metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Větší foto
(ilustrační snímek) | foto: MHMPMetro.cz

Přes zákaz a pokuty brázdí pivní kola Letnou

  14:14
Vozítka pro šestnáct pijanů, určená zejména turistům, štvou místní i radnici Prahy 7.

Pojízdné cyklobary, označované jako pivní kola, nejsou jen problém centra metropole. Hlučící turisté, kteří se na vozítkách často řítí po chodnících nekontrolovatelnou rychlostí, obtěžují dle místních také návštěvníky Letenských sadů. A to i přesto, že jim má již měsíc bránit ve vjezdu nový zákaz.

„Vadí mi, že si myslí, že si tu mohou dělat, co chtějí, že pro ně žádné obecně závazné právní normy neplatí,“ stěžuje si na Facebooku Robert Krásný. Podle Zuzany Keltnerové, která se do parku chodí projít, podnapilí turisté nejen hlučí a překážejí, ale také močí, kde se dá. „Bez jakýchkoliv zábran. A to jezdí po oválu, kde je spousta malých dětí,“ píše na sociální síti Keltnerová.

Pojízdné bary nesmí do Letenských sadů z iniciativy místní radnice. Ta zde nechala na začátku srpna rozmístit značky, které omezují šířku pro vjezd kol na 1,2 metru. Tento parametr pivní kola rozhodně nesplňují. Dle místostarosty Prahy 7 Ondřeje Mirovského byl zákaz krok správným směrem. Zároveň ale přiznává, že ho provozovatelé kol porušují i nadále, a to i přesto, že zde strážníci rozdávají pokuty jako diví. „Městská policie tam je dost často a vše řeší, chodí to na správní řízení,“ uvádí na Facebooku Mirovský.

Pivní kola obvykle pojmou dvanáct až šestnáct lidí, bývají vybavena stereo systémem pro pouštění hudby a efektovými světly pro noční jízdu. Na hluk a zdržování dopravy si lidé stěžují hlavně v centru metropole. Zatím však není jasné, jak a zda vůbec bude vedení města problém řešit.

Kvůli stížnostem na hlučné a podnapilé turisty zakázali minulý rok pivní kola například v Amsterodamu. V Praze jsou ale pivní vozítka zařazena do kategorie nemotorových prostředků. Jedná se tedy o kolo. Pokud tedy jeho účastníci dodržují základní pravidla provozu, strážníci na ně nemohou.

„Jakmile se v blízkosti objeví uniformovaný strážník, chovají se většinou cizinci předpisově,“ vysvětlují strážníci, kteří desetitisícové pokuty mohou rozdávat jen tam, kde se nesmí pít na veřejnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek