metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Další 1 fotografie v galerii
Petr Špirk má jako koníčka řízení tramvaje. | foto: Petr ŠpirkMetro.cz

Přes dvacet let jezdí v Praze tramvají jako brigádník, za vedlejšákem cestuje sto kilometrů

  10:53
Splnil si sen. Vlastně dva. Přes dvě dekády jezdí brigádně jako řidič tramvaje. Krom toho, že si tak několikrát do měsíce něco přivydělá, tak ho to i baví. Jeho hlavním zaměstnáním je ale výpravčí, jak sám říká, na velké dráze. „Tahle práce byla můj sen už od dětství,“ zahajuje naše povídání Petr Špirk. A jak to tak u fanoušků dopravy bývá, kolejový nadšenec zároveň i rád fotí. Jeho snímky navíc sbírají úspěchy.

Jako malý jezdil s dědečkem Pražským Semmeringem do Hostivice a zpátky. S babičkou pro změnu často chodil sem a tam po smíchovském železničním mostu. Mašiny na kolejích. To bylo jeho. Však i svou první práci začal v dopravě. Jako mladý dělal pomocníka dozorčího v depu metra. Během civilní služby si na chvíli od kolejí „odpočinul“ a pomáhal v Divadle ABC. Sháněl rekvizity nebo rozvážel lístky do soutěží do rádií.

Jakmile mu bylo 21 let, začal kariéru tramvajáka. Udělal si kurz a v dopravním podniku si odpracoval tři roky. To byla tehdy podmínka k tomu, aby mohl člověk řídit tramvaj. Poté odešel k dráze. Vedlejšák v dopravním podniku mu ale zůstal po celou jeho kariéru u Správy železnic. Zatímco dřív musel občas obvolávat všechny vozovny a zjišťovat, kde by mohl vzít směnu, nyní mu stačí se podívat do zaměstnanecké aplikace a už ví, kde mají zrovna volno. „Řidiči brigádníci jsou podle mého pro dopravní podnik nepostradatelní, bez nich by to v současnosti asi nešlo,“ myslí si Špirk.

Zdaleka není jediný, kdo jezdí v Praze brigádně tramvají, stejně jako on to mají i další výpravčí nebo i strojvedoucí. Mezi brigádníky ale najdete i pár ředitelů z dopravního podniku. „Občas tramvaj řídí například Jan Šurovský, technický ředitel DPP, nebo Miroslav Penc, vedoucí jednotky Dopravní cesty Tramvaje,“ připomíná některé své kolegy Špirk. Mimochodem, on to má ještě o něco složitější než ostatní. Za svou brigádou musí jezdit přes sto kilometrů. Žije totiž v Nepomuku u Plzně.

Protože tramvají v Praze jezdí už přes dvě dekády, nemůže nepadnout také otázka na současnou dopravu v metropoli. Řidič odpovídá diplomaticky: „Když jsem začínal, tak jsem přijel na Újezd a stál jsem v koloně aut až k Národní třídě, následně jsem popojel do Lazarské a opět mě brzdila kola aut až na Václavák. To v současnosti není.“ Podle Špirka se v Praze řada věcí z pohledu tramvajáka zlepšila. „Zavedly se preference, vznikla spousta oddělovacích prahů pro tramvaje. Udělalo se hodně,“ říká Špirk. Jedním dechem ale dodává, že dost by se ještě udělat mohlo.

Dost o dopravě. Na závěr se ještě zastavíme u jeho posledního technického koníčku. Dlouholetý výpravčí je totiž také vášnivý fotograf. „Když jsem byl mladší, jezdil jsem fotit různě po republice. Do Brna a Ostravy tramvaje T2, do Bratislavy tramvaje K2, do Plzně trolejbusy 9Tr. Pak přišla rodina a děti a výletů ubylo,“ vypráví fotograf samouk. Rukama mu prošly například ruské fotoaparáty Smena a Zenit nebo německá Praktica. Fotit se učil sám za pochodu. V současnosti ale nejčastěji cvakne tramvaj nebo vlak na mobil.

Bez zajímavosti není, že jeho snímky mají úspěch. „Nedávno jsem dostal zprávu, že obě fotky, které jsem poslal, byly vybrány do drážního kalendáře,“ chlubí se. Zatímco dřív často cestoval za svou vášní po Česku a snímky poctivě archivoval, nyní už na svůj koníček nemá tolik čas. „Teď cestuji vlakem s kamarády hlavně po pivovarech anebo jedeme s dětmi tam, kam chtějí ony,“ usmívá se Špirk.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy