metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Dalších 7 fotografií v galerii
Thunovská. Čeští poslanci mohou přecházet z budovy do budovy bez deštníku. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Přes ulici suchou nohou. Praha je plná „naduličních průchodů“

  9:45
Z budovy do budovy bez ohledu na počasí. Chodby propojující různé objekty jsou praktické, dříve bývaly leckdy také krásné.

Venku prší, mrzne, čerti se zkrátka žení. Přesto není problém přeběhnout kvůli poradě či na oběd z baráku do baráku bez deštníku i bez bundy. I když je to doslova přes ulici. Stačí, když jsou objekty propojené krytými mosty.

Prampouchy

  • Označuje architektonický prvek, známý z úzkých uliček středověké zástavby. 
  • Jedná se o zděný, zpravidla stříškou opatřený rozpěrný oblouk mezi dvěma sousedícími budovami, sloužící k vzájemné stabilizaci. 
  • Slovo pochází z německého „brandboge“, klenutí ve stěně nad otvorem pece.

Někteří skalní obdivovatelé staré architektury trvají na pojmenování „prampouch“, i když to není moc přesné. A svým vzhledem tyto architektonické spojovníky objektů původní prampouch připomínají. Říká se jim i naduliční průchody.

Kdysi je budovali současně s domem nebo továrnou, třeba když pozemky, na kterých stavba vznikala, přetínala ulice nebo silnice a nebylo možná ji přehradit. To je krásně viditelné u dvou objektů bývalé Živnostenské banky. Ty od sebe dělí ulice Nekázanka. Úředníci finančního ústavu mohli přenášet faktury i peníze bezpečně nad hlavami chodců a automobilů.

Moderní „prampouchy“ jako spojovací mosty mezi domy ale najdete i v současnosti. Zřejmě tím nejvyšším je spojovací chodba v 19. patře mezi dvěma věžemi Kupy, v současnosti ubytovny na sídlišti Jižní Město. Spojovací chodba vede do restaurace na střeše budovy.

Podobně vyprojektovali naduliční chodbu také autoři bývalého podniku zahraničního obchodu Centrotex na Pankráci. Aby mohli tehdejší obchodníci a odborníci na textil chodit v klidu na obědy bez courání přes vrátnici, nakreslili jim architekti také zakrytý průchod nad ulicí.

Moderního „prampouchu“ se dočkala také Česká televize. Když totiž v 90. letech dostavěli naproti původnímu centrálnímu areálu provozní budovu zvanou Rohlík, obcházení a dlouhé přebíhání přes ulici Na Klaudiánce vyřešili stavbaři spojovacím, v současnosti velice frekventovaným tunelem klenoucím se nad poměrně frekventovanou vozovkou. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek