metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Sobota, 19. ledna 2019. Svátek má Doubravka.
Strážníci kontrolují pivní kolo na náplavce u Dvořákova nábřeží.
Větší foto
(ilustrační snímek) | foto: MHMPMetro.cz

Přes zákaz a pokuty brázdí pivní kola Letnou

4. září 2018  14:14 Filip Jaroševský Metro.cz
Vozítka pro šestnáct pijanů, určená zejména turistům, štvou místní i radnici Prahy 7.

Pojízdné cyklobary, označované jako pivní kola, nejsou jen problém centra metropole. Hlučící turisté, kteří se na vozítkách často řítí po chodnících nekontrolovatelnou rychlostí, obtěžují dle místních také návštěvníky Letenských sadů. A to i přesto, že jim má již měsíc bránit ve vjezdu nový zákaz.

„Vadí mi, že si myslí, že si tu mohou dělat, co chtějí, že pro ně žádné obecně závazné právní normy neplatí,“ stěžuje si na Facebooku Robert Krásný. Podle Zuzany Keltnerové, která se do parku chodí projít, podnapilí turisté nejen hlučí a překážejí, ale také močí, kde se dá. „Bez jakýchkoliv zábran. A to jezdí po oválu, kde je spousta malých dětí,“ píše na sociální síti Keltnerová.

Pojízdné bary nesmí do Letenských sadů z iniciativy místní radnice. Ta zde nechala na začátku srpna rozmístit značky, které omezují šířku pro vjezd kol na 1,2 metru. Tento parametr pivní kola rozhodně nesplňují. Dle místostarosty Prahy 7 Ondřeje Mirovského byl zákaz krok správným směrem. Zároveň ale přiznává, že ho provozovatelé kol porušují i nadále, a to i přesto, že zde strážníci rozdávají pokuty jako diví. „Městská policie tam je dost často a vše řeší, chodí to na správní řízení,“ uvádí na Facebooku Mirovský.

Pivní kola obvykle pojmou dvanáct až šestnáct lidí, bývají vybavena stereo systémem pro pouštění hudby a efektovými světly pro noční jízdu. Na hluk a zdržování dopravy si lidé stěžují hlavně v centru metropole. Zatím však není jasné, jak a zda vůbec bude vedení města problém řešit.

Kvůli stížnostem na hlučné a podnapilé turisty zakázali minulý rok pivní kola například v Amsterodamu. V Praze jsou ale pivní vozítka zařazena do kategorie nemotorových prostředků. Jedná se tedy o kolo. Pokud tedy jeho účastníci dodržují základní pravidla provozu, strážníci na ně nemohou.

„Jakmile se v blízkosti objeví uniformovaný strážník, chovají se většinou cizinci předpisově,“ vysvětlují strážníci, kteří desetitisícové pokuty mohou rozdávat jen tam, kde se nesmí pít na veřejnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám