metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Pondělí, 14. června 2021. Svátek má Roland.

Větší foto
Roušky v MHD | foto: MAFRA

„Přes hadr to stejně projde“

  5:46
Kontrola nošení roušek v MHD je nejednoznačná. V nádražních budovách nebyly v módě nikdy.

Kde není žalobce, tam není soudce. Tohle pořekadlo se v posledních dnech naplno projevuje také v pražské hromadné dopravě. V metru, kde za nezakryté nosy a ústa rozdávají pokuty strážníci a nově napomínají revizoři, potkáte neorouškovaného cestujícího jen málokdy. V tramvajích, autobusech, vlacích a v nádražních budovách tomu bývá často naopak.

„Klidně si tu roušku sundejte. Nám to nevadí. Pokud to máte, přes ten hadr to beztak projde,“ sdělovala včera jedna zadýchaná cestující druhé ve vlaku linky S1, který má konečnou na Masarykově nádraží. Zde při výstupu z vlaku každý den nastává opravdový punk. Roušky při výstupu z vlaku odkládají nejen cestující, ale i průvodčí. Nenosí je tu často ani ostraha. „Masarykovo nádraží je v podstatě otevřená dvorana navazující na otevřená nástupiště. Máme zde umístěny plakáty, na povinnost upozorňují také naši zaměstnanci,“ okomentovala pro Metro situace mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Ty mají v Praze ve správě pouze budovu Masaryčky. Totožný jev je však možné v posledních dnech pozorovat také na hlavním nádraží, na Smíchově či v Libni.

„Naši zaměstnanci nemají žádnou pravomoc nařízení ministerstva kontrolovat ani vyžadovat. Vzhledem k tomu, že od 10. září platí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách po celé republice, se nedomníváme, že by bylo nutné na tuto povinnost upozorňovat zvláště na pražských nádražích,“ sdělil Metru Marek Illiaš, mluvčí Správy železnic, která se stará o většinu nádražních budov. Strážníci nejčastěji řeší porušení vládního nařízení několika způsoby. Jednak domluvou, dále pokutou v příkazním řízení na místě, kdy její maximální výše je až 10 tisíc korun. Reálně ale hlídková činnost zaměřená na roušky probíhá téměř výhradně v metru. Minulý měsíc zde pokutovali zhruba devět procent hříšníků. 

Bezpečná vzdálenost
Magistrátní úředníci včetně primátora Zdeňka Hřiba slibovali od září plný provoz MHD. Jak ale pražští cestující dobře vědí, nestalo se tak a jede se stále v omezeném režimu.

Od pondělka 31. srpna se, jako již tradičně se začátkem školního roku, měnily v hlavním městě jízdní řády. Bohužel s mírným omezením zejména ve špičkách pracovních dnů. Situace se podle mluvčího organizátora dopravy Ropid Filipa Drápala podobá té, která panovala v červnu.

„Čísla o využití hromadné dopravy v hlavním městě jsou neúprosná – stále jezdí o dvacet pět procent méně lidí, než jezdívalo před koronavirem. Rezerva kapacity je tedy stále vyšší než před pandemií čili vozidla jezdí prokazatelně prázdnější než dříve, i když jsou jízdní řády mírně omezené,“ vysvětluje pro Metro Drápal.

Současné omezení pražské MHD v tuto chvíli odpovídá úbytku zhruba deseti procent spojů. „Uvidíme, jak se bude poptávka vyvíjet v následujících dnech. S tím, jak se nyní postupně zavádí další hygienická opatření, se domníváme, že poptávka bude spíše stagnovat, či bude dokonce mírně klesat,“ dodává Drápal.

Nespokojení cestující
Stížností na omezený režim MHD měli v Ropidu podle Drápala nespočet. První nespokojenci se podle něj začali ozývat v srpnu, po zavedení nových jízdních řádů již minimum. „Z toho pro nás vyplývá jediné: reálný problém to skutečně není – až na pár výjimek a mimořádných situací nikde nedochází k tomu, že by byly spoje nějak zásadně přeplněné,“ doplňuje pro Metro Drápal.

V sobotu 12. září se na Masarykově nádraží a jeho okolí odehraje Pražský železniční den. Ten se naopak kvůli aktuálním hygienickým opatřením komplikacím nevyhne. „Jsou zrušeny plánované jízdy historické soupravy metra na lince B,“ uzavírá Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Talkshow Honzy Dědka bude v létě na zámcích. Dorazí Dejdar, Matonoha nebo Brzobohatý

vydáno 14. června 2021  9:22

Pořad 7 pádů Honzy Dědka čeká sice o prázdninách natáčecí pauza, ale moderátor se svou show nazvanou 7 pádů na cestách vyráží za diváky napříč republikou....  celý článek

Na lodi musí být čisto a veselo, pak jde úplně všechno, říká kapitán moderního katamaránu

vydáno 13. června 2021  17:04

Začneme malou perličkou. Však jsme na vodě. Nejmodernější loď v Praze nemá kormidlo! Moderní elektrická loď Bella Bohemia se ovládá přes joystick. O...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy