metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Dalších 7 fotografií v galerii
Thunovská. Čeští poslanci mohou přecházet z budovy do budovy bez deštníku. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Přes ulici suchou nohou. Praha je plná „naduličních průchodů“

  9:45
Z budovy do budovy bez ohledu na počasí. Chodby propojující různé objekty jsou praktické, dříve bývaly leckdy také krásné.

Venku prší, mrzne, čerti se zkrátka žení. Přesto není problém přeběhnout kvůli poradě či na oběd z baráku do baráku bez deštníku i bez bundy. I když je to doslova přes ulici. Stačí, když jsou objekty propojené krytými mosty.

Prampouchy

  • Označuje architektonický prvek, známý z úzkých uliček středověké zástavby. 
  • Jedná se o zděný, zpravidla stříškou opatřený rozpěrný oblouk mezi dvěma sousedícími budovami, sloužící k vzájemné stabilizaci. 
  • Slovo pochází z německého „brandboge“, klenutí ve stěně nad otvorem pece.

Někteří skalní obdivovatelé staré architektury trvají na pojmenování „prampouch“, i když to není moc přesné. A svým vzhledem tyto architektonické spojovníky objektů původní prampouch připomínají. Říká se jim i naduliční průchody.

Kdysi je budovali současně s domem nebo továrnou, třeba když pozemky, na kterých stavba vznikala, přetínala ulice nebo silnice a nebylo možná ji přehradit. To je krásně viditelné u dvou objektů bývalé Živnostenské banky. Ty od sebe dělí ulice Nekázanka. Úředníci finančního ústavu mohli přenášet faktury i peníze bezpečně nad hlavami chodců a automobilů.

Moderní „prampouchy“ jako spojovací mosty mezi domy ale najdete i v současnosti. Zřejmě tím nejvyšším je spojovací chodba v 19. patře mezi dvěma věžemi Kupy, v současnosti ubytovny na sídlišti Jižní Město. Spojovací chodba vede do restaurace na střeše budovy.

Fotogalerie

Podobně vyprojektovali naduliční chodbu také autoři bývalého podniku zahraničního obchodu Centrotex na Pankráci. Aby mohli tehdejší obchodníci a odborníci na textil chodit v klidu na obědy bez courání přes vrátnici, nakreslili jim architekti také zakrytý průchod nad ulicí.

Moderního „prampouchu“ se dočkala také Česká televize. Když totiž v 90. letech dostavěli naproti původnímu centrálnímu areálu provozní budovu zvanou Rohlík, obcházení a dlouhé přebíhání přes ulici Na Klaudiánce vyřešili stavbaři spojovacím, v současnosti velice frekventovaným tunelem klenoucím se nad poměrně frekventovanou vozovkou. 

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám