyně Věra Pohlová v jedné anketě deníku Metro řekla: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Její výrok se...  celý článek

Pohodlnější spojení do centra je v plánu z Rajské zahrady, Hostavic, Jahodnice i Jiráskovy čtvrti

Simona Vlašimská (vpravo) věnovala koláč i nám.
vydáno 20. září 2019  15:51

Fouká vítr, venku kolem deseti stupňů a každý vlak má zpoždění několik minut. Tak vypadá v posledních dnech téměř každé ráno na vlakové zastávce...  celý článek

Jsem nadšenej, říká Vladimír Mišík o albu bez Etc…

Přebal desky
vydáno 20. září 2019  12:12

Dnes vychází nové album hudebníka Vladimíra Mišíka s názvem Jednou tě potkám. Hudební doprovod nově obstarala kapela Blue Shadows producenta Petra...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám